مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين -اِلأِثنين ١٨ رجب ١٤٤٠ - Monday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  551   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/5/1396    
 
 
تاثیر فضای مجازی بر جدایی همسران

«انگار با گوشی همراهش ازدواج کرده، دیگر به من و فرزندم اهمیت نمی‌دهد، هر لحظه می‌ترسم به من خیانت کند.» این ها را زن جوانی می‌گوید که به دادگاه خانواده آمده تا از همسرش جدا شود، آن‌طور که او توضیح می‌دهد افراط همسرش در استفاده از تلگرام سبب شده زندگی آن ها به پرتگاه جدایی کشیده شود، هرچند قاضی دادگاه از زن جوان می‌خواهد برای گرفتن تصمیم بیشتر فکر کند و به همراه همسرش جلساتی را با مشاوران خانواده داشته باشد، اما زن جوان می‌گوید محال است که دیگر با مردی که از تلفن همراهش و بودن در شبکه‌های اجتماعی دل نمی‌کند، زیر یک سقف زندگی کند.

باورش مشکل است، اما بین زوج‌هایی که برای گرفتن طلاق به دادگاه خانواده آمده‌اند، افراد زیادی هستند که می‌گویند همسرشان آن‌قدر در فضای مجازی غرق شده که زندگی‌شان دستخوش آسیب شده است.

در دادگاه‌های خانواده، پای درد دل شاکیانی که برای تشکیل پرونده آمده‌اند که بنشینید، بخشی از گله‌های آن ها به استفاده نادرست از فضای مجازی بر‌می‌گردد. خاطره، زن جوانی است که زندگی‌اش به این شکل دستخوش آسیب شده، او می‌گوید حدود سه سال است ازدواج کرده، اما بتازگی متوجه شده همسرش آن‌طور که باید به او علاقه‌مند نیست. چند وقتی است که همسرم بیشتر ساعات خود را با دوستانش در بیرون خانه می‌گذراند و وقتی هم که به خانه می‌آید همه توجه‌اش به گوشی تلفن همراهش است تا از مطالبی که دوستانش در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند عقب نماند. از حرف‌های زن جوان می‌توان نتیجه گرفت استفاده از فضای مجازی دلیل اصلی آن ها برای تصمیم به جدایی نیست، اما این رویکرد به عاملی بدل شده که بر مشکلات آن ها اضافه کرده و سبب شده زن جوان برای جدایی از همسری که دیگر برایش وقتی نمی‌گذارد به دادگاه خانواده بیاید.

ترس از خیانت

مرد جوانی نیز مدام جلوی یکی از شعب دادگاه خانواده قدم می‌زند. به نظر می‌رسد منتظر است تا منشی دادگاه او را برای رسیدگی به درخواستش صدا کند. وقتی درباره علت حضورش در دادگاه خانواده و ارائه درخواست طلاق می‌پرسم، با بی‌حوصلگی می‌گوید تمایلی به حرف زدن ندارد، اما بعد از کمی اصرار و وقتی می‌فهمد محور گفت‌و‌گویمان تاثیر فضای مجازی بر زندگی زوج‌های جوان است لب به شکوه باز می‌کند. می‌گوید زندگی‌اش به همین خاطر آسیب‌ دیده، چون همسرش راه و رسم استفاده از این دنیا را بلد نیست. آن‌طور که مردجوان توضیح می‌دهد، مدتی پیش که قصد داشته از تلفن همراه همسرش استفاده کند متوجه می‌شود همسرش با فرد دیگری در ارتباط است. او در حالی که بغض راه گلویش را بسته، بریده بریده از این می‌گوید که همسرش و آن شخص سوم با استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای یکدیگر عکس‌های خصوصی‌شان را ارسال کرده‌اند.

وکلای دادگاه خانواده نیز از نزدیک با گرفتاری‌های زوج‌های جوان آشنا هستند. می‌گویند مدتی است در پرونده‌های طلاق، استفاده نادرست از فضای مجازی به عنوان یکی از دلایل زوج‌های جوان برای جدایی مطرح می‌شود و به نظر می‌رسد در کنار مسائلی مانند بیکاری و اعتیاد باید تبعات استفاده نادرست از فضای مجازی را نیز به عنوان دلایل عمده طلاق به حساب آورد.

بخش قابل توجهی از زوج‌های جوانی که برای گرفتن طلاق به او و همکارانش مراجعه می‌کنند استفاده نادرست از فضای مجازی را از سوی همسرشان به عنوان یکی از علل طلاقشان می‌دانند.

دلیل اصلی طلاق استفاده نادرست از فضای مجازی از سوی همسرانشان است اما در پرونده‌های دیگر نیز به نوعی زوج‌های جوان از مشغول شدن بیش از حد یکدیگر به فضای مجازی گله دارند، اما دلیل اصلی‌شان نیست.

این در حالی است که در بسیاری موارد نیز استفاده نادرست از فضای مجازی به اختلافات و درگیری‌های خانوادگی دامن می‌زند. برخی کارشناسان نیز معتقدند غرق شدن در فضای مجازی سرچشمه بسیاری از اختلافاتی است که چارچوب خانواده‌ها را نشانه می‌رود. برخی از وکلای خانواده می‌گویند عضویت در گروه‌های نامناسب تلگرامی که تصاویر و فیلم‌های مبتذل را به اشتراک می‌گذارند دلیل اصلی تشکیل برخی پرونده‌های طلاق است، زیرا این شبکه‌ها کانون خانواده را نشانه رفته و پایه گذار دوری زوج‌های جوان از یکدیگر هستند.

دردسر بازی‌های آنلاین

استفاده نادرست از فضای مجازی محدود به شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود، زیرا هستند افرادی که با اعتیاد پیدا کردن به بازی‌های رایانه‌ای که در فضای مجازی در دسترس هستند زمینه را برای فروپاشی زندگی مشترکشان مهیا می‌کنند.

برای آگاه کردن زوج‌های جوان از عواقب استفاده نادرست از فضای مجازی، باید برنامه‌های آموزشی مناسبی در کشور طراحی و اجرا شود.

سهم 5درصدی در پرونده‌های طلاق

کارشناسان بر این باورند که فضای مجازی فرصت‌های بسیار مناسبی در اختیار شهروندان می‌گذارد، اما اگر افراد بدون هدف و آموزش وارد این دنیا شوند، حداقل آسیبی که می‌بینند تلف شدن وقتشان است و اگر بر این روند اشتباه پافشاری کنند زندگی خود را قربانی خواهند کرد.

ارائه دادخواست طلاق به دلیل استفاده نادرست از فضای مجازی در حال رشد است، آن طور که بیشتر زوج‌های جوان درگیر این مسائل می‌شوند،اما هستند افراد میانسالی نیز که به دلیل استفاده نادرست از فضای مجازی چارچوب خانواده‌شان فرو ریخته است.

در حدود 5درصد از پرونده‌هایی که به طلاق زوجین از یکدیگر ختم می‌شود می‌توان رد استفاده نادرست از فضای مجازی شبکه‌های اجتماعی را پیدا کرد. منظور زوج‌هایی است که تحت تاثیر محیط‌های شبکه‌های اجتماعی به یکدیگر خیانت می‌کنند و زمانی که دستشان رو می‌شود طرف مقابل راهکاری پیدا نمی‌کند بجز مطرح کردن درخواست طلاق. بخشی از طلاق‌هایی که از استفاده نادرست از فضای مجازی ناشی می‌شود به این دلیل است که زوج‌ها پس از شروع زندگی مشترک خود مقدمات آسیب‌دیدن زندگی‌شان را فراهم می‌کنند یعنی تمام زندگی‌شان دراین شبکه‌ها خلاصه می‌شود یا به دلیل ضعف در اعتقاداتشان از فضایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد سوءاستفاده می‌کنند.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 106825 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse