مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين -اِلأِثنين ١٨ رجب ١٤٤٠ - Monday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  133   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
مهارت‌هایی برای زندگی

همه ما همیشه در زندگی به دنبال یادگیری مسائل مختلفی بوده‌ایم. چیزهای زیادی در مدرسه و دانشگاه یاد گرفته‌ایم که خیلی مواقع نیز به دادمان رسیده است. ولی یادگرفتن بعضی مهارت‌‌ها هست که می‌تواند کیفیت زندگی‌مان را به کلی تغییر دهد. یعنی مهارت‌هایی که در همه جا و همه وقت برای‌مان کارایی دارد و برگ برنده ماست. این نوشته را بخوانید تا با این مهارت‌ها به خوبی آشنا شوید. شاید به نظر سخت بیاید ولی حتما ارزشش را دارد.
سکوت در مواقع لازم
البته احساس بسیار خوبی است که حرف خود را به دیگران بگویید و اجازه بدهید آنها بدانند واقعا چه فکری می‌کنید، اما این احساس خوب زودگذر است. کسی نمی‌داند روز، هفته یا سال بعد چه اتفاقی می‌افتد. ماهیت انسان به گونه‌ای است که همیشه می‌خواهد ثابت کند حق با اوست، اما این کار چندان سودمند نیست. بروز احساسات کنترل نشده هنگام تعارض و درگیری باعث می‌شود فرد در برابر تغییر بیشتر مقاومت کند و به گونه‌ای مشاجره کند که واقعا به روابطش آسیب بزند. اگر از احساسات‌ خود آگاه باشید می‌توانید شیوه بحث را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید و در زمان مناسب موضع خود را مشخص کنید، به عبارت دیگر بهتر است بیشتر اوقات سکوت اختیار کنید.
مدیریت زمان
یکی از مهم‌ترین مواردی که مانع مدیریت مؤثر زمان می‌شود اجبار برای انجام کارهای اضطراری است. به بیان دیگر، انجام کارهای کوچکی که باید همین الان انجام شوند در سر راه کارهای واقعا مهم قرار می‌گیرند. اگر تسلیم این اجبار شوید زمان زیادی را صرف کرده‌اید بی‌آنکه هیچ کاری انجام داده باشید. چند بار برایتان پیش آمده که تمام روز کار کرده‌ باشید اما در نهایت ببینید در انجام کارهای مهم‌ هیچ پیش نرفته‌اید؟ یادگیری مدیریت زمان به شکل موثر، به شما اجازه‌ می‌دهد هر روز بهترین عملکرد را داشته باشید.
گوش دادن
این کار باید آسان باشد. اگر مشغول صحبت کردن نباشید پس در حال گوش دادن هستید، درست است؟ همیشه این‌طور نیست. بسیاری از مواقع فکر می‌کنیم مشغول گوش دادن هستیم اما در واقع داریم به آنچه می‌خواهیم بگوییم، فکر می‌کنیم. گوش دادن واقعی به معنای تمرکز بر چیزی است که فرد مقابل می‌گوید. به معنای فهمیدن است و نه رد یا تأیید آن. یادگیری چگونگی به تعویق انداختن قضاوت در مورد افراد و تمرکز روی فهم صحبت‌های طرف مقابل یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید.از آنجایی که در محیط کار صحبت‌های زیادی انجام می‌شود، پس فرصت‌های زیادی برای گوش دادن وجود دارد. ما برای پاسخگویی، توضیح دستورالعمل‌ها و تحویل به موقع کار با هم صحبت می‌کنیم. فراتر از واژه‌هایی که به زبان می‌آیند، می‌توان از طریق لحن صدا و آنچه گفته نمی‌شود نیز به اطلاعات ارزشمند بسیاری دست یافت.
نه گفتن
هر چه نه گفتن برای شما سخت‌تر باشد، احتمال تجربه استرس، فشار و حتی افسردگی نیز در شما بیشتر می‌شود. «نه» واژه بسیار ارزشمندی است که نباید از به کار بردن آن بترسید. زمانی که می‌خواهید بگویید نه از به کار بردن عباراتی مانند «فکر نمی‌کنم بتوانم این کار را انجام دهم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز کنید. برای احترام به تعهدات کنونی‌تان بگویید «نه» تا بتوانید وظایف فعلی خود را به بهترین شکل انجام دهید. زمانی که نه گفتن را یاد بگیرید خود را از قید‌های غیرضروری رها می‌کنید و می‌توانید زمان و انرژی‌ خود را برای انجام کارهای مهم‌تری در زندگی‌ اختصاص دهید.
خوب خوابیدن
قطعا می‌دانید کیفیت خواب برای مغز اهمیت بسیار زیادی دارد و تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد چرا کیفیت خواب تا این اندازه اهمیت دارد. در این مطالعه مشخص شد هنگام خواب، مغزتان پروتئین‌های سمی که محصول جانبی فعالیت‌های طبیعی نورون‌ها در زمان بیداری است، دفع می‌کند. نکته مهم این است که مغز تنها زمانی می‌تواند این پروتئین‌های سمی را دفع کند که خواب شما از کیفیت لازم برخوردار باشد. اگر خواب شما به اندازه کافی عمیق نباشد پروتئین‌های سمی در سلول‌های مغزی باقی می‌مانند، به مغز آسیب می‌رسانند و توانایی فکری را با اختلال روبه‌رو می‌کنند. این اتفاق باعث کند شدن توانایی شما در پردازش اطلاعات و حل مسئله، از بین رفتن خلاقیت و افزایش واکنش‌پذیری عاطفی شما می‌شود. یادگیری مهارت خواب با کیفیت، کار دشواری است اما فایده‌های بسیار زیادی برای شما دارد.
مثبت اندیشی
همه ما توصیه‌های حکیمانه بسیاری درباره مثبت بودن شنیده‌ایم. هرچه چالش پیش روی شما بزرگتر باشد عمل به این پند‌های حکیمانه سخت‌تر می‌شود. گاهی به نظر می‌رسد مثبت‌اندیشی از سر خوش‌بینی بی‌پایه و اساس است. در چنین مواقعی یافتن انگیزه لازم برای مثبت ماندن، بسیار دشوار است. مغز ما به گونه‌ای تکامل یافته که بر روی تهدید‌ها تمرکز کند و این موضوع مانع اصلی بر سر راه مثبت بودن است. زمانی که خطر جدی و در کمین شما باشد این مکانیسم به خوبی از شما محافظت می‌کند اما زمانی که احساس خطر تنها امری ذهنی باشد، برای مثال اگر به این فکر کنید که پروژه‌‌‌ای که بر آن کار می‌کنید شکست خواهد خورد، این سازوکار باعث می‌شود احساس کنید همه چیز قرار است برخلاف میل شما پیش برود. مثبت‌اندیشی چالشی است که هر روز با آن دست به گریبان هستید و مستلزم تمرکز و توجه فراوان است.
منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115369 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse