مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  505   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
سفالگری رو به انقراض/ ترک‌هایی بر روی صنعت کوزه‌گری اردبیل

تنها سفالکار استان اردبیل گفت: صنعت سفالکاری و کوزه‌گری در استان اردبیل در حالت بسیار بحرانی قرار دارد و اگر عدم حمایت‌های مسؤولان ادامه داشته باشد این صنعت در اردبیل منقرض خواهد شد.

یوسفعلی سلیمی تنها سفالکار و کوزه‌گر استان اردبیل در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اظهار کرد: صنعت سفالکاری و کوزه‌گری در استان اردبیل در حالت بسیار بحرانی قرار دارد و اگر عدم حمایت‌های مسؤولان ادامه داشته باشد این صنعت در اردبیل منقرض خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این شغل از پدرانم به

من به ارث رسیده است، گفت: صنعت سفالگری در دو منطقه روستای داشکسن اردبیل و اونار مشگین‌شهر از قبل به صورت کاملا حرفه‌ای انجام می‌گرفت اما متاسفانه اکنون تنها بنده در روستای اونار مشغول به این کار هستم.

تنها سفالکار و کوزه‌گر استان اردبیل تصریح کرد: قبلا در اونار ۱۱ کارگاه سفالگری وجود داشت و بازار خوبی برای محصولات سفالگری در اردبیل داشتیم اما اکنون این بازار به علت ورود محصولات مشابه از سایر استان‌ها و عدم حمایت مسؤولان در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

سلیمی افزود: قبل از من احمد زمان‌زاده حدود ۳ سال پیش به علت کهولت سن کارگاه خود را بست و من اکنون تنها سفالکار اردبیل هستم و اگر بتوانم تا ۱۰ سال آینده نیز این کار را ادامه خواهم داد.

وی ادامه داد: از چند سال گذشته تاکنون چندین بار نامه‌نگاری و درخواست حمایت از مسؤولان میراث فرهنگی اردبیل انجام دادم که متاسفانه تمامی آنها بی‌نتیجه مانده و امیدوارم که بی‌توجهی به این صنعت مغفول مانده اردبیل ادامه‌دار نباشد.

تنهایی نمی‌توانم پرچم‌داری این صنعت کهن را به دوش بکشم

تنها سفالکار و کوزه‌گر استان اردبیل بیان کرد: نزدیک به ۱۰ سال پیش قرار بود مبلغی نزدیک به ۷۰ میلیون تومان برای احیای صنعت سفالگری در استان اختصاص یابد که یک کارگاهی به این خاطر در شهرستان مشگین‌شهر احداث شد و اکنون این کارگاه مسکوت مانده است.

سلیمی با تاکید بر اینکه بعد از بیش از ۳۰ سال فعالیت در این شغل هنوز بیمه‌ای ندارم، اضافه کرد: ۵ فرزند دارم که ۲ پسرم بعد از یادگیری سفالکاری و بعد از اینکه مشاهده کردند بازاری برای این شغل وجود ندارد برای کار کردن به تهران مهاجرت کردند و این مساله خیلی برای من عذاب‌آور است که چرا در استان خودمان جایی برای کار کردن فرزندانمان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کوزه‌های موجود در کارگاه به علت نبود مشتری ترک برداشته‌اند، تاکید کرد: من عشق و علاقه خاصی به این شغل دارم و تا زمانیکه سرپا هستم به این شغل ادامه خواهم داد اما به تنهایی نمی‌توانم پرچم‌داری این صنعت کهن را به دوش بکشم.

********************

گفتگو از مسعود لاهوت

********************

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115929 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse