مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1532   بازدید    تاریخ درج مطلب  21/4/1386    
 
 
مصاحبه با سركار خانم حقي در مورد گفتمان ديني

خانم حقي به عنوان يكي از مسئولين برگزاري گفتمانها و كارشناس بانوان نظرخود را در مورد نحوه برگزاري گفتمانها بفرمائيد؟

طرح گفتمان ديني در سال 84 با هدف آگاه سازي و اطلاع رساني ديني بانوان استان اردبيل در مورد مسائل فرهنگي، ديني و ايجاد فضاي مناسب براي تعامل افكار در بين بانوان و افزايش مشاركت آنان در زمينه مسائل ديني، اخلاقي،تربيتي و فرهنگي و نيز نهادينه نمودن ارزش هاي ديني در ميان زنان و دختران جوان آموزش بانوان در ابعاد مختلف در اجراي ماده 4 بند الف آئين نامه 30203 (ارائه خدمات اطلاع رساني در جهت ارتقاي كيفيت زندگي زنان) جز طرح هاي مصوب كميته زنان و خانواده بوده است كه در سال 84 حدود 108 گفتمان برگزار گرديد و اين گفتمانها قبل از ارسال دستورالعمل اجرايي از مركز در نيمه اول سال 85 نيز برگزار گرديد و در نيمه دوم سال طبق برنامه ريزي ها و هماهنگي هاي به عمل آمده به حمدالله موفق تر از قبل اجرا گرديد. با توجه به تجربيات برگزاري گفتمان هماهنگي و برنامه ريزي سالانه گفتمان با توجه به نياز منطقه، شهرستان، موضوع، مخاطب و مراكز اجرايي صورت پذيرفته و با دفاتر شهرستاني مكاتبه گرديد. در اين راستا تعمل با ادارات، ارگانها، نهادها، مراكز و مساجد صورت پذيرفته و هماهنگي اساتيد حداقل يك هفته قبل از برگزاري گفتمان با سازمان تبليغات اسلامي قم انجام يافته و برنامه برگزاري گفتمان هر هفته قبل از تشريف فرمايي استاد مدعو با توجه به موضوع،مخاطبين و مكان برگزاري اعلام گرديده تا با آمادگي كامل در جلسه گفتمان حضور يابند.
در اين راستا هماهنگي با واحد معاونت امور اداري و مالي جهت اياب و ذهاب اساتيد، استقبال و هماهنگي جهت هر چه بهتر برگزار شدن گفتمان ها در طول اقامت استاد در مركز استان صورت يافته و همچنين تبليغات و اطلاع رساني و معرفي استاد و ... قبل از برگزاري گفتمان با مراكز اجرايي صورت پذيرفته است و در نهايت بعد از برگزاري هر جلسه از گفتمان ارزيابي هاي لازم انجام شده و پذيرايي از مخاطبين و در مواردي تشويق صورت پذيرفته است.

 

براي اثربخشي بيشتر گفتمان در سالهاي آتي چه پيشنهادي داريد؟

با توجه به اينكه هدف از برگزاري كارهاي فرهنگي نتيجه گرفتن و تاثير گذاري آنان است بنابراين در صورتي كه هدف از طرح به صورت وسيع، منسجم و پويا به سمع مخاطبين رسيده و معرفي طرح با توجه به هدف نهايي آن انجام پذيرد، بالطبع نتيجه بخش خواهد بود.
همچنين اگر مخاطبين قبلا از موضوع اطلاع داشته و حتي مطالعاتي دراين زمينه داشته باشند، بحث و تبادل نظر مفيد خواهد بود.
به نظر بنده اگر در برگزاري گفتمانها علي الخصوص گفتمانهاي همايش علاقمندان به گفتمان با عنايت به مشاركت آنان در مباحث گفتمان شناسايي شود و گفتمانهاي كارگاهي با حضور اين مخاطبين صورت پذيرد نتيجه بخش خواهد بود.
در اين راستا تشكيل گروه نخبگان ضرورت مي يابد. جهت بهينه نمودن گفتمانها اگر سلسله مباحث گفتمان چندين جلسه به طور مكرر براي قشري كه قبلا با موضوع گفتمان آشنا بوده و جلسات آن را پي گيري مي كنند برگزار شود، نتيجه بخش خواهد بود.
اين در صورتي محقق خواهد بود كه استاد، موضوع و مخاطب به طور مكرر يكسان بوده و حتي در پايان جلسات مصوباتي از  موضوعات ذكر شده هم تنظيم گردد. در اين راستا اگر استاد قبلا زمينه اجراي گفتمان را تجربه كرده و نسبت به موضوع با توجه به نوع مخاطبين واقف باشد كاملا تاثير خواهد گذاشت و با توجه به برگزاري گفتمان به قشر كم سواد استفاده از اساتيد آشنا به زبان تركي تاثير مثبتي خواهد گذاشت.

نتايجي كه برگزاري گفتما نها در جامعه دارند چيست؟

- پاسخگويي به شبهات اعتقادي و ديني علي الخصوص مجهولات ذهني مخاطبي
- ارتقا سطح آگاهي مخاطبين و تقويت و تعالي فرهنگي و تعميق باورهاي ديني و افزايش قدرت سلاح نرم افزار فكري جوانان
- يك طرفه نبودن گفتمانها و هم انديشي و تبادل نظر بين استاد و مخاطبين
- تحت پوشش قرار دادن تمام اقشار در تمام دوره هاي تحصيلي و غير تحصيلي و همچنين متنوع بودن مخاطبين از جمله كارمندان، دانش آموزان، دانشجويان، هيئت هاي مذهبي، روحانيون، بانوان، مبلغان، مربيان، بانوان سرپرست خانوار ، معلمان، رابطين بهداشت و ...
- حضور اساتيد برجسته حوزه و دانشگاه به واسطه برگزاري گفتمانها در استا نها و شناسايي آسيب ها و ارائه راهكارها
- صميمي و آزادانه بودن جو گفتمانها و استقبال پرشور تمام اقشار علي الخصوص بانوان
- تعامل با ادارات و ارگانها، مدارس، مساجد، دانشگاهها و ...
- عمل به وظيفه اصلي سازمان در راستاي گسترش تعاليم اسلامي طبق ماده 106 قانون چهارم توسعه كشور كه گفتگو، طرح مسئله و ارائه راههاي خوب براي پاسخ به سوالات از انساني ترين شيوه هاست.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :1.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 10019 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse