مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  600   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
حرف مُفت زدن یا از هر دری سخن گفتن
 

 تصور کنید؛ شب‎ هنگام به یاد یکی از دوستان دوران تحصیل‎تان می‌‎افتید و از سر دلتنگی با او تماس می‎گیرید، مکالمه‎ی تلفنی شما چیزی بیش از دو ساعت به طول می‎انجامد؛ زیرا شما از هر دری باهم سخن گفته‎اید: از معلم دوران دبیرستانتان گرفته تا نرخ تورم و گرانی و روابطتان در محیط کاری که در آن مشغول هستید!!! همین‎طور که این مکالمه ادامه می‎یابد، احساس می‎کنید دیگر گوشتان داغ شده و احتمالاً فردا به موقع سرکار نخواهید رسید.

در حالی که پس از گفتگویی طولانی بالاخره با دوستتان خداحافظی می‎کنید از خود می‎پرسید: چرا اینقدر بیهوده‎گویی کردید؟

حرف زدن تنها راه برقراری ارتباط

به نظر می‎رسد ما انسان‎ها تنها راه برقراری ارتباطی صمیمانه را صحبت کردن با یکدیگر می‎دانیم و زمانی‎که سکوت حکم‎فرما می‎شود، احساس معذب بودن یا حتی دوری و فاصله از یکدیگر می‎کنیم؛ به‌همین خاطر حاضریم از هر دری سخن بگوییم تا این سکوت را به هر نحوی که شده پُر کنیم.

البته هر سخنی که به درازا بکشد بیهوده‎گویی نیست، گاه ممکن است پیش بیاید مکالمه‎ی ما با دوستی به طول بینجامد، امّا چون در انتها اطلاعات سودمندی میان ما رد و بدل شده، پس نمی‎توان نام آنرا یاوه‎سرایی یا بیهوده‎گویی گذاشت.

هرزهدری یا بیهودهگویی، اقسام مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

1. گفتگویی مملو از سخنان بیفایده

گاه پیش می‎آید در طی یک مکالمه، تنها به مطالبی اشاره کرده باشید که در نهایت، هیچ فایده‎ای نصیب شما یا طرف مقابل نمی‎شود و تنها در این میان وقت ارزشمند خود را هدر داده باشید. به‎طور مثال با دوستی یک ساعت صحبت کنید و موضوع بحث شما آخرین مدل ماشین یا رنگ موی همکارتان باشد!!!

2. اطالهی کلام یا به طول انجامیدن سخن

سخن‎پراکنی‎ بيش از اندازه، حتی اگر درباره‎ی موضوعى سودمند باشد، از اقسام هرزه‎دری به شمار مى‎رود؛ البته روشن است كه مقصود از آن، توضيح يا تكرارى كه جهت درك بهتر ارائه مى‎شود نيست؛ زيرا به چنين تكرارى نياز بوده از آن استفاده مى‎شود.

3. سخنان نادرست و نابجا

هر فرد باید بسته به شخصی که در مقابلش قرار گرفته، سخن بگوید. این یعنی با توجه به شناختی که از دوستان و اطرافیان خود داریم، هرحرفی را نزنیم؛ شاید برخی از موضوعات، دقیقاً همان نقاط حساسی باشند که باعث درگیری و اختلاف نظر بین دو نفر می‎شوند؛ اختلاف نظری که ممکن است مدت‎ها به‎طول بینجامد. حتی پشت‌هم اندازی یا همان بدگویی نیز از موارد بیهوده‎گویی به‎شمار می‎رود.

 

زمانی‎که ما درباره‎ی دیگران بدگویی می‎کنیم، به نوعی بر روی این حقیقت سرپوش می‎گذاریم که همه‎ی انسان‎ها نقاط ضعفی دارند، همانطور که ما هم از آن بی نصیب نیستیم. در ضمن اینکه حرفی را به راحتی پشت سر فردی بگوییم، امّا روبروی او برخورد دیگری داشته باشیم، نشان از دورویی، ترس و ضعف شخصیت ما دارد.

یکی از مضراتی که بیهوده‎گویی دارد، این است که با این رفتار از اعتبار و ارزش سخنان و شخصیت خود می‎کاهیم. همچنین هزره‎دری یا بیهوده‎گویی، باعث تلف شدن وقت گرانبهای ما می‎شود.

امام صادق(ع) می‎فرماید: «هرکس جایگاه سخنش را در میان رفتارش بشناسد، گفتارش جز در امور مفید، کم می‎شود.»

امیرمؤمنان علی(ع) می‎فرماید: «کسی که آنچه را به کارش آید، کنار گذارد در آنچه به کارش نیاید(مفید نباشد) قرار می‎گیرد.»

حضرت محمد(ص) می‎فرماید: «ارزشمندترين مردم كسى است كه آن چه را به كار او نمى‎آيد، ترك كند.»

همچنین در جائی دیگر می‏فرماید: «بسيار سخن نگو كه از رحمت خدا ساقط مى‎شوى.»

و همچنين به ابوذر غفارى (ره ) فرمود: «آيا عملى آسان و سبك براى بدن، و سنگين و پُر بها در ميزان اعمال به تو بياموزم؟» عرض كردم: آرى ، اى رسول خدا (ص) حضرت فرمود: «خاموشى، خوش خلقى و ترك كار بيهوده.»

سرگرم شدن به کارهای مفید و سودمند، کوشش مناسب برای ترک عادت بیهوده گویی است؛ زیرا پرداختن به بیهوده گویی انسان را از کارهای سودمند بازداشته است، پس برای ترک آن باید به ضدش عمل کرد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116458 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse