مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  126923   بازدید    تاریخ درج مطلب  31/4/1389    
 
 
13 نکته درباره آموکسي‌ سيلين
1. آموکسي سيلين يکي از مشهورترين و پرفروش ‌ترين آنتي ‌بيوتيک ‌هاي کشور ما است که مورد توجه اغلب بيماران است و بيش از همه داروهاي ديگر، به طور خودسرانه مصرف مي ‌شود.

2. اين دارو در دسته داروهاي آنتي ‌بيوتيک و در دسته شيميايي آمينو پني‌ سيلين ‌ها قرار دارد و به شکل قرص يا کپسول 250 و 500 ميلي‌ گرمي وجود دارد. هم چنين سوسپانسيون 125 و 250 ميلي گرمي اين دارو در کودکان نيز استفاده مي‌ شود.

 

3. ساز و کار اين دارو، تداخل در همانند سازي ديواره سلولي ارگانيسم‌هاي حساس، بي‌ ثباتي اسموتيک ديواره سلولي، تورم و در نهايت ترکيدن سلول ناشي از فشار اسموتيک است.

4. از آموکسي ‌سيلين در عفونت‌ هاي سينوسي، سينه‌پهلو، التهاب گوش مياني، عفونت ‌هاي پوستي و دستگاه ادراري استفاده مي‌ شود.

5. از آموکسي‌ سيلين در بزرگسالان با توجه به شدت عفونت 250 تا 500 ميلي‌ گرم هر هشت ساعت استفاده مي‌ شود و در کودکان نيز 20 تا 40 ميلي ‌گرم بر مبناي کيلوگرم در دوزهاي تقسيم شده هشت ساعتي توصيه مي ‌شود.

6. آموکسي سيلين نيز مشابه هر داروي ديگري از عوارض جانبي برخوردار است که مهم ‌ترين آن، عوارض خوني، گوارشي، ادراري و اختلال در دستگاه عصبي است. شايع ‌ترين اين علايم، کم‌خوني، تهوع، استفراغ، اسهال، کم‌ادراري و سردرد است.

7. مصرف آموکسي ‌سيلين در حساسيت ‌هاي مفرط به پني ‌سيلين و در نوزادان ممنوع است اما در زمان بارداري مي ‌توان با احتياط آن را مصرف کرد.

8. جذب آموکسي ‌سيلين از طريق دستگاه گوارش صورت مي‌ گيرد و زمان اثر آن 30 دقيقه بعد از مصرف و اوج اثر آن نيز يک تا دو ساعت بعد است. سوخت و ساز اين دارو در کبد و دفع آن از طريق کليه است.

9. مصرف هم ‌زمان اين دارو با تتراسيکلين موجب کاهش فعاليت و مصرف آن با داروي پروبنسيد سبب طولاني شدن زمان فعاليت آن مي ‌شود.

10. يکي از شايع ‌ترين عوارض مصرف اين دارو، اسهال است بنابراين هنگام مصرف آن، مايعات مصرف کنيد.

11. داروي آموکسي ‌سيلين را مي ‌توان همراه شير يا آب ميوه مصرف کرد. توجه داشته باشيد که براي ايجاد ميزان خوني مناسب دارو بايد در فواصل زماني مساوي از اين دارو استفاده کنيد.

12. از نظر درماني، کامل کردن دوره درمان براي کشتن ميکروب الزامي است. اين دوره از 10 تا 14 روز است بنابراين مقدار داروي تجويز شده از سوي پزشک را تا آخر دوره مصرف کنيد.

13. در صورت مصرف بيش از حد دارو، آن را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنيد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
763 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 10450 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse