مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  736   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
ارزش تعلیم و تربیت در اسلام
 

استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب داستان راستان به داستانی به نام "رسول اکرم و دو حلقه جمعیت" اشاره میکند. این داستان اولین داستان از مجموعه داستان راستان استاد شهید مرتضی مطهری میباشد. متن این داستان به شرح زیر است:

رسول اکرم(ص) وارد مسجد( مسجد مدینه ) شد، چشمش به دو اجتماع افتاد که از دو دسته تشکیل شده بود، و هر دسته‏ای حلقه‏ای تشکیل‏ داده سر گرم کاری بودند : یک دسته مشغول عبادت و ذکر و دسته دیگر به‏ تعلیم و تعلم و یاد دادن و یاد گرفتن سرگرم بودند، هر دو دسته را از نظر گذرانید و از دیدن آن ها مسرور و خرسند شد. به کسانی که همراهش بودند رو کرد و فرمود : " این هر دو دسته کار نیک می‏کنند و بر خیر و سعادتمند ". آنگاه جمله‏ای اضافه کرد : " لکن من برای تعلیم و داناکردن فرستاده شده‏ام "، پس خودش به طرف همان دسته که به کار تعلیم و تعلم اشتغال داشتند رفت، و در حلقه آن ها نشست.

همانطور که میبینیم تعلیم و تربیت در اسلام بسار سفارش شده است، حتی تعلیم و تربیت از عبادت محض نیز بالاتر است، خداوند در آیه 1 سوره مبارکه قلم به قلم که ابزار عالمان و دانشمندان است قسم خوره و می گوید: ن ۚوَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُ‌ونَ، سوگند به ن و سوگند به قلم و آن‌ چه که به‌ وسیله‌ی قلم می‌نویسند.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116311 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse