مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد -اِسَّبِت ٢٥ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  578   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
شخصیت امام زمان(عج)3
 

مهدى موعود امام عصر(ع) فرزند امام حسن عسكرى(ع) در روز پانزدهم شعبان سال 255 ه. ق(سپيده دم روز جمعه)، در شهر سامرا ديده به جهان گشود. مادر او، بانويى به نام ريحانه است كه به او نرگس، سوسن و صيقل گفته مى‏شود.

نام او، «محمد» است كه خود پيامبر(ص) اين نام را بر او نهاده و فرموده است: «اسم او اسم من است و كنيه او كنيه من»، بر اين اساس كنيه او، ابوالقاسم است. وى به ابوصالح نيز معروف است. آن حضرت، داراى القاب فراوانى است، از جمله: مهدى، منصور، قائم، حجت (حجت اللَّه)، صاحب الامر، بقيةاللَّه، صاحب الزمان و... . حضرت ولى‏عصر(عج) تا سال 260 ه . ق تحت تربيت و سرپرستى پدر بزرگوارش مى‏زيست و در همان زمان از مردم پنهان نگه داشته مى‏شد و جز خواصّى از شيعيان، كسى با آن حضرت ملاقات نداشت. او از سال 260 ه . ق (مصادف با شهادت پدر گرامى‏اش امام عسكرى عليه السلام) عهده‏دار منصب والاى امامت گرديد.

درباره ويژگى‏ها و خصوصيات مهدى موعود، مطالب فراوانى در روايات آمده است، از جمله اينكه او از امت پيامبر، آل محمد، فرزندان ابوطالب، بنى‏هاشم، نسل پيامبر(ص)، عترت نبى، ذوى القربى و اهل بيت رسول خدا و از ذريه و فرزندان پيامبر است. همچنين او از فرزندان على بن ابى طالب، فاطمه زهرا، امام حسين و امام حسن عسكرى‏(ع)است. مهدى(عج) شبيه پيامبر(ص)، يكى از سروران اهل بهشت، خليفةاللَّه و پيشواى شايسته امت است.

درباره شمايل و اوصاف ظاهرى و جمالى او نيز آمده است: حضرت مهدى(عج)، داراى چهره‏اى جوان و گندم‏گون، چشمان سياه و درشت، بينى‏اش كشيده و زيبا، ابروهاى هلالى و كشيده، شانه‏اى پهن، دندان‏هاى برّاق و گشاده، دستان و انگشتانى درشت، پيشانى بلند و تابنده، گونه‏هاى كم گوشت و اندكى متمايل به زردى (روشنى)، عضلات محكم، اندام زيبا و متناسب است. او بسيار خوش منظر بوده و بر گونه راستش خالى مشكين و در ميان شانه‏اش اثرى چون، اثر نبوّت هست.

از ويژگى‏ها و صفات اخلاقى «مهدى موعود» اين است كه او اهل عبادت و شب زنده‏دارى، قناعت، زهد و ساده زيستى، قيام و جهاد، عدالت و احسان، خشوع و خضوع، صبر و بردبارى، علم و دانايى، ظلم ستيزى و حق باورى است. يكى از خصوصيات مهم او در روايات، عدالت گسترى و دادگرى و بركندن ريشه ستم و بيداد از جهان است، به حدى كه همگان از عدل و مساوات گرى او بهره‏مند خواهند شد. يكى از نمودهاى مهم زندگى امام مهدى(عج)، پنهان زيستى او و دارابودن دو غيبت (صغرى و كبرى) است. پس از شهادت پدر بزرگوار آن حضرت، كسى - به جز نايبان چهارگانه (عثمان بن سعيد عمرى، محمد بن عثمان، حسين بن روح نوبختى و على بن محمد سمرى) - با او ملاقات نمى‏كرد، مگر در موارد استثنايى. در واقع پس از شهادت پدرش، غيبت صغراى او شروع شد و هفتاد سال ادامه يافت (260 ه . ق تا 329 ه . ق). از سال 329 ه . ق غيبت كبراى حضرت مهدى شروع گرديد و تا وقتى كه خداوند بخواهد و او ظهور كند، ادامه خواهد يافت.

ظهور و قيام او از كنار خانه خدا و شهر مكه آغاز مى‏گردد و به هدايت و راهنمايى انسان‏ها مى‏پردازد او پس از اتمام حجت با تمامى سركشان و ستمگران، به مبارزه با آن ها مى‏پردازد. حضرت مهدى(عج) ابتدا به تشكيل حكومت جهانى و نصب حاكمان مى‏پردازد. آن گاه شروع به اصلاح جامعه مى‏كند و در اين زمينه به رشد و بالندگى فكرى و اخلاقى انسان‏ها همّت مى‏گمارد و زمينه‏هاى تعالى و شكوفايى معنوى و مادى جوامع را فراهم مى‏سازد. عمران و آبادانى سراسر زمين را فرا مى‏گيرد و طبيعت خرّم و پر ثمر مى‏شود. ترازوى قسط و عدالت، در جامعه گسترده شده و مساوات و برابرى حاكميت مى‏يابد. رفاه و امنيت و آرامش مردم تأمين و نيازهاى مختلف آنان برطرف مى‏شود. آيين يكتاپرستى رايج و دين اسلام در كل جهان گسترش مى‏يابد. معنويت، عقلانيت و عدالت فراگير مى‏شود و از نورانيت و زيبايى ويژه‏اى برخوردار مى‏گردد.

چند روايت درباره امام مهدى(عج):

1. پيامبر(ص) فرمود: «يخرج فى آخرالزمان رجلُ من ولدى، اسمه كاسمى و كنيته ككنيتى، يملأ الارض عدلاً كما مُلِئت جوراً، فذلك المهدى»(1)، «در آخرالزمان مردى از فرزندان من خروج مى‏كند، نام او، همانند نام من و كنيه او، همانند كنيه من است. او زمين را پر از عدل و داد مى‏كند، همان گونه كه پر از ستم شده باشد و او همان «مهد» است.1) عقدالدرر، ص 32، تذكرة الخواص، ص 363.

2. پيامبر(ص) فرمود: «المهدى من وُلدى، اسمه اسمى و كنيته كنيتى، اشبه الناس بى خلقاً و خُلقاً»(2)، «مهدى از فرزندان من است، نام او نام من و كنيه‏اش كنيه من، از نظر سيرت و صورت شبيه‏ترين مردمان به من است».

3. پيامبر(ص) مى‏فرمايد: «انّ عليّاً وصيّى و من ولده القائم المنتظر المهدى الّذى يملأ الارض قسطاً و عدلاً...»(3)، «على(ع) وصى من است و از فرزندان او است قائم منتظر مهدى [موعود] كه زمين را پر از عدل و داد مى‏كند».) بحارالانوار، ج 51، ص 71، ح 13، فرائد السمطين، ج 2، ص 335، كمال الدين، ج 1، ص 286، ح 1.

منبع: سایت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115223 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse