مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  425   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
برخی از مهم ترین وقایع عصر ساسانیان
 

تاریخ ها به میلادی است.

⇐ 224اردشير اول پایه گذار سلسله ساسانیان است. ساسانيان به فرهنگ پارسي و دين زرتشتي جان تازه اي بخشيدند و عمداً تلاش كردند تا به قواعد عصر هخامنشیان رجوع کنند. آنها با بزرگ ترین دشمنشان یعنی رومی ها/بیزانسی ها و نیز با چینی ها به تجارت می پرداختند. با كاوش ها و حفاري هایی که در كشور چين انجام شده، سكه هاي طلا و نقره دوره ساسانيان که قرن های زیادی زیر خاک بوده، به دست آمده است.

⇐ 260شاپور اول به امپراتوري روم حمله كرد و امپراتور روم «والرين» را اسير كرد. او همچنين جندي شاپور را که یک مرکز مهم و عمده آموزشی بود و آموزش های سطح بالایی ارایه می داد را ایجاد کرد.

⇐ 274ماني، پايه گذار مذهب مانوی ظهور کرد. مذهب جدیدی که او ارایه کرد تركيبي از عناصر زرتشتي، مسيحي و بودايي بود.

⇐ 528مزدك ظهور کرد. وی لغو مالكيت خصوصي و تقسيم ثروت را تبلیغ می کرد. همچنان که از دوری کردن از خشونت و نيز گياهخواري حمایت می کرد. ايده هاي او جنگ طبقاتي وسیعی بين اشراف و رعيت ها به وجود آورد. او را مي توان اولين كمونيست/ سوسياليست جهان در نظر گرفت.

⇐ 579-531خسرو اول (انوشيروان) اوج پادشاهان سلسله ساسانيان بود. او به پیشرفت علم و تحقيق بهای زیادی می داد و و از ترجمه متن هاي پزشكي و علمي يوناني و هندي  به زبان فارسي ميانه يا پهلوي، که زبان بومي ایران آن زمان بود حمايت می كرد. در زمان خسرو اول، كتابخانه جندي شاپور، به عنوان يكي از بزرگ ترين مجموعه هاي كتاب در جهان آن روز انباشته از کتاب شد.

او همچنين از فلاسفه اي كه از ظلم و ستم امپراتوري بيزانس فرار می كردند و به ایران پناهنده می شدندحمایت می کرد و كمك  مالي به آنها می کرد. همچنين خسرو اول پادشاه مردم گرایی بود كه احتمالاً انعكاس ايدوئولوژي مزدك بود و بعدها به زد و خورهاي داخلي را دامن زد. همه می توانستند به خسرو انوشیروان دسترسی داشته باشند و هركسي مي توانست از عدالت او بهره مند شود و با شاه ملاقات رسمي داشته باشد.گفته مي شود كه بازي تخت نرد را نخست وزير مشهور او بزرگمهر، ابداع كرده است.

⇐ 570حضرت محمد (ص) متولد شد.

⇐ 622-608جنگ طولاني بين ساسانيان و بيزانسي ها دو طرف را به شدت ضعيف كرد.

⇐ 622حضرت محمد (ص) به خاطر آزار و اذيت هایی که به خاطر عقایدش می دید، از مكه به مدينه هجرت كرد. هجرت او زمان تولد تمدن اسلامي و شروع تقويم اسلامي است. به عقيده مسلمانان حضرت محمد (ص) آخرين پيامبر است.

⇐ 632-629دو پادشاه زن پشت سر هم بر امپراتوري ساساني حكومت كردند كه پوراندخت و خواهرش آذرميدخت بودند. پوراندخت يك معاهده صلح با بيزانس امضا كرد.

⇐ 632حضرت محمد (ص) وفات يافت. پس از آن وحي هايي كه بر او شده بود جمع آوري شد و به صورت قرآن مجيد، كتاب مقدس مسلمانان درآمد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116564 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse