مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد -اِسَّبِت ١٨ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  675   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
تعلیم الاسلام

امروزه هر فردی از جامعه بشری دارایی الگوی است که در زندگی روز مره خویش از آن پیروی میکند اما بهترین الگوی برای مسلمانان وتمام جامعه بشری خورشید تابان وچراغ درخشان عالم است.
من برای شما از خورشید آسمان سخن نمی گویم بلکه از خورشید فروزنده زمین سخن می گویم من از خورشید سوزان سخن نمی گویم بلکه از خورشید تابان سخن می گویم.
آیا این خورشید را می شناسید؟ آری این خورشید نبوت ،خورشید رسالت ،خورشید هدایت وعرفان است این همان روشنایی درخشان ،نورپرتو افگن وچراغ فروزان است که خداوندجل جلاله بوسیله آن شقاوت زندگی را از بین برد ومردم را از تاریکی های گمراهی بسوی نور،هدایت سوق داد.
این خورشید ذات اقدس محمدی ذات پیامبر اسلام (ص) است که خداوند جل جلاله او را برگزیده وتربیت کرده ، کسی که اخلاقش قرآن ،گفتارش صادقانه وزندگی اش مصالحت آمیز بود وتمام مدارج اخلاق را سپری کرده و به قله آن رسید.
اومحمد مصطفی (ص) فخر جهانیان ، رحمت عالمیان کسی که تا نسل بشر زنده است ممنون اوست، زندگی پیامبر(ص) اموری بسیار زیادی را برای ما به تصویر می کشاند که می توان آنرا به عنوان الگوی وبرنامه ای جامع برای انسانها قرار داد.
چرا که پیامبر(ص) دارایی اخلاق عالی ،عادات حسنه ،احساسات پاک ،اندیشه ها وشیوه های فکری معتدل ودرستی بود که ایشان را از دیگران متمایز می ساخت.
پس اگر شما شخصی توانمند وثروتمند هستی به پیامبر(ص) اقتدا کن آنگاه که دربین حجاز وشام تجارت می کرد وهنگامیکه خزاین بحرین را بدست آورد.
واگرچنانچه شخصی فقیر وتنگدست هستی باز هم از زندگی پیامبر(ص) درس بگیر هنگامیکه در شعب ابی طالب محاصره شده بود وآنگاه که از مکه وطن خویش بسوی مدینه هجرت کرد وهیچ چیزی از مال دنیا به همراه نداشت . واگرپادشاهی!سنن وافعال پیامبر(ص) را الگوی خویش قرار بده زمانی که رهبری قوم عرب را بدست گرفت وبرآنها غلبه کرد وهمه تسلیم امر او شدند.
واگرفرد ضعیفی از افراد ملت هستی باز هم زندگی پیامبر(ص) باید برای شما درسی باشد آنگاه که در مکه طبق نظام مشرکین محکوم شد.
واگرچناچه بر دشمن پیروز شدی باید به زندگی ایشان بنگری هنگامیکه بر دشمنان درغزوه بدر،حنین، وفتح مکه فائق آمدند واز کسی انتقام نگرفت.
واگرچناچه از دشمن شکست خوردی باز هم از غزوه احد درس بگیر آنگاه که پیامبر(ص) درمیان یاران کشته شده ودوستان سر تا پا زخمی خویش قدم می زد.
واگرمعلم هستی به عملکرد پیامبر(ص) نگاه کن زمانیکه به اصحابش در مسجد نبوی تعلیم می داد.
واگر دانش آموزی حالت پیامبر را تصور کن زمانیکه درجلوی حضرت جبرائل علیه السلام زانوی تلمذ می زد.
واگر می خواهی حق قائم کرده وامر بمعروف کنی ولی هیچ یار ویاوری نداری باز هم به پیامبر(ص) اقتدا کن هنگامیکه تک و تنها مردم را دعوت به حق می داد.
واگر پدر ومادرت را از دست داده اید به جگر گوشه آمنه وعبدالله نگاه کن که هر دو وفات کرده اند در حالیکه فرزندشان درسن شیرخوارگی بود.
واگر متأهلی سیرت پاک وزندگی ساده شوهر خدیجه و عائشه را در ذهنت تصور کن.
واگر پدری هستی درتربیت فرزندان شیوه های تربیتی پدر فاطمه الزهرا وپدر کلثوم وحسن وحسین را مورد مطالعه قرار بده. آری سیره خوب سیره پیامبرعظیم الشان اسلام (ص) است چرا که سیرت طیبه وپاک سیرتی است که تمام مبانی اخلاق را در برگرفته باشد وسیرت رسول اکرم (ص) از تمام این مزایا برخوردار است ودرتمام ادوار زندگی بشر مفید خواهد بود.
پس با عمل کردن به سیرت ایشان اطاعت وبندگی انسان برای خداوندجل جلاله معنی زیبا تری پیدا می کند چناچه خداوند متعال می فرماید :قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيم.[آل عمران31]
ترجمه:بگو ! اگر خدا را دوست مي داريد ، از من پيروي كنيد تا خدا شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشايد ، و خداوند آمرزنده مهربان است .

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115514 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse