مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  768   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
ماه مبارک رمضان از منظر قرآن

گروه معارف- رمضان از بهترین ماه‌های سال است و خداوند امتیازات فراوانی برای آن قائل شده است که در هیچ یک از ماه‌های دیگر به چشم نمی‌خورد. نزول کلی قرآن در این ماه و وجود شب قدر که بهتر از هزار ماه است، از جمله مهم‌ترین این فضیلت‌ها و امتیازات است.

 رمضان از بهترین ماه‌های سال است و خداوند امتیازات فراوانی برای آن قائل شده است که در هیچ یک از ماه‌های دیگر به چشم نمی‌خورد. نزول کلی قرآن در این ماه و وجود شب قدر که بهتر از هزار ماه است، از جمله مهم ترین این فضیلت‌ها و امتیازات است. در ماه مبارک رمضان فضای معنوی ناشی از عبادت، تلاوت قرآن، حس همگرایی و کمک به محرومان که موجب شکوفایی عواطف انسانی و نیز تحقق انسان دوستی می‌شود، بر سراسر این ماه حاکم می‌شود و زمینه خودسازی تقویت معنویت را برای انسان فراهم می‌کند. اگر انسان نسبت به اعمال و رفتار خود مراقبت کند و آنچه را انجام می‌دهد با دیده نقد به آن بنگرد قادر خواهد بود در فکر و عمل خویش تغییری ایجاد نموده و گذشته خود را جبران نماید. چه بسا کسانی که در ماه رمضان مورد رحمت و غفران الهی واقع شده، در زمره ره یافتگان کوی دوست قرار گرفته اند.

رمضان ماه، ماه آمرزش و مغفرت است

حجت‌الاسلام مهدی منصوری، امام جمعه شربیان در گفت‌‌وگو با ایکنا اظهار کرد: رمضان ماه خودسازی، ماه برکت، آمرزش و مغفرت است.

وی از بزرگترین مانع پیشرفت معنوی بشر گفت و افزود: بزرگترین مانع پیشرفت معنوی بشر اشتغال به خوردن و آشامیدن و لذائذ بدنی است و بهترین عامل رشد روحی وی نزاهت و پرهیز از این امور است روزه انسان را از اشتغال به امور مادی باز می‌دارد و فراغت بیشتری برای او فراهم می‌کند تا در راز آفرینش خود بیندیشد و زادراهش را فراهم آورد، روزه بهترین راه برای رسیدن به باطن عالم و مشاهده ملکوت آن است.

حجت الاسلام منصوری، با استناد به آیات ۱۸۳ و ۱۸۴سوره بقره خاطرنشان کرد: در این آیات می‌خوانیم: اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید روزه بر شما مقرر شده است همان گونه که بر کسانى که پیش از شما بودند، مقرر شده بود باشد که پرهیزگارى کنید روزه در روزهاى معدودى بر شما مقرر شده است ولى هرکس از شما بیمار یا در سفر باشد تعدادى از روزهاى دیگر را روزه بدارد و بر کسانى که روزه طاقت ‏فرساست، کفاره‌‏اى است که خوراک دادن به بینوایى است و هرکس به میل خود بیشتر نیکى کند پس آن براى او بهتر است و اگر بدانید روزه گرفتن براى شما بهتر است.

امام جمعه شربیان، روزه را درس مساوات دانست و ادامه داد: از نظر اجتماعی نیز روزه درس مساوات و برابری در میان افراد اجتماع است انسان‌های متمکن و ثروتمند با انجام این دستور دینی، موقعیت گرسنگان و محرومان اجتماع را به طور محسوس درمی یابند.

وی، یادآور شد: انسان روزه دار علاوه بر ترحم و دلسوزی نسبت به نیازمندان، و شریک شدن با آن ها در تحمّل رنج گرسنگی و تشنگی، مازاد مصرف خود را ذخیره و آن را در اختیار نیازمند قرار می دهد.

وی با اشاره به فرموده پیغمبر(ص) افزود: پیامبراکرم(ص) می فرمایند: ماه رمضان، ماهى است که خداوند، روزه آن را بر شما واجب ساخت، پس هرکس آن را از روى ایمان و به امید پاداش الهى روزه بدارد، از گناهانش بیرون مى‏‌آید، همچون روزى که مادرش او را زاده است.

حجت‌الاسلام منصوری تاکید کرد: روزه داران در قیامت از سفره‌ای استفاده می‌کنند که نه چشمی آن را دیده و نه گوشی آن را شنیده و نه بر قلب کسی خطور کرده است.

ماه رمضان منتسب یه حضرت حق است

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی امام جمعه شهر سردرود در گفت‌‌وگو با ایکنا اظهار کرد: ماه رمضان، ماه عبودیت و بهار قرآن است، ماه رمضان مبارک می‌دانیم چون که منتسب یه حضرت حق است و حساب‌ها را از ماه مبارک تا ماه مبارک بعد بررسی می‌کنند که ماه مبارک گذشته چه درجه ای داشته و امسال در چه درجه ای است. ماه مبارک برای سالکان الی الله ماه محاسبه است.

وی با استناد به آیه ۱۵۱ سوره بقره خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: چنان که در میان شما رسولی از خودتان فرستادیم که آیات ما را برای شما تلاوت می‌کند و نفوس شما را از پلیدی جهل پاک و منزّه می سازد و به شما تعلیم کتاب و حکمت می‌دهد و آنچه را نمی‌دانید به شما می‌آموزد.

حجت‌الاسلام جلیلی، ادامه داد: خداوند اراده کرده است در این ماه فیوضان خودش را برای بندگان خاص خودش قرار دهد.

امام جمعه شهر سردرود ماه رمضان را ماه خیر و برکت دانست و یادآور شد: ماهی که روزه در آن بر مؤمنان واجب شده است ماه خیر و برکت و نزول قرآن است که وسیله هدایت انسان و برخوردار از شواهد هدایت و فارق بین حق و باطل است، ماهی که در آن شب قدر واقع شده است که ارزش آن برابر با هزار ماه است، شبی که در آن تقدیر و سرنوشت انسان رقم می خورد.

حجت‌الاسلام جلیلی از مهمان خدا بودن مردم در ماه رمضان گفت و اظهار کرد: مردم در ماه رمضان میهمان خدایند، میهمان باید کاری کند که صاحب خانه می کند.

وی با اشاره به فرموده پیامبراکرم(ص) افزود: پیغمبر(ص) می فرمایند: رمضان، شما را فرا رسیده است. ماهى مبارک، شما را فرا رسیده که خداوند، روزه‏‌دارىِ آن را بر شما واجب ساخته است. در این ماه، درهاى بهشت، گشوده و درهاى جهنّم، بسته مى‏‌شوند و شیاطین به بند کشیده مى‏‌شوند. در آن، شبى است که بهتر از هزار ماه است. هرکس از خیر آن محروم شود، به یقین، محروم مانده است.

حجت‌الاسلام جلیلی تاکید کرد: اگر خدای سبحان می‌بخشد و نمی‌گیرد، انسان هم باید در این ماه خویی پیدا کند که ببخشد و نگیرد، چون هیچ دستی بهتر از دست بخشنده و هیچ دستی بدتر از دست بگیر نیست و اگر کسی تلاش و کوشش کرد که دیگران در کنار سفره او به بهشت بروند، دست او دست بخشنده است و اگر کسی تلاش کرد که به برکت دیگران به بهشت برود، او دست گیرنده دارد.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 114736 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse