مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2219   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/5/1389    
 
 
BIOS چيست و چگونه كار مي كند؟

يكي از متداول ترين كاربردهاي Flash memory در سيستم ابتدايي ورودي‎/ خروجي (basic input/output system) كامپيوتر است كه معمولاً به BIOS شناخته مي شود. وظيفه BIOS كه تقريباً روي هر كامپيوتري وجود دارد، آن است كه مطمئن شود تمام قطعات و اجزاي افزاري يك كامپيوتر در كنار يكديگر به درستي كار مي كنند. هر كامپيوتري در قلب خود براي پردازش درست اطلاعات شامل يك ميكروپروسسور است. ميكروپروسسور قسمت سخت افزاري كار است. براي انجام درست كار، به نرم افزار نيز احتياج است. هر كاربري با دو نوع نرم افزار آشنا است: سيستم عامل و نرم افزارهاي كاربردي. BIOS نوع سوم نرم افزاري است كه كامپيوتر شما براي اجراي درست به آن نيازمند است. BIOS چه كاري انجام مي دهد: نرم افزار BIOS مجموعه اي از وظايف مختلف را بر عهده دارد، ولي مهم ترين آن ها اجراي سيستم عامل است. وقتي يك كامپيوتر روشن مي شود، ميكروپروسسور سعي مي كند اولين دستورات را اجرا كند. ولي نكته در اين است كه اين دستورات بايد از جايي به ميكرو پروسسور اعلام شود. گر چه سيستم عامل روي هارد وجود دارد، ولي ميكرو پروسسور نمي داند اطلاعات در آن جاست. BIOS دستورات اوليه را براي اين دسترسي به ميكروپروسسور اعلام مي كند. برخي ديگر ازكارهايي كه  BIOSانجام مي دهد، عبارتند از:
ـ امتحان آن كه تمام سخت افزارها روشن هستند، به جهت مطمئن شدن كه همه چيز درست كار مي كند.
ـ فعال كردن BIOSهاي احتمالي ساير سخت افزارها.
ـ مديريت ابزارهاي ورودي و خروجي كامپيوتر به صورتي كه سيستم عامل بتواند با آن ها كار كند، مثل كيبورد و مانيتور.


BIOS نرم افزار مخصوصي است كه دسترسي سخت افزارهاي مختلف را براي سيستم عامل شما مهيا مي كند. معمولاً اين نرم افزار روي يك چيپ Flash memory روي motherboard ذخيره مي شود، ولي ممكن است نوع چيپ از مدل هاي ديگر (Read Only Memory (ROM نيز باشد. اولين كاري كه يك BIOS انجام مي دهد، چك كردن اطلاعاتي است كه روي يك رم ۶۴ بيتي كه در چيپ CMOS قرار دارد. COMS اطلاعات دقيقي مربوط به سيستم شما را ارائه مي كند و بر اساس تغييرات، سيستم شما نيز قابل تغيير نيز هست. هر گاه كامپيوتر خود را روشن مي كنيد، اولين چيزي كه مي بينيد، عملياتي است كه نرم افزار شما انجام مي دهد. در بسياري از كامپيوترها، BIOS اطلاعاتي مثل حجم حافظه رم، نوع هارد و غيره را نمايش مي دهد. يكي ديگر از كارهايي كه  BIOSانجام مي دهد، فعال كردن كارت گرافيكي است. بعد از آن چك مي كند كه آيا كامپيوتر reboot شده است و يا تازه روشن شده است.

اگر تازه روشن شده باشد، رم با نوشتن و خواندن اطلاعات از تمام آدرس هاي حافظه چك مي شود. بعد از آن پورت هاي مختلف(USB،PS/2) براي وجود كيبورد و موس چك مي شوند و بعد از آن به دنبال كارت هاي PCI مي گردد. اگر در اين مرحله مشكلي وجود داشته باشد، BIOS آن را به صورت بوق هاي متوالي و يا به صورت متني به اطلاع كاربر مي رساند. بعد از اين مرحله است كه اطلاعاتي مثل CPU، فلاپي و هارد، رم، نسخه و تاريخ BIOS، نمايش داده مي شوند. بعد از اين مرحله نوبت به چك كردن ابزارهايي است كه در CMOS به عنوان ابزارهاي boot معرفي شده اند. منظور از boot پروسه اجراي سيستم عامل است. BIOS سعي مي كند كه به ترتيب از اولين ابزار براي boot كردن استفاده كند. شما به عنوان كاربر مي توانيد وارد CMOS شده و آن را تغيير دهيد. براي اين كار معمولاً در همان ابتدايي كه كامپيوتر روشن مي شود بايد يك دكمه به خصوص را فشار داد كه معمولاً Delete است. برخي از بخش هاي استانداردي كه در هر CMOS ديده مي شوند عبارتند از: تاريخ و روز سيستم، ترتيب Boot، تنظيمات مربوط به هارد، درايو CD و فلاپي درايو، گذاشتن اسم رمز براي كامپيوتر و مديريت انرژي. در اعمال تغييرات دقت كنيد، چرا كه يك تغيير غلط ممكن است باعث شود كامپيوتر boot نشود و يا يكي از اجزاي آن كار نكند. بعد از اعمال تغييرات ذخيره تغييرات را فراموش نكنيد، ضمن آن كه معمولاً مي توان حالات BIOS را به حالت default برگرداند. باتري ساعتي كه معمولاً روي motherboard كامپيوتر قرار دارد، اين تغييرات را مي تواند براي سال ها در CMOS نگهداري كند.

به روزرساني BIOS: معمولاً لازم است هر از چند يك بار BIOS كامپيوتر خود را ارتقا بدهيد. اين امر با توجه به سخت افزارها و استانداردهاي جديدي كه ارائه مي شود لازم است. براي اين كار اولاً نسخه BIOS خود را شناسايي كنيد و سپس به وب سايت سازنده motherboard برويد و به دنبال نسخه جديدتر BIOS مربوطه بگرديد. معمولاً براي نوشتن BIOS جديد لازم است يك نرم افزار خاص ديگر نيز داشته باشيد كه آن هم معمولاً از همان سايت قابل downloadاست. اين دو را روي يك فلاپي ريخته و دستگاه را با استفاده از آن boot كرده و با استفاده از نرم افزار مربوطه BIOS را به روز كنيد. باز هم دقت كنيد كه اشتباه در اين مرحله نيز مي تواند به عدم كاركرد كامپيوتر منجر شود. در هر حال حتماً از BIOS قبلي خود يك پشتيبان تهيه كنيد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.6 از 5 امتياز است.


12345
5 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 10489 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse