مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر -اِلخَميس ١٣ صفر ١٤٤٢ - Thursday October 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  582   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
روستای توریستی و نمونه گردشگری موئیل
 

روستای توریستی و نمونه گردشگری موئیل در ۱۵ کیلومتری جنوب مشگین شهر در استان اردبیل و در دامنه غربی سبلان واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۲۳ متر می باشد، لذا می توان آن را یکی از خنک ترین و در عین حال سردترین روستاهای کشور نامید. نام این روستا برگرفته از دره ای است که روستا در آن واقع شده است.

دره موئیل با جهت جنوبی شمالی دارای چندین چشمه آبگرم معدنی شناخته شده از جمله آبگرم استخر موئیل، آبگرم ملک سویی، آبگرم قوتورسویی، آبگرم دودو، آبگرم آق سو، آبگرم ایلاندو و ... می باشد. علاوه بر این چشمه‌ها، رود خیاوچایی که زیستگاه عمده ماهیان قزل آلای خال قرمز در منطقه می‌باشد نیز در این دره جریان دارد و گفتنی است دره موئیل که از دره‌های عریض و طویل منطقه سبلان به شمار می‌رود، زیستگاه دائمی خرس قهوه ای، گرگ، روباه، کبک و سایر وحوش می‌باشد.

روستای توریستی موئیل به دلیل واقع شدن در نوار آتشفشانی پیلو کارترنریکی از مناطق مستعد برای استفاده از منابع انرژی ژئوترمال (زمین گرمایی) به شمار می‌رود. لذا پروژه نیروگاه زمین گرمایی موئیل مدتهاست که آغاز شده و قرار است ظرفیت تولید ۱۰۰ مگاوات انرژی را داشته باشد. در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیرزمین تزریق می‌شود و با گرمای ۲۵۰ تا ۵۰۰ درجه، آب به بخار تبدیل شده و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش درمی‌آورد. میدانهای بخار خشک این نیروگاه ظرفیت تولید تقریبا ۴۵۰۰ مگاوات برق را دارا می باشد. اهداف استفاده از این طرح عبارتند از: استفاده از منابع زمین گرمایی در دستگاههای حرارت مرکزی، ایجاد گلخانه مصنوعی، ایجاد استخرهای بهداشتی آب معدنی و ... .

به علت قرار گیری در دامنه سبلان، موئیل دارای آب و هوایی کوهستانی است، تابستانش معتدل و خنک و زمستانش بسیار سرد است. اگرچه هنوز هم تعدادی از ساکنان این روستا به دامداری و کشاورزی مشغول هستند اما در سالهای اخیر این روستا در امر گردشگری آنچنان پیشرفت داشته است که اهالی روستا، بخصوص قشر جوان را درگیر این مقوله نموده باشد. موئیل در مسیر کوچ عشایر شاهسون به سمت ییلاقات آیقار، تندیرلی و هازامیغ بوده و همچنین مبدا صعود به قلل سبلان، به خصوص قلل کسری، هرم و جنوارداغی می باشد.

جهنم دره سی (دره جهنم)، یکی از جاذبه های مشهور این منطقه می باشد که با روستای موئیل فاصله کمی داشته و به دلیل وجود آبراه باریک و تنگ، که در زمستان با تشکیل قندیلهای یخی، شکل بسیار خاص و زیبایی به خود می گیرد به این نام شناخته می شود. از دیگر جاذبه های این روستا، می توان به آبشار گؤرگؤر ملک سویی که در مسیر رودخانه خیاوچایی شکل گرفته است اشاره نمود.

در سالهای اخیر وجود چشمه های آبگرم معدنی، باعث احداث و شکل گیری مجتمع های آبدرمانی متعددی در روستای توریستی موئیل شده است. سابقا تنها استخر این منطقه، آبگرم سنتی موئیل بود که فضایی کاملا سنتی داشته و تنها شامل دو استخر مجزای زنانه و مردانه می شد. اکنون بالغ بر ۳ مجتمع مدرن آبدرمانی در این روستا احداث شده و به بهره برداری رسیده است، این مجتمع ها عبارتند از: مجتمع آبدرمانی ملک سویی، مجتمع آبدرمانی شفا و مجتمع آبدرمانی یل سویی. البته مجتمع آبدرمانی نگین دودو هم در سه راهی این روستا با قینرجه قرار داشته و فاصله آن از موئیل تنها ۲٫۵ کیلومتر می باشد.

مسیر ماشین رو روستا با وجود پستی ها و بلندی ها، بسیار هموار بوده و دسترسی به آن در کمتر از نیم ساعت میسر می باشد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116631 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse