مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  400   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
چگونه می توان مبدأ و مقصد نامه های عهد باستان را یافت؟

وقتي پادشاهان عهد باستان به يكديگر نامه مي نوشتند، متأسفانه دفاتر پستي نشاني فرستنده نامه ها را ثبت نمي كردند! حالا باستانشناسان توانسته اند رد اين نامه ها را بگيرند و مبدأ جغرافيايي اين قبيل مكاتبات را پيدا كنند. چنين پيشرفتي مي تواند بسياري از ابهامات پيرامون تمدن ها و حاكمان عصر باستان را برطرف كند.

این کار به وسیله پرفسور يووال گورن باستانشناس و كارشناس تمدن هاي باستاني با يك دستگاه اشعه ايكس قابل حمل كه تركيبات شيميايي را تجزيه و تحليل مي كند، انجام شده و او موفق به رديابي يك نامه باستاني شده. با استفاده از اين ابزار مي توان اطلاعات پنهان درباره تركيبات يك لوح (نامه) را بدون آسيب رساندن به خود اثر باستاني كه بي شك ارزش زيادي دارد آشكار كرد.

به اين ترتيب كه اشعه ايكس تركيبات تشكيل دهنده خاك لوح و يا هر محصول ديگر ساخته بشر را آشكار مي كند و به تعيين مبدأ دقيقش كمك مي كند.

كاري كه گورن انجام مي دهد كاري بين رشته اي و مربوط به حوزه هاي هاي زمين شناسي، كاني شناسي و فناوري هاي حوزه باستانشناسي است. چراكه سعي مي كند براساس شناسايي و تجزيه و تحليل بلورها و مواد معدني موجود در لوح ها و كوزه هاي باستاني بفهمد كه آنها در كجا ساخته شده اند.

گورن در طول سال ها داده هاي زياد و گسترده اي را با نمونه برداري از محصولات ساخته دست بشر جمع آوري كرد. وي با مقايسه اين داده ها با اطلاعات بازخواني شده به وسيله ابزار XRF (طيف نماي فلورسانس اشعه ايكس)، جدولي از نتايج تهيه كرد. به طوري كه حالا مي تواند يك لوح را از طريق لمس سطح آن به وسيله اين ابزار، به آرامي اسكن و فوراً هم نوع خاك آن و مبدأ جغرافيايي مواد معدنيش را ارزيابي كند. اين باستانشناس مي گويد كه اين ابزار مي تواند براي سكه ها، مواد گچي و شيشه هم كاربرد داشته باشد.

پيش از اين باستانشناسان نمونه هايي كوچك -يك تراشه يا قطعه- از يك محصول مصنوعي را بر مي داشتند تا تركيبات خاك آن را تجزيه و تحليل كنند. اما موزه ها و و ساير مكان هاي موجود در حوزه باستانشناسي از بيم آسيب رسيدن به آثار باارزش باستاني، بيش از پيش مي كوشند جلوي اين شيوه بررسي يافته هاي باستانشناسي را سد كنند.

كار نمونه برداري از لوح هاي كوچك هم به مراتب مشكل تر است. بنابراين ابزار جديد پرفسور گورن ممكن است بدون آسيب رساندن به اشيا و يا بناهاي باستاني بعضي از عميق ترين رازها را آشكار مي كند.

پرفسور گورن و همكارانش با همين روش يك نامه مربوط به آخر عهد برنز كه به زبان اكدي (زبان ديپلماسي آن دوره) نوشته شده بود را بررسي كردند. اين لوح در نزديكي يك دژ آتني پيدا شده است. سبك اين نامه ديپلماتيك نشان مي دهد كه در حدود 3500 سال پيش از سوي مقاماتي در خاورميانه به فراعنه مصر نوشته شده است.

پرفسور گورن با استفاده از ابزار اشعه ايكس مشخص كرد كه اين نامه از خاك حوالي بيت المقدس درست شده. تعيين مكاني كه لوح از خاك آن ساخته شده به تعيين مبدأ نامه و فرستنده احتمالي آن كمك كرده است.

گورن مي گويد:«ما عقيده داريم كه اين لوح يك محصول محلي است، از خاك هاي محلي در دسترس ساخته شده و به وسيله منشي ها نوشته شده است.»

به اين ترتيب گورن نتيجه گيري كرد كه احتمالاً اين لوح بخشي از نامه اي است كه از سوي پادشاهي در بيت المقدس ارسال شده و امكان دارد كه يك كپي بايگاني شده از نامه پادشاهي به نام عبدي- هبا به يك فرعون باشد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116579 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse