مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۵ مهر -اِسَّبِت ٨ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  710   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/4/1396    
 
 
راست قامتان جاودانه تاريخ(فاجعه هفتم تير(

حدود ساعت 21 و7 دقيقه هفتم تيرماه 1360، دو بمب بسيار قوي، در محل دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي منفجر شد که بر اثر شدّت انفجار، تمامي سقف ساختمان فروريخت و موجب به شهادت رسيدن شهيد مظلوم آيت اللّه دکتر سيد محمد حسيني بهشتي و 72 تن از شخصيت هاي سياسي ـ مذهبي گرديد. در آن شب، يک بار ديگر دَدمنشان جهان خوار، از پشت بر قامت استوار مردان خدا خنجر کوفتند و به گمان خود کوشيدند که ميدان را تهي کنند و قامت استوار ملّتي را که چنين به پاخاسته بود، درهم شکنند، اما هر قطره خوني که چکيد، گواه پايدار جنايت جهان خواران شد و هر مردي که در خون غلطيد، هزار مرد را، استوارتر و مصمم تر راهي ميدان کرد؛ ميداني که نيروي اهريمني باطل در برابر حق جز شکست ره به جايي نخواهد جست.

 

هفتاد و دو مهاجر عاشق

 

ياد شهيدان هفتم تير، بس معطّر و روح بخش است. هفتاد و دو شهيد خونين، هفتاد و دو ستاره خونين، هفتاد و دو نمونه«بودن»، هفتاد و دو مهاجر عاشق، جمعي بودند و شمعي داشتند. شمع اين جمع، «بهشتي» مظلوم بود. کارواني بودند و مقصدي داشتند و آن، «لقاءاللّه » بود. اگرچه قامت هايشان در زير آوار انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي درهم شکست، اين قامت هاي فرو شکسته، قيامتي ازقامت هاي يک امّتِ قائم پديد آورد. آن پيکرهاي پاک قطعه قطعه شده، سفره سبز طراوت اين نهضت را در تمام خانه ها و کوچه ها و گذرها گسترد.

 

ثانيه هاي پرشتاب

 

هفتم تيرماه 1360 بود. در مرکز شهر و در محل ساختمان حزب جمهوري اسلامي، ثانيه ها باشتاب سپري مي شد. چهره هاي آرام دولت مردان و رهبران حزب، درفضاي نيمه روشن ساختمان، بيانگر ايماني شگرف بود. بانگ رساي شهيد بهشتي در فضاي تالار مي پيچيد و چشم ها و نگاه ها را درجذبه اي جادويي فرو مي برد. و ناگهان،... دقيقه اي بعد، صداي سهمگين انفجار بمب در مرکز شهر قلب ها را لرزاند. سقف سالن با تکه تکه شدن قطعات بمب بر سر دولت مردان آوار شد و تلّ بلند خاک، پيکرهاي زخمي و اجساد تکه تکه شده دولت مردان را پوشاند. ناگاه شهر در ماتم و بهتي عظيم فرو رفت و چهره هاي مصمّم و خشمگينِ مردم، با گام هاي شتاب آلود و مشت هاي گره کرده، به مقرّ حزب هجوم آوردند و با شعارهاي کوبنده، فرياد زدند: «آمريکا، آمريکا ننگ به نيرنگ تو، خون شهيدان ما مي چکد از چنگ تو».

 

فاجعه بزرگ

 

در هفتم تيرماه سال 1360، دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي، در حالي که جمعي از بلندپايه ترين و دل سوزترين مسؤولان نظام، هم چون آيت اللّه بهشتي رئيس ديوان عالي کشور، چهار وزير، دوازده معاون وزير و حدود سي نماينده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بغض منافقان منفجر شد و 72 يار وفادار انقلاب و امام، با ذکر خدا بر لب و بدن هاي پاره پاره، به ديدار حق شتافتند. در پي اين حادثه، مردم انقلابي ايران، در سراسر کشور مجالس عزاداري باشکوهي برگزار کردند و با اين کار، نفرت عميق خود را از دشمنان انقلاب و به ويژه منافقان نشان دادند. حضرت امام خميني(ره) درباره اين حادثه جان سوز فرمودند: «ملت ايران در اين فاجعه بزرگ، 72 تن بي گناه، به عدد شهداي کربلا از دست داد».

 

27صندلي؛ 27 دسته گل

 

پس از حادثه انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي در هفتم تيرماه سال 1360 و شهادت جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، نخستين جلسه علني مجلس، سه روز بعد، يعني چهارشنبه دهم تيرماه برگزار شد. درآن روز، به يادبود آن شهيدان، 27 دسته گل، بر روي 27 صندلي مجلس قرار داده بودند. يکي از مسئولان نظام درباره آن روز مي نويسد: «نگران عدم تشکيل مجلس، به خاطر کمبود از حدنصاب لازم بودم خوش بختانه با يک ساعت تأخير، نصاب حاصل شد و جلسه علني رسميت يافت. موفقيتي بزرگ حاصل آمد؛ چون 27 نفر نماينده شهيد داشتيم و نُه نفر مجروح؛ گر چه جمعي از مجروحان، از بيمارستان به مجلس آمدند.

 

تشييع شهيدان خونين بال

 

دو روز بعد از فاجعه هفت تير، مردم براي تشييع شهدا، در ميدان حسن آباد جمع شدند و به سوي بهشت زهرا به حرکت درآمدند. شهداي پاک باخته در راه حق، يکي پس از ديگري بر روي دست هاي گرم و توان مند مردم به خاک سپرده مي شدند و تا عصر آن روزفراموش نشدني، 28 تن از شهيدان دفن شدند و تشييع بقيه، از جمله شهيد مظلوم دکتر بهشتي، به وقت ديگري موکول شد. بامداد روز بعد با اين که دفن شهدا اعلام نشده بود، اما سيل مردم به سوي بهشت زهرا سرازير شد و سرانجام در آن موقع، پيکر پاک آن شهيد مظلوم و تني چند از هم سنگرانش، روي دست هاي پاک مردم به محل دفن شان انتقال يافت و پيکرآنان ـ که پاک تر از گُل بود ـ به خاک سپرده شد.

 

پيام امام خميني در مورد هفت تير

 

امام خميني(ره) در بخشي از پيام خود درباره هفت تير، درمورد خيانت هاي منافقين مي فرمايد: «مي خواهيد با شهادت رساندن عزيزان ما، اين ملت فداکار را از صحنه بيرون کنيد. شما تا توانستيد به فرزندان اسلام، چون شهيد بهشتي و شهداي عزيز مجلس و کابينه با حربه ناسزا و تهمت هاي ناجوان مردانه حمله کرديد که آن ها را از ملت جدا کنيد و اکنون که آن حربه از کار افتاده و کوس رسوايي همه تان بر سرِ بازارها زده شد، در سوراخ ها خزيده و دست به جناياتي ابلهانه زده ايد که به خيال خام خود، ملت شهيد پرور و فداکار را با اين اعمال وحشيانه بترسانيد و نمي دانيد که در واژه شهادت، واژه وحشت نيست».

 

سخنان مقام معظم رهبري در مورد هفت تير

 

مقام معظم رهبري در مورد حادثه هفتم تير سال 1360 مي فرمايد: «يک جمله درباره حادثه هفتم تير عرض کنيم و آن اين است که شايد از همه ابعاد متعددي که اين حادثه داشت، اين بُعد جالب تر باشد که اين حادثه، نشان داد که ضربه هاي سهمگيني از اين قبيل هم حتّي نمي تواند به استحکام بناي جمهوري اسلامي که به ايمان و حضور مردم تکيه کرده است، خللي وارد کند. اين حادثه، حادثه کوچکي نبود. چنين حادثه اي در هر نقطه دنيا کافي است براي فرو ريختن يک نظام. اين همه اشخاص مؤثر، مهم، خوش فکرو مبارز به دست جنايت کار تروريست ها در يک لحظه از بين بروند ونظام آن را تحمل کند و از آن، وسيله اي براي استحکام هر چه بيش تر خود به وجود بياورد. اين چيز شگفت آوري بود. اين برکت حضور و ايمان مردم، به برکت استحکام ساخت دروني نظام اسلامي بود و به فضل پروردگار، هميشه همين طور خواهد بود».

 

به ياد شهيدان هفت تير

 

بهشتي از ديد دشمن: راديو بي بي سي انگليس، با همه دشمني هايي که با شهيد مظلوم دکتر بهشتي داشت، در برنامه شبانگاهي هشتم تيرماه 1360 گفت: «آيت اللّه دکتر سيد محمد حسيني بهشتي، رهبر حزب جمهوري اسلامي، رئيس ديوان عالي کشور و عضو شوراي رياست جمهوري، مردي خوش لباس، با چهره اي گيرا و پُر ابهت بود. بهشتي به عنوان يک نويسنده اسلامي درمسايلي، از قبيل مفهوم دولت در اسلام و نيز نقش روحانيت در رابطه اسلام با مکتب هاي فکري جديد، مطالب فراواني نوشته است. سال هاي اقامت او درآلمان غربي، به عنوان رهبر جامعه مسلمانانِ هامبورگ، به علت علم، لياقت و نظم فکري اش به عنوان يک روحاني بود».

 

آثار بهشتي: با اين که دکتر شهيدبهشتي در کنار تدريس و سخنراني، به تحقيق نيز مي پرداخت، اما تأليفات زيادي از او چاپ نشده است. آثارآن شهيد بزرگوار عبارت اند از: 1. خدا از ديدگاه قرآن؛ 2. نماز چيست؛ 3. بانک داري در قوانين مالي اسلام؛ 4. روحانيت اسلام در ميان مسلمين؛ 5. مبارز پيروز؛ 6. شناخت دين؛ 7. نقش ايمان در زندگي انسان؛ 8. کدام مسلک؛ 9. شناخت؛ و 10. مالکيت. البته افزون براين آثار، مجموعه اي از سخنراني ها و مصاحبه هاي او، که جملگي مربوط به دوران انقلاب و پس از انقلاب است، در سه جلد با عناوين: او به تنهايي يک امت بود، بهشتي سيدمظلوم امت، و بهشتي اسطوره اي بر جاودانه تاريخ در تابستان سال 1361، به وسيله واحد فرهنگي بنياد شهيد تهران چاپ شده است.

 

بهشتي از ديد امام:

بهشتي، مظلوم زيست و مظلوم مُرد و خار در چشم دشمنان اسلام بود. مراتب فضل ايشان و مراتب تفکر ايشان و مراتب تعهد ايشان برمن معلوم بود. بهشتي، يک ملت بود. من بيش تر از بيست سال ايشان را مي شناختم و برخلاف آن چه اين بي انصاف ها در سراسر کشور تبليغ کردند و مرگ بر بهشتي گفتند، من او را يک فرد متعهد، مجتهد، مدير، علاقه مند به ملت، علاقه مند به اسلام و به درد بخور براي جامعه خودمان مي دانستم. من بيش تر از بيست سال است که آقاي بهشتي را مي شناسم و در اين مدت، حتي نديدم يک کلمه از کسي غيبت کند.

 

شهيد محمد منتظري

 

شهيد محمد منتظري، درسال 1323 در نجف آباد متولد شد. او تحصيلات جديد را در حدّ متوسطه وتحصيلات حوزه را در فقه و اصول گذراند. شهيد منتظري، قبل از انقلاب، در لبنان و ليبي بر ضد رژيم صهيونيستي مي جنگيد. پس از پيروزي انقلاب، در اولين دوره مجلس شوراي اسلامي، به عنوان نماينده مردم نجف آباد انتخاب شد و سپس در فاجعه هفت تير، بر اثر انفجار دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي، به شهادت رسيد.

 

شهيد قندي؛ وزير پست و تلگراف و تلفن

شهيد دکتر محمود قندي، در سال 1323 در خانواده اي مذهبي در تهران متولد شد. او تمام سال هاي تحصيل را با رتبه اول به پايان رساند و ديپلم خود را با معدل 85/19 گرفت. آن شهيد در کلاس هاي درسي مرحوم علامه طباطبايي، شهيد بهشتي و شهيد مطهري فعّالانه شرکت مي کرد و از پر استعدادترين شاگردان ايشان به شمار مي آمد. شهيد قندي، پيش از پيروزي انقلاب، در امر تکثير، پخش و توزيع اعلاميه هاي حضرت امام (ره) فعاليت هاي زيادي داشت. او پس از پيروزي انقلاب، به سمت رياست دانشکده مخابرات و سپس از طرف شوراي انقلاب، به عنوان وزير پست، تلگراف و تلفن منصوب شد. شهيد دکترقندي در مورد شهادت مي فرمود: «شهادت، فيض عظيمي است که نصيب هر کسي نمي شود».

 

شهيد فياض بخش؛ وزير مشاور و سرپرست سازمان بهزيستي

 

شهيد دکتر محمدعلي فياض بخش، در سال 1316، در محله بازار آهنگرهاي تهران، در خانواده اي مذهبي و خَيرّ به دنيا آمد. او تمام عمر خود را به خدمت محرومان پرداخت و خود را به مفهوم واقعي، وقف مستضعفان جامعه نمود. آن شهيد، اعتقاد کاملي به ولايت فقيه داشت و ديگران را در اين مورد آموزش مي داد و پيوسته آرزو مي کرد که جزء خدمتگزاران امام زمان حضرت مهدي(عج) محسوب گردد. هم چنين ايشان يکي از سه نفر معتمدين پزشکي گروه رابط با ستاد هفت نفري منتخب امام در انقلاب فرهنگي بودند و در شاخه پزشکان خوب جمهوري اسلامي ايران فعاليت داشتند. شهيد فياض بخش پس از پيروزي انقلاب، ازسوي شوراي انقلاب به عنوان وزير مشاور و سرپرست سازمان بهزيستي کشور انتخاب گرديد و در حادثه هفت تير، مظلومانه به شهادت رسيد.

 

شهيد عباس پور؛ وزير نيرو

 

شهيد حسن عباس پور، از جمله نيروهاي صادق و فداکار انقلاب اسلامي ايران به شمار مي آمد. او پس از پيروزي انقلاب، در بازسازي ايران و تثبيت حکومت اسلامي، نهايت تلاش خود را نمود، به طوري که شبانه روز نزديک به 18 ساعت کار و تلاش مي کرد. شهيد عباس پور در اول آذر ماه 1358، به وسيله شوراي انقلاب به عنوان وزير نيرو انتخاب شد. مديريت صحيح آن شهيد باعث شد تا در ظرف مدت کوتاهي، فعاليت هاي چشم گيري از سوي وزارت نيرو در راه خدمت به مستضعفان انجام گيرد. براي مثال، روند برق رساني به روستاها با حداقل هزينه، دَه برابرِ گذشته شده بود. سرانجام آن شهيد والا مقام، در حادثه هفت تير سرفرازانه شربت شهادت نوشيد و به خيل شهيدان خونين کفنِ راه حقيقت پيوست.

 

شهيد کلانتري؛ وزير راه و ترابري

 

شهيد مهندس موسي کلانتري، وزير راه و ترابري دولت شهيد رجايي بود که در حادثه هفتم تير 1360 به شهادت رسيد. او با گسترش مبارزات مردم در سال 1357، به همراه عده اي از هم رزمان خود، در عمليات مسلحانه بر ضد رژيم شاه شرکت کرد. شهيد کلانتري پس از پيروزي انقلاب، از سوي شوراي انقلاب به عنوان وزير راه و ترابري منصوب شد و سپس در دولت شهيد رجايي هم همين مسئوليت را برعهده داشت. در بخشي از وصيت نامه آن شهيد مي خوانيم: «آرزو مي کنم که دربستر نميرم. ... آن هايي که مرا مي شناسند، بدانند اين انقلاب مال خداست و خود را فداي آن کنند».

 

در سوگ آيت اللّه بهشتي

 

اي خفته به خاک و خون بهشتي

وي خاک تو لاله گون بهشتي

اي آن که در انقلاب خون بار

دشمن ز تو شد نگون بهشتي

برخيزو قيام کن دوباره

کن پرچم کفرْ پاره پاره

برخيز ز جا که انقلاب است

خون بر مژه هاي آفتاب است

اي الگوي رهبران آزاد

امروز دگر نه وقت خواب است

برخيز که موقع قيام است

دلْ خسته ز سوگ تو امام است

 

نويسنده: سميه سوري

منبع: سايت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 105729 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse