مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد -اِجُّمعَة ١٠ رمضان ١٤٣٩ - Friday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  278   بازدید    تاریخ درج مطلب  14/4/1396    
 
 
ارزش قلم

1.در سوره مباركه علق، «تعلیم به وسیله قلم» از اوصاف پروردگار كریم دانسته شده است؛ اقرأ و ربّك الأكرم. الذی علّم بالقلم.(سوره علق، آیات 4 ـ 3) اگر می‌ خواهیم قلمی سازنده و بالنده پیدا كنیم، بایسته است كه با ارزش قلم و رسالت والای آن آشنا شویم. اسلام آمده است؛ تا بشر را از جنگ و نزاع به صلح و دوستی رهنمون گردد؛ تا آدمی به جای آن كه در اندیشه تهیه سلاح جنگی باشد، قلم متعهدانه را در دست گیرد و طریق كمال را بپیماید و در پرتو كشف حقایق هستی و تبیین علوم و معارف الهی، امور دین و دنیای خویش را سامان بخشد.

 

2.قلم می ‌كوشد؛ تا علم و معرفت را از اسارت نسیان و فراموشی رها كند و نهر زلال دانش را حیاتی جاودانه بخشد. این خلق مبارك، از بهترین موهبت ‌های الهی است كه از آب حیات ازلی سیراب گشته و آن را ولایتی است، ربوبی كه دانایی و آگاهی را در سلطه خود محفوظ می‌ دارد و از گزند غفلت امنیت می‌ بخشد.

قلم،جوهره علم را در خود نهفته دارد؛ آن زمان كه در دست انسان بصیر قرار گیرد، نور هدایت را برافروزد و مقربی است كه با نور«عین الله» می ‌نگرد و به الهام«سمع اللّه» می‌ شنود، به زیور«لسان الله» آراسته و از نیروی معنوی«ید الله» حظّی وافر برده است.1

 

3.انسان به گونه‌ های مختلفی، هم چون زبان و اشاره، مقاصد قلبی و درونی خویش را آشكار می ‌كند و این مهم، اختصاصی به قلم ندارد، اما تفاوت قلم با زبان در آن است كه اظهار قلبی و آگاهی‌ های فردی از طریق قلم، بسی ماندگارتر و حیطه اثرش گسترده ‌تر می‌ نماید.

 

4. قلم از آن جهت كه بیانگر عقاید و معارف انسان و درك او از عالم هستی است، وسیله پرورش عقل و مایه شكوفایی آن نیز هست. آدمی با تدبّر در نظام آفرینش و به كارگیری نیروی عقل در نگارش یافته‌ های علمی و درونی خویش می‌ كوشد؛ تا اثری تأثیر گذار و یادگاری ماندگار پدید آورد. از این رو، قلم را باید ترجمان عقل و دل انسان و مایه شكوفایی و مانایی آن دانست.

 

5. قلم، لباس زرین الفاظ را برقامت بلند معانی می‌ پوشاند و نقاب از سیمای علوم عقلانی و معارف وحیانی بر می‌ گیرد. نظر به همین منزلت و اهمیت دلگشای قلم و كتابت است كه خداوند رحیم در قرآن كریم به آن چه می‌ نویسد، سوگند یاد فرموده است؛ ن و القلم و ما یسطرون.(سوره قلم، آیه1)

اما والاترین رسالت قلم را باید در تحریر و تقریر «كلمات الهی» دانست كه در زبان روایات اسلامی از آن به ائمه عصمت و اهل ولایت(ع) تعبیر شده است؛ كلمات مطهر و كمال پروری كه اگر تمامی درخت‌ ها قلم و همه دریاها مركب گردند، از بیان فضایل و عظایم آن ناتوانند؛ «نحن الكلمات الّتی لاتدرك فضائلنا و لاتستقصی؛ماییم آن كلمات خدا كه فضایل مان درك نگردد و پایان نپذیریم».

 

6.دست توانای«قلم»، علوم و معارف را بر صحیفه تاریخ می‌ نگارد و فرزندان زمان را میراث بر ارزشمندترین آثار دوران می‌ سازد، چنان كه احادیث نورانی اهل بیت معصومین(ع) و ایات آسمانی قرآن كریم، به بركت نعمت عظمای«قلم» به دست ما رسیده و این گونه، آثار گران بهای بزرگان و دانشوران در معرض استفاده همگان قرار گرفته است؛ الحمدلله الّذی هدانا لهذا و ما كنّا لنهتدی لو لا أن هدانا اللّه؛ ستایش از آن خداست كه ما را به این موهبت راه نمود و اگر خدا ما را راه ننموده بود، ما چنان نبودیم كه راه یابیم.(سوره اعراف، آیه 43)

7. و این سان، پروردگاری كه انسان را توان بیان داد، از خونی بسته پدید آورد و او را مشمول كرامت خویش نمود، قلم را رمز جاودانگی او و ابزار نگارش اسرار و حقایق و حفظ و تعلیم علوم و دقایق قرار داد: ذلك من أنباء الغیب نوحیه إلیك و ما كنت لدیهم اذ یلقون أقلامهم ایهم یكفل مریم و ما كنت لدیهم اذ یختصمون؛ ای پیامبر، این از خبرهای غیبی است كه آن را بر تو وحی می ‌كنیم؛ زیرا تو هنگامی كه آنان تیرهای قرعه خود را می ‌افكندند، تا كدام یك سرپرستی مریم را بر عهده گیرد، نزدشان نبودی و نیز هنگامی كه در این باره به كشمكش پرداختند، نزدشان حضور نداشتی.(سوره آل عمران، ایه 44) پس،با قدم صدق از خطوات شیطان دوری گزینیم و قلم خویش را به نهر توفیق سپاریم! باشد كه به لطف رحمانی، شایستگی كفالت طهارت مریمی و بهره ‌مندی از انفاس قدس مسیحایی شامل حالمان گردد.

 

پي نوشت:

1.اشاره به روایت قدسی است كه به حدیث«قرب نوافل» معروف است: «و كنت سمعه الّذی یسمع به، و بصره الّذی یبصر به، و لسانه الذی ینطق به، و یده التی یبطش بها».(توحید مفصل، ص 100)

 

منبع: سايت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 106054 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse