مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير -اِلأَحَّد ١٤ ذو القعده ١٤٤١ - Sunday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  579   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
ماه رمضان، مسلمانان
 

ماه رمضان در میان مسلمانان هند با آداب و رسوم خاصی همراه است که از میان آنها میتوان به اعتکاف اشاره کرد، در ادامه با همه مراسم هندی ها در ماه رمضان آشنا میشوید.

آداب و رسوم مسلمانان هند در ماه رمضان

ماه رمضان یکی از بهترین ماههای خداوند است که در آن میتوان جسم و روح را جلا داد و بیشتر به خداوند نزدیک کرد. این ماه مبارک در همه جای دنیا آداب و رسوم خاصی دارد که مخصوص همان منطقه است و مردم به آن پایبند هستند . در این مطلب میخواهیم درباره آداب و رسوم مسلمانان هند در ماه مبارک رمضان گزارشی را ارائه کنیم.ماه رمضان

ماه رمضان در میان مسلمانان هند چگونه می گذرد

ماه رمضان در میان مسلمانان هند هم حال و هوای خاص خودش را دارد. هندی ها، از اواخر ماه شعبان با روزه های مستحبی به استقبال ماه رمضان می روند و شروع به آذین بندی خانه ها و محله هایشان می کنند.

آن ها مساجد و گلدسته ها را غبار روبی می کنند، با همان سنت های باشکوه گل آرایی که پای ثابت جشن های هندی است، تزئین می کنند و به کلاس های قرآنی شان با چراغانی، رونق بیشتری می دهند.

مسجدهای هند در ماه رمضان، نه تنها محل عبادت، که مرکز گردهمایی های مسلمانان و مطالعات دینی شان است. در این ماه جلسات سخنرانی و آموزش دروس اسلامی در مسجد برگزار می شود که بیشتر مخاطبان آن مردها هستند. در عوض زنان هندی آموزش های دینی شان را در مراکز آموزشی مسلمانان و مدارس دینی دنبال می کنند.

رستوران هایی که مسلمانان آن ها را اداره می کنند در روزهای ماه مبارک رمضان تعطیل هستند اما در عوض، شب های این رستوران ها از همیشه پر رونق تر است و مسلمانان برای تهیه افطاری های حلال به این رستوران ها سر می زنند.

رادیو و تلویزیون هند هم برنامه های مختلفی برای ماه رمضانی مسلمانان تدارک می بیند که معمولا شامل ادعیه و خطبه های اسلامی است.

غنجی پای ثابت سفره های افطار و سحر مسلمانان هند در ماه رمضان است

افطار در هند

در افطار مسلمانان هندی خرما حرف اول را می زند اما زمانی که خرما در دسترس نباشد، هندی ها با آب یا نمک افطار می کنند. بعد از باز کردن روزه، نوبت برنج و نان است که سر سفره افطار هندی ها آورده شود. آن هم در کنار عدس پخته، حلیم و هریس که این آخری از گندم، گوشت و بادمجان تهیه می شود و با فلفل زیاد و ادویه های تند و تیز هندی خورده می شود.

اما پای ثابت سفره های افطار و سحر مسلمانان هندی، غذا خاصی به نام غنجی است که از ترکیب برنج، گوشت، آب و مواد دیگر درست می شود.

 

نوشیدنی های خاص ماه رمضان هم در این کشور، آب لیمو و شیر مخلوط با آب است که هندی ها معتقدند این نوشیدنی انرژی روزه دار را برای عبادت شبانه افزایش می دهد.

سحرخوان

در هند سحرخوان ها جایگاه مهمی دارند. آن ها پیش از نماز صبح مردم را از خواب بیدار می کنند تا عبادت سحرگاهی را به جا بیاورند و سحری بخورند و البته این کار را تا پایان ماه رمضان انجام می دهند و از جمعیت مسلمان هر محله هدیه ای دریافت می کنند.

اعتکاف

مسلمانان هند در دهه آخر ماه رمضان مراسم اعتکاف دارند. این مراسم که با تاکید بر شب قدر انجام می شود، به آیین مخصوص شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان ختم می شود که مردم برای فاتحه خواندن برای امواتشان به قبرستان می روند. در شب های قدر هم عده ای از جوانان به کوچه ها و خیابان ها می روند و در خانه مسلمانان را زده و آنها را برای احیای ماه مبارک رمضان بیدار می کنند.

ماه رمضان در میان مسلمانان هند هم حال و هوای خاص خودش را دارد

مسلمانان هند در جمعه آخر ماه مبارک رمضان که "جمعه وداع" گفته می شود به بزرگترین مسجد شهر حیدرآباد که مسجد مکه نامیده می شود، می روند . وجه تسمیه این مسجد آن است که پادشاهی مسلمان، حدود 500 سال پیش قصد حج کرد و در هنگام بازگشت سنگی را از مکه با خود آورد و به وسیله آن سنگ بنای این مسجد را گذاشت.

از آن به بعد به این مسجد "مسجد مکه" می گویند. مسلمانان در این مسجد جمع می شوند و عبادت می کنند و قرآن می خوانند و تا صبح به عبادت می پردازند.

منبع: سایت بیتوته

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115189 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse