مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر -اِثَّلاثا ١١ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  824   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
لئوناردوداوینچی که بود؟

لئوناردوداوينچي نه تنها هنرمند و مجسمه ساز بزرگی بوده است، بلكه به عنوان مهندس،‌ دانشمند و مخترع نیز شناخته مي شود.

لئوناردو در 15 آوريل سال 1452 در نزديكی شهر "توسكان وينچي" کشور ایتالیا متولد شد. او پسر يك وكيل محلي بود. داوینچی مدتی در فلورانس شاگرد نقاش و مجسمه سازي به نام "آندره آدل وروچيو"  Andrea del Verrocchio بود و در سال 1478 استادی مستقل شد. بعد در حدود سال 1483 به سوي ميلان حركت كرد و براي خانواده "اسفوزا" Sforza، حكمران شهر، به عنوان مهندس، مجسمه ساز و نقاش و معمار شروع به كار كرد. از سال 1495 تا 1497 او نقاشي ای ديواري به نام "شام آخر" را در سالن ناهارخوري صومعه "سنتا ماريا دل گرزي"Santa Maria delle Grazie ميلان كشيد.

داوينچي در ميلان ماند تا اين كه شهر در سال 1499 به وسيله فرانسه مورد تهاجم قرار گرفت و خانواده اسفوزا مجبور به فرار شدند. در مدتی که داوینچی در فلورانس بود، چند عكس و تصوير از چهره ها كشيد. اما تنها تصويري كه از این چهره ها باقي ماند تابلوی مشهور موناليزا است (1503-1506).

شهرت نقاشي هايي كه از داوينچي باقي مانده باعث مي شود كه او را يك هنرمند مشهور به حساب آوريم. اما هزاران صفحه از نوشته هايي كه از او به جا مانده نیز افكار درخشانش را به نمايش مي گذارد. داوینچی درباره زمين شناسي،‌ ساختمان بدن انسان (او ساختمان بدن انسان را مطالعه مي كرد تا شكل انسان را به طور دقيق نقاشي كند)، پرواز، جاذبه زمين و چشم كار كرد. او اغلب در يك صفحه كاغذ از موضوعي به موضوعي ديگر مي پريد.

داوينچي در سال 1506 به ميلان برگشت و تا سال 1513 در آنجا ماند. سپس به رم رفت و سه سال در آنجا ماند. در سال 1517 در حین تهاجم پادشاه فرانسه، فرانسيس اول به رم، لئوناردو به منطقه ای در فرانسه حركت كرد و در دوم مي 1519 در همان جا از دنیا رفت.

اگر همه آثار به جا مانده از داوينچي به شكل قابل فهمي منتشر مي شد، جايگاه داوينچي به عنوان يك دانشمند پيشرو هم فراتر از این می رفت. بنابراين داوینچی کسی است که نبوغش هم به عنوان دانشمند و هم به عنوان هنرمند مورد توجه است. در واقع او يك مهندس هنرمند بوده است. نقاشي های او هم علمي و بر اساس فهم عميق از كاركرد بدن انسان و فيزيك نور و سايه بوده است. در واقع اوعلمش را با زبان هنر بيان مي کرد و طراحي هايش نشان مي دهد كه او چه فهمي از جهان داشته است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116066 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse