مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1932   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/4/1389    
 
 
مواد مخدر

مواد مخدر به آن دسته از تركيبات شيميايي گفته مي ‌شود كه مصرف آن ها باعث دگرگوني در سطح هوشياري مغز شود. مواد مخدر را به چهار گروه اصلي تقسيم مي‌ كنند:
1) depressant: مواد مخدري كه واكنش هاي مغز را آهسته مي ‌كند. اثرات: كم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب - كم شدن فشار خون - خواب آور(هروئين، ترياك، مورفين).
2) stimulant: مواد مخدري كه به سيستم عصبي بدن سرعت مي ‌بخشد. اثرات: بيشتر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، بيشتر شدن فشار خون، جلوگيري از خواب (كوكائين- نيكوتين).
3) hallucinogen: مواد مخدري كه باعث حالت‌ هايي مثل هذيان مي‌ شود. اثرات: از دست دادن حافظه؛ لرزش؛ حالت استفراغ و عوض شدن اخلاق(PCP- LSD).
4) inhalant: مواد مخدري كه از طريق استنشاق استفاده مي ‌شود. اثرات: آهسته شدن فرآيند مغز، بيشتر شدن ضربان قلب و سردرد(ماري‌ جوانا).

سرعت مسموميت توسط مواد مخدر:

- خوردن: بين 20 تا 30 دقيقه؛
 - تزريق كردن در رگ :بين 15 تا 30 ثانيه؛
- تزريق كردن در ماهيچه: بين 3 تا 5 دقيقه؛
- استنشاق: بين 5 تا 8 ثانيه؛
- ريختن در چشم: بين 3 تا 5 دقيقه.

 

 آثار مواد مخدر بر مغز

مهم ‌ترين محل تاثير مواد مخدر بر مغز است. در مغز گيرنده ‌هايي وجود دارد كه اين مواد بر آن‌ ها اثر مي كنند. اين گيرنده‌ ها به 3 گروه تقسيم مي شوند:
1- اثر بر گروه اول سبب تنظيم و كاهش احساس درد، كاهش فعاليت مركز تنفس، يبوست و اعتياد مي ‌شود.
2- اثر برگيرنده هاي دوم سبب كاهش احساس درد و افزايش حجم ادرار مي ‌شود.
3- اثر مواد مخدر بر گيرند‌ هاي گروه سوم سبب كاهش احساس درد مي ‌شود.

آثار سوء مواد مخدر

در شرايط معمولي وقتي بشر از انجام دادن كاري لذت ببرد و به عبارتي ديگر پاداش بگيرد، از مناطق پاييني مغز او موادي به اسم دوپامين و نوراپي نفرين ترشح مي ‌شود و بر روي قشر و ساير مراكز حياتي آن اثر مي ‌كند و احساس لذت و پاداش به او دست مي ‌دهد و سعي در تكرار آن عمل دارد. يكي از آثار سوء مواد مخدر فعال شدن همين سيستم است. بنابراين كساني كه يك بار با اين مواد آشنا مي‌ شوند چون سيستم پاداش در مغز آن ها تقويت شده، تمايلي شديد به تكرار مصرف آن پيدا مي‌ كنند. از بين مواد مخدر هروئين به سهولت در چربي حل مي ‌شود. مغز انسان نيز مقدار زيادي چربي دارد و بنابراين در مقايسه با مرفين و مشتقات آن، هروئين پس از مصرف در زمان كوتاه ‌تري روي مغز اثر مي‌ كند. كدئين نيز كه از مشتقات ترياك است به آساني در سيستم گوارش جذب شده و در بدن تبديل به مرفين مي ‌شود. در يك مطالعه روشن شده است كه در معتادان، يكي از آثار سوء مصرف مواد، كاهش جريان خون در بعضي از نواحي مغز است.

اثرات مواد مخدر بر رفتار

1- اين مواد حالت خمودگي، ابر گرفتگي شعور ايجاد مي‌ كنند يعني مي ‌توانند بيداري بيش از حد بشر را كاهش دهند. مواد مخدر و الكل اين حالت بيداري بيش از حد را كاهش مي ‌دهد. بنابراين آن هايي كه كار فكري شديد، يكنواخت و خسته كننده مي ‌كنند با اولين آشنايي ‌ها در معرض ابتلاي به اعتياد هستند و مواد مخدر و الكل ابتدا ظاهرا آن ها را آرام مي‌ كند اما پس از مدتي قدرت مبارزه، كار و ثمر بخشي را از آن ها مي ‌گيرد.     
2- قسمت اعظم دردهاي بشر روانزاد است، انواع كمر دردها، پشت درد، سردرد، دل دردهاي مزمن، دردهاي عضلاني و استخواني، مي ‌تواند جنبه رواني داشته باشد. كساني كه با مراجعه به پزشكان مختلف و استفاده از روش ‌هاي مرسوم فرهنگي، تسكيني براي درد خود نمي ‌يابند، در مقابل مواد مخدر بسيار آسيب پذير هستند. اين مواد اصل درد و عامل ايجاد كننده درد را از بين نمي ‌برند فقط  شخص را نسبت به درد بي تفاوت مي ‌كنند. مثلاً اگر كسي شكستگي داشته باشد، درد ايجاد شده سبب كم حركتي يا بي حركتي عضو شكسته شده مي ‌شود و فرصتي براي محل شكسته ايجاد مي ‌شود تا استخوان سازي صورت گرفته و محل شكستگي ترميم يابد اما مواد مخدر واكنش انسان را به درد كه همان بي حركتي و كم حركتي است از بين برده و عضو حركت كرده مي ‌تواند جوش خوردن شكستگي را به تأخير بيندازد.
3- در مسير اعتياد؛ بتا آندورفين‌ ها كه مواد شبه مخدر درون زا هستند كاهش مي ‌يابد، زيرا با ورود مواد مخدر خارجي جاي شبه مرفين ‌هاي مفيد و توليد شده در بدن شخص را مي ‌گيرد. بنابراين پس از ترك اعتياد و در حين آن كه مواد مخدر خارجي به بدن نمي ‌رسد و مغز، ديگر مواد شبه مرفين درون زا ترشح نمي ‌كند، درد و حالت روحي ناخوش و اضطراب و بي ‌قراري در شخص زياد است كه البته پس از مدتي كه از ترك بگذرد مجدداً مغز مواد لازم را ترشح خواهد كرد.
4- با كاهش آندورفين ‌ها در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصيت دشمن كشي مونوسيت‌‌ ها كه از سلول ‌هاي دفاعي بدن هستند كاهش مي ‌يابد. بنابراين شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ‌ها حساس تر است و زودتر مبتلا مي ‌شود.

اثرات مواد مخدر بر بدن

1- مواد مخدر آن دسته از سلول هاي دفاعي بدن را كه مسئول از بين بردن مهاجمان به بدن هستند، كاهش مي‌ دهند و نيز با كاهش فعاليت آن‌ ها، مي ‌توانند سبب رشد سلول هاي سرطاني شوند.
2- تمامي داروهاي مخدر و روانگردان، مغز و نواحي مختلف بدن را تحت تاثير خود قرار مي ‌دهند و تعادل شيميايي بدن را بر هم مي ‌زنند.

مواد روانگردان

تاثيرات رواني مواد مخرب بر هيچ كس پوشيده نيست. در ذيل اشاره  مختصري به انواع مواد روانگردان و اثرات آن شده است. مواد روانگردان به 4 گروه تقسيم بندي مي ‌شوند:
STIMULANT(محرك‌ ها): افزايش انرژي، هوشياري ذهني و فعاليت جسماني، كاهش خستگي، سركوب گرسنگي، افزايش ضربان قبل و فشار خون. مثال: كوكائين و كافئين.
DEPRESSAN(سركوبگرها): كاهش انرژي، هوشياري ذهني، ضربان قلب، فعاليت جسماني و سرعت تنفس، كاهش سرعت عكس العمل، خواب آور و القاء حالت رويا. مثال: الكل، مرفين و هروئين.
HALLUCINOGENS(توهم زاها): تغيير و اختلال در خلق و خو، ادراك و حواس بينايي، شنوايي و احساسات، القاء حالت رويا. مثال: ماري جوآنا و ال اس دي.
NARCOTICS(مخدرها): القاء بي‌ حسي، كرختي، رخوت و خواب شديد.

انواع گياهان روانگردان

OPIUM POPPY(خشخاش): داروهاي استخراجي: هروئين، مورفين، كدئين، ترياك.
CANNABIS SATIVA(شاهدانه): داروهاي استخراجي: RAHYDROCANNABINOL كه ماده اي مسكن، شل كننده عضلات، خواب آور و آنتي بيوتيك است. COCA از آن كوكائين استخراج مي‌ شود كه يك آلكالوئيد بي ‌حس كننده موضعي است.
حشيش(CANNABIS) به‌ صورت تكه ‌هاي جامد، از رزين گياه شاهدانه مي ‌باشد، قهوه اي و يا مشكي است. خطرات كوتاه مدت: احساس سردرگمي، اضطراب، هراس، بدگماني، توانايي يادگيري كاهش مي‌ يابد، هماهنگي حركات مختل مي‌ شود. خطرات دراز مدت: پارانوئيد، اسكيزوفرني، جنون، روانپريشي، افسردگي و اضطراب، استعمال آن همراه با سيگار سبب آسيب جدي به ريه ها مي ‌گردد.
ماري جوآنا(MARIJUANA) از برگ، ساقه شاهدانه بدست مي‌ آيد. خطرات: پارانوئيد، آسيب به ريه‌ها، سرفه و عفونت مجاري تنفس، برونشيت.
هروئين(HEROIN) از خشخاش بدست مي ‌آيد، شكل تغيير يافته مورفين است. خطرات: بسيار اعتياد آور است، هپاتيت، ايدز، استعمال بيش از حد تنفس را متوقف كرده و سبب مرگ مي‌ شود. چون با موادي هم چون گچ، آرد، تالك و غيره تركيب مي‌ گردد استعمال تزريقي آن سبب ايجاد حساسيت در بدن و خارش شديد مي‌ شود. صدمه به قلب و عروق خوني، عفونت، هموروئيد و سوء تغذيه، آسيب به كبد و كليه.
كوكائين(COCAIN) گرد سفيد رنگي كه از برگ هاي خشك شده گياه كوكا به ‌دست مي ‌آيد. خطرات: استنشاق آن از راه بيني سبب آسيب به پره مياني بيني شده و در آن ايجاد حفره مي ‌كند. آنقدر خطرناك است كه با اولين مصرف مي‌ تواند سبب سكته قلبي شود. مشكلات تنفسي، آسيب به ريه، تشنج و مرگ ناگهاني. در دراز مدت نيز سبب پارانوئيد، توهم، خشونت و كاهش وزن مي گردد. به مغز و قلب نيز آسيب جدي مي ‌رساند. ال اس دي(LSD) مخفف LYSERGIC-ACID-DIETHYLAMIDE است. خطرات: افسردگي، روانپريشي، جنون، تشنج، مرگ، خود كشي از عواقب مصرف آن بشمار مي‌ رود.
اكستاسي(ECSTASY): خطرات: گرمازدگي، افزايش شديد گرماي بدن كه بسيار خطرناك است، فرد براي رفع تشنگي ممكن است آب فراوان بنوشد كه اين خود سبب رقيق شدن بيش از حد خون و از ميان رفتن تعادل سديم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن هم چون مغز و در نهايت مرگ فرد مي‌ شود، پس از يكي دو روز بعد فرد احساس افسردگي و خستگي مي‌ كند، سبب آسيب به كبد، كليه و مغز مي ‌شود، توهم گويي، استفراغ، تشنج.
كتامين(KETAMIN): خطرات: در كوتاه مدت سبب مشكلات بينايي، عدم تعادل و هماهنگي، توهمات وحشتناك و در دراز مدت سبب احساس گم گشتگي و جدايي از واقعيت مي‌ گردد.
متادون(METHADONE): خطرات: سبب كما و مرگ مي‌ گردد.
آمفي تامين(AMPHETAMINES): خطرات: دركوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگي و خستگي مي ‌شود، افزايش ضربان قلب و تنفس، اختلال در ديد، خشكي دهان، سرگيجه و خشونت، مرگ ناگهاني و سكته قلبي شده و در دراز مدت سبب توهم، وحشتزدگي، كاهش وزن، آسيب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ مي ‌شود.
قارچ‌ ها(MAGIC MUSHROOMS): خطرات: درد شكم، اسهال، تهوع و مرگ در پي مصرف قارچ‌ هاي سمي.
جي اچ بي(GHB) مخفف GAMMA HYDROXYBUTYRATE است. خطرات: تهوع، خواب آلودگي، احساس گم گشتگي، تشنج و مشكلات تنفسي.
حلال ‌ها(INHALANTS): خطرات: كوتاه مدت سبب تهوع، سرفه شديد، لكه اطراف دهان، خفگي و در دراز مدت سبب سر درد، خونريزي بيني، كاهش حس بويايي، كاهش اكسيژن به مغز و آسيب به مغز، آسيب به كليه‌ ها، كبد و سيستم عصبي و شش ‌ها مي‌ شود.
استروئيدها(STEROIDS): خطرات: افزايش فشار خون، كلسترول بالا، بيماري كليه و كبد، صدمه به قلب، ديابت، يرقان، افسردگي، رفتارهاي خشونت آميز. در مردان: رشد سينه، تحليل بيضه، كاهش اسپرم، ناباروري، آكنه، سكته.
سركوبگرها و مسكن ‌ها(TRANQUILIZERS= DEPRRESSANT). خطرات: اعتياد آور، كاهش انرژي، كاهش حافظه، افسردگي، بي خوابي و حملات هراسي.
پي سي پي(PCP): اثرات: عدم تمركز، اضطراب، افسردگي.
اكسي كنتين(OXYCONTIN): خطرات: مانند مسكن ها.
ترياك(OPIUM) خصوصياتي شبيه هروئين دارد. از گیاهی به ‌نام کوکنار یا خشخاش گرفته می ‌شود. با مصرف تریاک ابتدا نوعی خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌ دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می ‌شود که فرد را به ‌مصرف مجدد تریاک وا می‌ دارد. حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند‌ می ‌شود و شخص نسبت به امور بی تفاوت می ‌شود. تریاک سبب مسمومیت حاد و مزمن می‌ شود. در مسمومیت حاد که خیلی سریع بروز می ‌کند بیمار دچار سردرد، سرگیجه، سنگینی سر می ‌شود و سپس احساس تشنگی شدید می‌ کند. آن گاه بیمار به خواب عمیق فرو رفته و به طرف مرگ سیر می ‌کند. مردمک چشم تنگ می‌ شود و دیگر به تحریک با نور پاسخ نمی ‌دهد. نفس نیز خیلی آهسته می ‌شود و از 4 تا 5 نفس در دقیقه تجاوز نمی ‌کند. مرگ ممکن است در طی چند دقیقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پیش آید. گاهی نیز مسموم با یک بهبودی زودگذر چند روز زنده مانده و سرانجام جان می ‌سپارد. مسمومیت و مرگ با تریاک فراوان مشاهده می ‌شود. مسمومیت مزمن در نزد معتادان دیده می ‌شود.
 
منبع: سايت پزشكان شفا

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
6 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 10053 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse