مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ اسفند -اِلخَميس ٣ رجب ١٤٤١ - Thursday February 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  364   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
اسکواش

اسکواش یکی از ورزش های راکتی و شبیه تنیس و بدمینتون است منتها با این تفاوت که بازیکن به صورت تک‌نفره (۲ بازیکن) و دونفره (۴ بازیکن) در زمینی که با دیوارهای شیشه ای احاطه شده بازی می کند. دیوارها به دلیل راحتی تماشاگران برای دیدن بازی شیشه ای هستند. در این بازی معمولاً توپ از پشت سر بازیکن می آید. این ورزش راکت و توپ مخصوص دارد. در این بازی بازیکنان تلاش می کنند ضربه ای به توپ بزنند که حریف نتواند به راحتی ضربه بعدی را به دیوار بزند. یکی از تفاوت های این رشته با بسیاری از ورزش های مشابه در تقسیم بندی زمین است. در واقع هیچ تقسیم بندی وجود ندارد و بازیکن بدون محدودیت می تواند در بخش های مختلف زمین ضربه بزند.

اسکواش نخستین بار در در سال ۱۸۳۰ در مدرسه هارو در انگلستان ابداع شد. در سال ۱۸۷۴ این رشته ورزشی و مسابقه‌های آن در انگلستان رسمیت یافت و در سال ۱۸۸۳ نخستین زمین اسکواش در شهر آکسفورد ساخته شد. در سال ۱۹۱۱ قوانین بازی و ابعاد زمین توسط انگلیسی‌ها تعیین شد و به شکل امروزی درآمد. در سال ۱۹۶۷ فدراسیون بین‌المللی اسکواش با شرکت ۷ کشور تأسیس شد و در سال ۱۹۹۲ نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش (WSF) تغییر کرد.

این بازی به یک راکت و توپ احتیاج دارد. راکت اسکواش از جنس فلز یا کولار و به طول 6.68 و عرض 21.5 است. وزن استاندار آن نیز بین 110 تا 150 گرم می باشد. توپ اسکواش توپی تو خالی است که از دو لایه پلاستیک فشرده ساخته شده و وزنی بین 23 تا 25 گرم و قطری بین 5.39 تا 5.40 میلی متر دارد. دمای هوا در این بازی اهمیت دارد چون هر چه قدر توپ گرم تر باشد بهتر پرش می کند و به همین دلیل قبل از شروع بازی با زدن چند ضربه توپ را گرم می کنند. علاوه بر این سرعت گرم شدن توپ معیاری برای دسته بندی توپ های شده است. توپ های اسکواش براساس سرعت گرم شدن و میزان پرش به دو خال زرد، تک خال زرد، خال آبی، تک خال قرمز، سفید، و آبی تقسیم می شوند. البته رنگ و تعداد خال ها نشانه و تعیین کننده میزان پرش توپ است.

بازی با زدن سرویس آغاز می‌شود و پس از برخورد به دیوار با زاویه‌ای معین وارد زمین سرویس می‌شود. هر بازیکن به طور یکی ‌در میان توپ را با راکت به دیوار روبرو می‌زند و حریف باید آن را به همان دیوار برگرداند. ضربه‌ها باید با سرعت و زاویه‌ای زده شوند که حریف نتواند توپ را به دیوار روبرو برگرداند. مسابقه اسکواش شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای ۱۱ امتیاز است. ضربه ها در این بازی متفاوت اند و نام های مختلفی مانند درایو مستقیم، ضربه زاویه دار، والی، دراپ، لاب، کراس، کیل، تریکل بوست، بوست یا نیک سه دیواره، ریباند، اسکید بوست ، ضربه نیک دارند. هر کدام از انواع ضربه ها ویژگی های متفاوتی دارند که شامل نحوه ضربه زدن، زاویه دست یا توپ، محل برخورد توپ با دیوار، قدرت و . . . می شوند.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114354 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse