مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  630   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چرا باید واکسن بزنیم؟

ر حال حاضر برای بیماری هپاتیت B ‌واکسن داریم که در کشور تولید آن صورت می‌گیرد. قبل از سال 1372، مطالعات شیوع هپاتیت مزمن را در حدود 5/3 درصد مردم ذکر کرده بود. اما بعد از واکسیناسیون مطالعات نشان می‌دهد که هپاتیت مزمن به کمتر از 5/1درصد رسیده است. درحال حاضر همه کودکان در بدو تولد در بیمارستان اولین نوبت هپاتیت‌B را دریافت می‌کنند و بعد از آن همراه سایر واکسن‌ها می‌آید. در حال حاضر، واکسن هپاتیت B در سه نوبت به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود.

گروه‌های پرخطر چه افرادی هستند؟

افرادی که با خون و فرآورده‌های خونی در تماس هستند. مثل پزشکان، شاغلان در مراکز آزمایشگاه‌ها، خانواده افراد مبتلا به هپاتیت B مثل همسر فرزندان، افراد با رفتارهای پرخطر، افرادی که سایر هپاتیت‌ها یا ایدز دارند، معتادان تزریقی و آرایشگرها از گروه‌های پر خطر محسوب می‌شوند.

واکسیناسیون در کشور ما چگونه انجام می‌شود؟

در بدو تولد و نیز 2،4،6،12 و 18 ماهگی و قبل از ورود به دبستان واکسن زده می‌شود. در دوره نوجوانی در بدو ورود به پایه دهم واکسن زده می‌شود. واکسن فلج اطفال نیز به صورت خوراکی داده می‌شود. واکسن ب ث، سرخک و سرخجه در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار دارد. برخی واکسن‌ها را به برخی گروه‌های خاص می‌زنیم، مثل آنفلوآنزا در کودکان، واکسن پنوموکوک و واکسن مننژیت. دریافت واکسن تب زرد ده روز قبل از سفر برای افرادی که به آفریقا و برخی کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی مسافرت می‌کنند الزامی است. واکسن آبله مرغان را هم برای گروه‌های خاص داریم. امیدواریم که به برنامه واکسیناسیون کشوری دو تا واکسن به نام «پنوموک» و «روتا ویروس» را اضافه کنیم .

دردختران نوجوان چه اقدامی صورت گرفته است؟

در برخی کشورها تزریق واکسن اچ‌پی‌وی در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار دارد. چرا که در برخی کشورها سرطان دهانه رحم سرطان دوم یا سوم شایع بین خانم‌هاست. در کشور ما چون شیوع این عفونت که سرطان دهانه رحم ایجاد می‌کند، کمتر است، به طور عمومی واکسن زده نمی‌شود. اما شاید درسال‌های آینده به علت تغییر روند رفتارهای جنسی و شیوع بیماری‌ها در مو رد این واکسن تصمیم‌گیری شود.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116045 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse