مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر -اِثَّلاثا ١١ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  498   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
بومیان آمریکا

بومی های آمریکا (که ما به غلط به آنها سرخ پوست می گوییم) کسانی هستند که پیش از دیگران و هزاران سال پیش از این که اروپایی ها سربرسند، در آمریکا زندگی می کردند.

تفاوت بین "هندی آمریکایی"، "آمریکایی بومی" و اولین ملت و مردم بومی" در آمریکا چیست؟

این کلمات مترادف هم هستند و به مردم مشابهی گفته می شوند. این مردم همان هایی هستند که ما به آنها سرخ پوست می گوییم. به طور کلی بومی اصطلاح وسیعی است که به مردمی از یک فرهنگ که از ابتدا در یک مکان زندگی می کردند، گفته می شود.

در ایالات متحده آمریکا به این مردم "هندی آمریکایی" گفته می شود (کریستف کلمب کاشف آمریکا آنها را هندی ها نامید) و در کانادا اصطلاح "اولین ملت ها" درباره آنها به کار می رود و به طورکلی "آمریکایی های بومی" هم برای توصیف بومی های هر دو کشور مورد استفاده قرار می گیرد. اما بیشتر این بومیان خودشان را به نام قبیله شان می شناسند (مثل قبیله چروکی).

بهتر است که به بومی های آمریکا "هندی سرخ" گفته نشود. اولاً به این دلیل که به طورکلی این نام به قبیله به خصوصی گفته می شده که افراد قبیله شان به زبان بومی، "بئوتوسکا" نامیده می شدند. این افراد بدن و صورتشان را با خاک سرخ (گل اخری) رنگ می کردند. دوم این که اصطلاح هندی های سرخ در آمریکا به وسیله نژادپرستان مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین به کاربردن این کلمه ممکن است احساسات بومیان آمریکا را جریحه دار کند. همچنین به آنها سرخ پوست نگویید. چون این کلمه هم کلمه خشن و زمختی است.

آیا اسکیموها، اهالی هاوایی و متیس ها هم آمریکایی بومی هستند؟

نه! هرچند که این سه گروه هم بومی کشورهای کانادا و ایالات متحده هستند، اما تاریخ و فرهنگ منحصر به فردی دارند و خودشان را جدا از آمریکایی های بومی در نظر می گیرند. "اینویت ها" -که در ایران به نام اسکیمو شناخته می شوند-، مردم ساکن قطب هستند که در مناطق دوردست شمال کانادا،آلاسکا و گرینلند زندگی می کنند (کلمه اسکیمو هم از نظر بسیاری از اینویت ها توهین تلقی می شود).

هاوایی ها مردمی از نژاد پولنیزی هستند که به دلایل سیاسی بومی در نظر گرفته می شوند(جزایر هاوایی از سرزمین اصلی آمریکای شمالی خیلی دور هستند، اما به ایالات متحده ضمیمه شده اند). متی ها مردمی هستند که اختلاط نژادی دارند. یعنی اجداد اولیه شان هندی های کری و کانادایی های فرانسوی بودند. آنها از این دو فرهنگ تأثیر پذیرفتند و فرهنگ بی همتایی را توسعه دادند.

آیا فرهنگ آمریکایی های بومی مثل گذشته است؟ این فرهنگ در حال حاضر شبیه به چیست؟

صدها فرهنگ متعلق به آمریکاییان بومی از کالیفرنیا تا مین و از یوکان تا کشور آرژانتین وجود دارد. این فرهنگ ها ممکن است بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. مثل تفاوتی که به عنوان مثال فرهنگ چینی با فرهنگ فرانسوی دارد.

در گذشته آمریکایی های بومی شبیه به چه بودند؟ لباس ها و سبک موهایشان چگونه بوده است؟

آمریکایی های بومی شبیه به هم نبودند. قبایل مختلف در لباس پوشیدن سبک های مختلفی داشتند. به عنوان مثال مردم "گوییچین" در آلاسکا همان لباس های هندی های "کالوسا" در فلوریدای جنوبی را نمی پوشیدند. حتی افراد یک قبیله هم اغلب به نظر می رسید که کاملاً با همدیگر فرق دارند. همه لباس های آنها با دست تهیه می شد و آنها معمولاً این لباس ها را با طرح ها، تسبيح ها و هنرهاي ديگر تزيين مي كردند.

بنابراين دونفر در يك قبيله يك جور لباس بر تن نداشتند. اما بعضي از تصاوير از لباس ها و كفش هاي از جنس پوست بوميان مي تواند درباره شكل لباس هاي آمريكايي هاي بومي قديمي به شما ايده بدهد.

امروزه چه تعداد آمريكايي بومي در جهان زندگي مي كنند؟

طبق گزارش ها،‌ حدود دو ميليون آمريكايي بومي در ايالات متحده آمريكا و يك ميليون نفر در كانادا زندگي مي كنند.

چه تعداد زبان آمريكايي بومي وجود دارد و چه تعداد از مردم به آنها صحبت مي كنند؟

حدود 150 زبان آمريكايي بومي در كانادا و ايالات متحده وجود دارد و به 600 تا 700 زبان ديگر در آمريكاي جنوبي و مركزي صحبت مي شود. اما به طور دقيق مشخص نيست كه چه تعداد زبان آمريكايي بومي و جود دارد. همه اين زبان ها بي همتا هستند. اگر دو زبان چنان شبيه به هم باشند كه كساني كه به آن صحبت مي كنند بتوانند زبان همديگر را بفهمند، زبانشان لهجه هاي آن زبان ناميده مي شود.

به عنوان مثال انگليسي آمريكايي و انگليسي بريتانيايي از يك لهجه هستند در حالي كه انگليسي و آلماني زبان هاي متفاوتي هستند. با اين كه اين زبان ها با هم ارتباط دارند، كسي كه به زبان انگليسي صحبت مي كند، لزوماً نمي تواند زبان آلماني را بفهمد.

اما بعضي وقت ها استثنائاتي هم وجود دارد. به عنوان مثال كساني كه به زبان ايتاليايي و اسپانيايي صحبت مي كنند، اغلب زبان همديگر را متوجه مي شوند. در حالي كه بعضي وقت ها كساني كه به دو لهجه انگليسي صحبت مي كنند به سختي زبان همديگر را مي فهمند (به خصوص وقتي كه سريع صحبت مي كنند).

بنابراين اگرچه بيشتر زبان شناسان "كري شرقي" و "كري پلينز" را لهجه هاي همان زبان كري در نظر مي گيرند، اما بعضي از مردم باور دارند كه آنها را بايد دو زبان مختلف به شمار آورد. چون كه كساني كه به زبان كري صحبت مي كنند هميشه نمي توانند زبان يكديگر را بفهمند. بنابراين بستگي دارد به اين كه آنها را چه به حساب بياوريم. بين 750 تا 850 زبان بومي در آمريكاي جنوبي، مركزي و شمالي صحبت می شود.

حدود نيمي از يك ميليون نفر از كساني كه در كانادا و آمريكا به زبان بومي صحبت مي كنند و 25 ميليون نفر هم در آمريكاي جنوبي و مركزي به اين زبان ها صحبت مي كنند.

اين كه مي گويند زبان هاي آمريكايي بومي به خطر افتاده چه معني دارد؟

اگر بچه ها آموختن زبان بومي شان را متوقف كنند، زبان ممكن است بميرد. درست مثل گونه هاي جانوران و گياهان كه به خطر مي افتند. در گذشته، حكومت هاي كانادايي و آمريكايي، بچه هاي بومي را بدون رضايت والدين آنها از خانه هايشان كه در آنها به زبان غير انگليسي صحبت مي شد، دور مي كردند و آنها را به مدارس خاصي مي فرستادند.

اين براي بچه ها رنج آور بود. بنابراين بسياري از والدين استفاده از زبان هاي بومي در خانه ها را متوقف كردند تا از بچه هايشان حمايت كنند. بعداً اين شيوه نادرست كنار گذاشته شد. اما حالا بسياري از آمريكايي هاي بومي بدون استفاده از زبان هاي بومي شان بزرگ مي شوند و در بزرگسالي مشكل است كه زبان بومي را ياد بگيرند. بعضي از جوامع بومي سعي مي كنند بزرگ ترها را استخدام كنند تا قبل از اين كه دير شود به نسل جوان تر زبان بومي شان را بياموزند.

اگر بخواهيم درباره مذهب آمريكايي هاي بومي اطلاعاتي به دست آوريم چه بايد بكنيم؟

تقريباً غيرممكن است تا درباره مذاهب آمريكاييان بومي در اينترنت مطلبي پيدا كنيم. اول از همه به اين دليل كه رسوم هر قبيله اي با ديگري متفاوت است. دوم به اين دليل كه بسياري از اين رسومات، خاص آن قبيله است و آمريكايي هاي بومي درباره آنها در اينترنت صحبت نمي كنند.

آمريكايي هاي بومي چگونه به آمريكا رسيدند؟

منابع سنتي آمريكايي هاي بومي مي گويد كه بومي ها هميشه در آمريكا بودند. اما بيشترشواهد علمي حاكي از اين است كه اجداد بوميان در دوران پيش از تاريخ با پاي پياده، روي پل هاي زميني و يا با استفاده از قايق هاي اوليه از آسيا به اين منطقه آمدند. اين اتفاق بايد بيش از 20 هزار سال قبل رخ داده باشد. اما در هيچ فرهنگ بشري اي ثبت نشده در 20 هزار سال قبل چه اتفاقي افتاده. شايد هر دو گروه راست مي گويند.

آيا درست است كه كاشفان "وايكينگ" پيش از كريستف كلمب با آمريكايي هاي بومي ملاقات كردند؟

بله. كشفيات باستان شناسي از بقاياي ساكنان "نيوفوندلند" و تاريخ شفاهي بوميان، چنين چيزي را ثابت مي كند. بومي ها و وايكينگ ها احتمال دارد كه در منطقه بئوتوك همديگر را ديده باشند و شايد با هم درگير هم شده باشند.

امروزه آمريكايي هاي بومي كجا زندگي مي كنند؟

بيشترشان هنوز در قاره آمريكاي شمالي جاي كه حالا كانادا و ايالات متحده قرار دارد زندگي مي كنند. بعضي از بومي ها در شهرها و شهرستان ها با آمريكايي ها و كانادايي هاي نژادهاي ديگر زندگي مي كنند. در حالي كه ديگران در دهكده ها و سرزمين هاي خاص بوميان زندگي مي كنند كه زير حوزه و در قلمروي قدرت بوميان است و بنابراين بعضي از قوانينشان با قوانين دولت يا بقيه ايالت ها مقداري متفاوت است.

به عنوان مثال در بسياري از مناطق خاص بوميان خوردن الكل غيرقانوني است. قوانين مالياتي هم متفاوت است. اما به هرحال آمريكايي هاي بومي كه در مناطق خاص خود زندگي مي كنند، شهروندان ايالات متحده و يا كانادا هستند و از قوانين فدرال اطاعت مي كنند و در انتخابات شركت مي كنند و به استخدام نيروهاي مسلح درمي آيند. اما از قوانين قبيله اي تبعيت مي كنند و رهبر قبيله را انتخاب مي كنند.

آيا آمريكايي هاي بومي در آمريكاي جنوبي و مركزي هم زندگي مي كنند؟

در حقيقت تعداد خيلي زيادي از مردم بومي در آمريكاي جنوبي و مركزي زندگي مي كنند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116567 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse