مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  904   بازدید    تاریخ درج مطلب  14/5/1396    
 
 
در یک ازدواج مومنانه چه ملاک هایی را باید در نظر گرفت

آنچه در روایات و احادیث ما آمده نشان از این دارد که فرد دین دار نسبت به مسائل مختلف زندگی دیدگاه خدایی دارد و خداوند را ناظر بر اعمال خود می داند و به طور کلی چنین فردی مورد اعتماد بوده و توانایی اداره زندگی اولیه را با توکل بر خدا دارد.

بحث ازدواج با فرد دین دار با یک آدم خشکه مذهب کاملا متفاوت است و فرد دین دار علاوه بر رعایت مسائل و آموزه های اسلام خود را ملزم به رعایت اخلاق خوش اسلامی می کند.

شخص معتقد دارای همت بلندی است و تمام سعی خود را در جهت به دست آوردن رزق و روزی و ایجاد یک زندگی خوب همراه با آسایش برای همسرش انجام می دهد و به طور کلی نسبت به امانتی که در اختیار دارد وفای به عهد کرده و از آن خوب نگهداری می کند.

ملاک اصلی در بحث ازدواج دین بوده و این مسئله خیلی از مطالب دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد، زیرا فرد مومن هیچ گاه به همسرش خیانت و عهدشکنی نمی کند و همچنین کسی که در انجام واجبات دینی مراقبت وی‍‍‍ژه ای دارد ودر تابستان گرم روزه می گیرد با الطبع در برابر مشکلات و سختی های زندگی صبورانه عمل می کند و سر تسلیم فرو نمی آورد .

یکی از اصحاب پیامبر زندگی خود را رها کرده و در گوشه ای به عبادت خدا پرداخت و هنگامی که این خبر به گوش رسول الله رسید ایشان سریع خود را به این فرد رسانده و به او متذکر شدند که من پیامبر علاوه بر دعا و مناجات به خانواده ام خدمت می کنم و برای گذران زندگی کار و تلاش می کنم تا آسایش را برای آن ها فراهم کنم. این مطلب نشان دهنده اهمیت نوع دین داری در زندگی و نوع برخورد پیامبر به عنوان الگوی ما مسلمانان نسبت به خانواده است.

اگر کسی در زندگی از روی سهل انگاری و غیر عمد واجبات دینی را به درستی انجام ندهد با داشتن همسری خوب و سازنده به راه راست بر می گردد ولی اگر این فرد از روی عمد اهل نماز و دین نباشد این فرد می تواند مشکلات عدیده ای را در زندگی زناشویی ایجاد کند.

بنابر روایات اهل بیت در بحث ازدواج سختگیری هایی باید انجام شود که به طور مثال با فرد شراب خوار نباید ازدواج کرد؛ زیرا این فرد به خدا متعهد نبوده و به همین خاطر به بنده های خدا هم خیانت می کند.

بنا بر روایات ازدواج با فرد بداخلاق نهی شده است و همه این ها به یک مقوله بسیار مهمی ارجاع داده می شود که آن مسأله کفو بودن برای ازدواج است، یعنی یک فرد در زمینه های دینی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سایر زمینه ها در حد و اندازه خود همسر بگزیند و از برخی آرمان ها و آرزوهای بلند در امر ازدواج دوری و خودداری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 107227 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse