مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد -اِلأَربِعا ١٥ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  457   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
تاریخ کشور تاجیکستان

تاريخ ابتدايي

بيشتر تاجيكستان امروزي اگر نگوييم همه آن، بخشي از امپراتوري هخامنشيان ( قرن شش تا چهار پيش از ميلاد) بوده است. در واقع سرزمین سغد باستان که سرزمین کنونی تاجیکستان را دربر می‌گیرد، در زمان داريوش بزرگ به جزئی از امپراتوری هخامنشی تبديل شد. اين امپراتوري در قرن چهارم پيش از ميلاد مقهور اسكندر مقدونی و سپس بخشي از امپراتوري اسكندر شد.

پس از یورش اسکندر مقدونی ، تاجیکستان به ترتیب جزئی از پادشاهی‌های سلوکی ، اشکانی، کوشان و ساسانیان بوده ‌است بخش شمالي سرزمين كنوني تاجيكستان سغدانيا ناميده مي شود كه همواره مورد طمع بيابان نشينان و دولت هاي ديگر بوده است. خجند و بخارا و سمرقند كه براي مردم ايران شناخته شده هستند در منطقه سغدانيا قرار داشته اند.

عبور جاده ابريشم از اين منطقه باعث مي شود علاوه بر كالاهاي بازرگاني مؤلفه هاي مذاهبي مثل بودا، مسيحيت نستوري، زرتشتي و ... هم در اين مسير ردوبدل شود.

تسلط اسلام

اعراب مسلمان در ابتداي قرن هشتم ميلادي شروع كردند به تسلط بر منطقه آسياي مركزي و اسلام به سرعت در شهرها گسترش پيدا كرد. در قرن نهم دين اسلام دين رايج در كل منطقه شد. نقش آسياي مركزي نيز به عنوان چهار راه بازرگاني ادامه يافت.

در سال 715 ميلادي در زمان امویان این سرزمین به تصرف اعراب درآمد و مردم تاجیک دین اسلام را پذیرفتند.

در سده‌ دهم ميلادی، تاجیکستان جزئی از قلمروی سامانیان بود. پس از سامانیان، تاجیکستان به ترتیب جزئی از حکومت های غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهیان، مغول، تیموریان و ازبک ها بوده است. در سده‌ نوزدهم ميلادی، شمال تاجیکستان يعني  خجند جزئی از خانات خوقند و جنوب تاجیکستان جزئی از خانات بخارا بوده است .خانات بخارا در سال ۱۲۴۵ خورشیدی و خانات خوقند در سال ۱۲۴۷ شمسي زیر سلطه‌ روسیه تزاریدرآمدند.

پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۳۰۷ شمسي يا  ۱۹۲۸ميلادي، جمهوری سوسیالیستی تاجيکستان به عنوان جزيي از اتحاد جماهیر شوروی تشکيل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی  در سال ۱۹۹۱، تاجيکستان به استقلال دست یافت.

کمی پس از استقلال تاجیکستان در سال ۱۳۷۰ شمسي يا ۱۹۹۱ميلادي، جنگ داخلی پنج ساله بين دولت تحت حمايت مسکو و مخالفان اسلامگرا (به رهبری عبدالله نوری) در گرفت. در این جنگ، بيش از ۵۰ هزار نفر کشته و بیش از ۷۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند. در سال ۱۳۷۶ با وساطت سازمان ملل متحد ، پیمان صلح به امضای دو طرف رسید.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116572 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse