مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  568   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
در آینده قاره های زمین به چه شکلی درخواهند آمد؟

زمين 250 میلیون سال بعد با حالا خيلي متفاوت خواهد بود. قاره آفريقا مي رود كه با اروپا تصادم كند همان طور كه استراليا به سمت شمال مي رود تا با آسيا ادغام شود. اقيانوس آتلانتيك هم شايد گسترده تر شود. سپس اين روند معكوس مي شود تا اين اقيانوس ناپديد مي شود.

250ميليون سال قبل خشکی های زمين در داخل يك سوپر قاره به نام پانگه آ جمع بود. سپس پانگه آ به صورت قطعات بزرگي شكسته شد. فرايندي تدريجي كه تكتونيك صفحه اي نام داشت.

سپس قاره ها به آهستگي شروع به همگرايي کردند و به آن ادامه مي دهند تا جايي كه در طول 250 ميليون سال آينده قاره عظيمي به نام آلتیما پانگه آ Pangea Ultima را تشكيل دهند.

پانگه آ آلتیما

نقشه جهان در 250 ميليون سال بعد. منطقه وسيعي از جهان در يك سوپر قاره به نام Pangea Ultimaجمع است و يك درياي داخلي در آن واقع شده است

دكتر كريستوفر اسكاتز، استاد زمین شناسی در دانشگاه تگزاس كه در اين باره تحقيق كرده مي گويد:«ما واقعاً نمي دانيم كه آينده چه مي شود. همه ما فقط مي توانيم بر اين اساس كه حركت كنوني صفحات چگونه ادامه پيدا خواهد كرد و كجا به اتمام خواهد رسيد پيش بيني هايي كنيم. در ميان اين پيش بيني ها اين است كه آفريقا احتمالاً به حركتش رو به شمال ادامه مي دهد و رشته كوهي در مقياس هيمالايا در جنوب اروپا به جا خواهد گذاشت».

تا اين كه سرانجام ظرف ميليون ها سال آينده، آفريقا به آهستگي با اروپا برخورد مي كند. اين برخورد، فشاري بر آلپ و پيرينه در اروپا وارد مي كند و مسئول زلزله هايي است كه يونان و تركيه را خواهد لرزاند.

استراليا به سمت شمال حركت مي كند و با جزاير جنوبي آسياي جنوب شرقي برخورد مي كند. با برخورد شانه چپ اين قاره، استراليا مي چرخد و به چين جنوبي و برونئي برخورد مي كند. مثل هند كه 50 ميليون سال قبل با آسيا برخورد كرد و به قاره آسيا اضافه شد.

آمريكا هم ابتدا از آفريقا و اروپا دورتر مي شود چراكه اقيانوس آتلانتيك به طور دايم بزرگ و بزرگ تر مي شود. در واقع كف درياي آتلانتيك از شمال تا جنوب به وسيله يك  شيار و برآمدگي كوهستاني زير آبي شكاف مي خورد و کف آن را گسترش می دهد. اين شيار جايي است كه مواد سنگي از داخل زمين از آن به بالا جريان پيدا مي كند.

به عبارتي دو نيمه كف دريا به آهستگي از هم جدا مي شود و شيار آن با يك ماده جديد پر مي شود و موجب مي شود كه آتلانتيك پهن شود. اما با ادامه فعل و انفعالات، این اقیانوس کوچک تر می شود و سرانجام ناپديد مي شود. آمريكا هم با قاره ادغام شده اروپا-آفريقا برخورد مي كند. بعد از 250 ميليون سال قاره هاي زمين دوباره به صورت توده خشکی عظيمي به نام پانگه آ آلتیما با یکدیگر ادغام مي شوند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116241 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse