مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد -اِسَّبِت ٢٥ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  564   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
کلام امام صادق(ع) درباره شخصیت امام زمان(عج)
 

امام صادق(ع) در روایتی فرمود امام زمان(عج) در آخرالزمان در بین مردم زندگی می‌کند و در بازارهای آنان حاضر می‌شود بین آن ها می‌آید و به هر کدام از آن ها سلام می‌کند گاهی ممکن است بر روی فرش خانه‌شان نیز بنشیند در صورتی که هیچ کدامشان نمی‌توانند شخص امام را ببینند.

مسئله افزایش معرفت درونی نسبت به ائمه بسیار پر اهمیت اما بدانید این موضوع فقط به وسیله برگزاری مجالس مختلف حاصل نخواهد شد به همین جهت قبل از بیان شبهه‌ای که عده‌ای در سایت ها درباره زندگی نامه امام زمان(عج) پخش کرده‌اند صحبت کنم روایتی را به جهت شناخت حضرت از دیدگاه ائمه بیان می‌کنم، امام صادق(ع) در روایتی فرمود امام زمان(عج) در آخرالزمان در بین مردم زندگی می‌کند و در بازار های آنان حاضر می‌شود بین آن ها می‌آید و به هر کدام از آن ها سلام می‌کند گاهی ممکن است بر روی فرش خانه‌شان نیز بنشیند در صورتی که هیچ کدامشان نمی‌توانند شخص امام را ببینند!

اینکه امام زمان(عج) طبق روایات گاهی در بازار های مسلمین حضور پیدا می‌کنند بنابر عقیده بنده بازار فعلی نیست زیرا افرادی همچون سید عبدالکریم پینه دوز را در خود نپرورانده! گویند امام روزی چند بار به مغازه کوچک سید می‌رفت و از احوالات وی جویا می‌شد، بنده یادم می‌آید آیت‌الله مجتهدی‌تهرانی(ره) اول صبح هر روز احکام خرید و فروش برای مغازه‌داران مجاور حوزه می‌گفت تا آنان مال شبهناکی را وارد زندگی خود نکنند اما در زمان فعلی حتی بازار های اسلامی هر کسی ممکن است طبق سلیقه شخصی رفتار کند در عین حال نباید توقع حضور امام عصر(عج) را در زندگی خود داشته باشیم.

قربانی افزود توجه داشته باشید امام زمان(عج) ممکن است در بعضی از مجالسی که شما حضور پیدا می‌کنید حاضر شده باشند در عین حال کسانی بودند که قبل از حضور در هیئت غسل کرده و با آداب و احترام ویژه بر چنین مجالسی حاضر می‌شدند وقتی به ما اجازه دادند در مجلس اهل بیت(ع) که طبق روایات حرم آنان است حضور پیدا کنیم حداقل سعی داشته باشیم روح خود را قبل از ورود تاز تعلقات تمییز کنیم.

در این جلسه درباره شبهه‌ای صحبت خواهیم کرد که شخصی از امام صادق(ع) پرسید آقا اینکه شما فرمودید در آخرالزمان امامی زنده در غیبت کبری و طولانی به سر خواهد برد چنین امامی چرا ظهور نمی‌کند! در این حال که او در غیبت می‌باشد چه ثمره‌ای برای منتظرین خود خواهد داشت؟ امام در جواب این شخص فرمود بدان ثمره وجودی امام فقط به لمس بدن مبارکش حاصل نمی‌شود بلکه تمام نعمت های زمینی و آسمانی که خدا برای ما قرار داده است به برکت چنین وجود محترمی حاصل خواهد شد.

در کتاب مکیال‌المکارم آیت‌الله سید محمد موسوی‌اصفهانی قریب به 100 آثار از برکات وجود امام حتی در حال غیبت کبری اشاره شده که به لطف خدا بنده توفیق داشتم تعداد زیادی را در این مراسم طی جلسات گذشته توضیح دهم، یکی دیگر از آثار وجودی امام ایجاد امید برای منتظران امر ظهور خواهد بود چرا که نمونه های این امر را به خوبی می‌توان مشاهده کرد مثلا هنگام تجاوز مغولان به ایران نقل شده گروهی زیادی از مردم قم و کاشان که در عین ایستادگی شب ها به بیابان ها رفته و از حضرت حجت(عج) طلب کمک می‌کردند.

در روایات روز ظهور امام عصر(عج)، روز رجعت اهل بیت(ع) و قیامت کبری با عنوان ایام الله نامگذاری شده است اما ارتباط های که بین این چند نکته وجود دارد نیازمند به توضیح خواهد بود ولی آنچه که در بین این چند امر مشترک ایجاد عدل الهی در مواجهه با مسائل گوناگون خواهد بود مثلا روایت شده امام زمان(عج) وقتی ظهور کنند با عنایت الهی خود عقول را کامل خواهند کرد و از برنامه های مهم ایشان اجرای عدالت علوی همانند پدران بزرگوارش خواهد بود، در روز قیامت نیز خداوند با نهایت بزرگواری و عدالت با مردم روبرو خواهد شد و ذره‌ای نخواهد گذاشت به مردم ظلمی بشود.

نویسنده: محمد ایمانی‌مهر

منبع: سایت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115229 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse