مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد -اِسَّبِت ٢٥ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  425   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
تاریخچه پرچم ایران

درفش کاویانی از زمان های بسیار دور، پرچم برای ایرانیان چه در جنگ و چه در صلح اهمیت زیادی داشته است.

ما می توانیم ردپاي پرچم ملي مان را در قصه ها پیدا کنیم. اولين پرچم به قیام كاوه آهنگر بر مي گردد. او رهبر مردمي قيام بر ضد ضحاك بود. ضحاك شاهي ظالم و ستمگر بود.

پرچم كاوه (درفش کاویانی)، پرچمي بود كه از چرم درست شده بود. اين پرچم بر بالاي يك تيركی چوبي برافراشته مي شد و مردم زير آن جمع مي شدند تا صداي اعتراضشان به ستم پادشاه را به گوشش برسانند.

قيام مردمي بر ضد ضحاك تحت رهبري كاوه نيرويي پيدا كرد كه سرانجام مردم توانستند ضحاك را سرنگون كنند و شخصيت ايراني محبوبي به نام فريدون را به قدرت برسانند.

بعد از اين كه قدرت از سوي مردم به فريدون داده شد،‌ فريدون دستور داد كه پرچم چرمي كاوه با پارچه هاي ابريشمي رنگي، به رنگ هاي قرمز، زرد و بنفش و با قرار دادن جواهرات تزيين شود. این پرچم در اصل سه رنگ داشت كه زرد و قرمز و بنفش بودند و هيچ نشان و علامتي هم روي اين پرچم نبود.

درفش کاویانی افسانه اي نيست و تاريخ بر وقوع حادثه اي واقعي گواهي مي دهد كه پيش از تهاجم اعراب به ايران به وقوع پيوسته.

در طول دوره حكومت هخامنشيان (330-550 پيش از ميلاد) و ساسانيان (651-224 پس از ميلاد)، درفش کاویانی به وسيله هم بخش هاي نظامي و هم غير نظامي سيستم حكومتي آنها به عنوان پرچم ملي محترم شمرده مي شد (البته هرودوت مورخ مشهور یونانی می گوید که پرچم کوروش کبیر عقابی طلایی با پرهای گشوده بوده که بر بالای یک میله بلند قرار می گرفته.

ظاهراً آمریکایی ها با الهام از پرچم کوروش، عقاب را به عنوان سمبل کشورشان انتخاب کرده اند. باستان شناسان هم شاهینی با بال های گشوده را در خرابه های تخت جمشید پیدا کرده اند که حدس می زنند همان پرچم ملی کوروش و وارثانش بوده).

مورخان دوره صدر اسلام گزارش دادند كه پس از مرگ رستم فرخزاد، فرمانده نيروهاي ايراني به دست سپاه اعراب، پرچم ملي ساسانيان كه پرچم كاوه اي ناميده مي شد و با جواهرات زينت داده شده بود تكه تكه شد و در ميان نيروهاي عرب تقسيم شد.

نشان روي پرچم ايران

در 976 پس از ميلاد موقعي كه سلسله غزنويان با از بين بردن سلسله سامانيان قدرت را در دست گرفتند، سلطان محمود غزنوي فرمان داد كه يك نشان ماه کامل با يك زمينه سیاه روي پرچم سه رنگ گذاشته شود. نشان با رشته هاي طلايي روي پرچم گلدوزي شد. این اولین بار بود که یک نشان روی پرچم ملی قرار می گرفت.

در 1031 هجري قمري، سلطان مسعود غزنوي فرمان داد كه نشان يك شير در حالتی كه مي خواهد شكار كند روي پرچم قرار داده شود. بنابراين شير جاي ماه روي پرچم ملي را گرفت. پس از آن این نشان در سلسله های متعددی تکرار شد. شير از زمان سلسله هخامنشيان هميشه سمبل ايران بوده است و شجاعت و قدرت را در فرهنگ ايراني نمايش مي داده.

در پادشاهي هاي سلجوقي و خوارزمشاهي سكه ها با نشان خورشيد ساخته مي شدند. بنابراین نشان خورشيد نیز در پرچم ملی جا گرفت. به عنوان مثال در سلسله های صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه و پهلوی بر روي پرچم ايران جا داشت. يك نظر اين است كه خورشيد سمبل ماه مرداد ايراني بوده. چنان كه مي دانيم در اين ماه، خورشيد به بالاترين نقطه آسمان مي رسد و خيلي هم داغ است.

نظريه دوم اين است كه ميتراييست ها و پرستش كنندگان خورشيد در ايران باستان به تقدس خورشيد عقيده داشتند و به خاطر همين بوده كه آنها ترجيح مي دادند كه نشان خورشيد را روي سكه ها و پرچم مليشان قرار دهند.

پرچم، سمبل اتحاد ملي

نادرشاه که هند را فتح كرد غنایم زیادی را به ایران آورد و به ایجاد يك سيستم حكومتي كامل هم در ايران کمک کرد كه در آن به حكومت معدودي از ثروتمندان پايان داده شد و پرچم به عنوان سمبل وحدت ملي درنظر گرفته شد.

سلسله قاجاريه و پرچم چهارگوش

در طول پادشاهي آقا محمد خان، پايه گذار سلسله قاجار (97-1796 بعد از ميلاد) تغييرات اساسي در پرچم ملي ایجاد شد. به این ترتیب که پرچم ایران از شکل سه گوش خارج شد و شكل چهارگوش گرفت. آقا محمد خان همچنين رنگ هاي پرچم را به خاطر دشمني اش با نادر شاه تغيير داد. بنابراين تنها رنگ قرمز از سه رنگ اوليه باقي ماند و سبز، سفيد و قرمز رنگ هاي پرچم ملي شد. با نشان شير و خورشيد و شمشیر.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، نشان شير و خورشيد از پرچم ايران حذف شد و جايش را به نشان الله اكبر داد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116611 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse