مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر -اِلخَميس ١٣ صفر ١٤٤٢ - Thursday October 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  601   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
سدهای شهرستان مشگین شهر
 

با توجه به وفور نعمت خدادادی چشمه های آب و تشکیل یافتن رودخانه های بزرگ و کوچک در سطح شهرستان مشگین شهر، سدهای بزرگ و کوچک زیادی در سرتاسر این شهرستان و در مسیر رودخانه ها برای تامین نیازهای کشاورزان و باغداران در فصول کم آب سال، احداث شده اند.

علاوه بر سدهای مهم، سبلان، دوشانلو، مزرعه جهان و قره قیه سایر سدهای شهرستان مشگین شهر بدین صورت می باشند:

ـ سد قصابه: این سد خاکی در نزدیکی شهر قصابه در ۱۵ کیلومتری غرب مشگین شهر قرار داشته و از آب مشکین چایی تامین می شود. آن به همت جهاد کشاورزی شهرستان مابین سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ مورد احداث و بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد ارباب کندی: این سد خاکی در بخش مشکین شرقی و در روستای ارباب کندی در ۴۵ کیلومتری مشگین شهر واقع شده است. تاریخ احداث آن سال ۱۳۷۰ توسط جهاد کشاورزی می باشد.

ـ سد اونار: این سد خاکی در روستای توریستی اونار در ۳۰ کیلومتری شرق مشگین شهر واقع شده است. آب سد از رودخانه اونار چایی تامین شده و بین سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به همت جهاد کشاورزی شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد اینچه نو: این سد خاکی در ییلاق اینچه نو در جنوب شهرستان مشگین شهر و بالاتر از روستای آقبلاق واقع شده است. آب سد از طریق آبراهه اینچه نو تامین می شود. این سد در سال ۱۳۶۶ به همت جهاد کشاورزی شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد بیگ باغلو: این سد خاکی در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر در بخش ارشق قرار گرفته است. آب آن از رودخانه هم نام بیگ باغلو تامین شده و در سال ۱۳۸۵ مورد احداث و بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد لنج آباد: این سد خاکی در نزدیکی روستای لنج آباد در ۵۴ کیلومتری شرق مشگین شهر (بالاتر از روستای اونار) واقع شده است. زمان احداث سد سال ۱۳۶۵ می باشد.

ـ سد ینگجه (یئجه): این سد خاکی در ۲۵ کیلومتری غرب مشگین شهر و در نزدیکی روستای ینگجه (با تلفظ محلی یئجه) واقع شده است. آب سد از رودخانه شیخلار چایی تامین شده و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ـ سد ساطی: سد خاکی ساطی در نزدیکی روستایی به همین نام در غرب مشگین شهر و در فاصله ۲۶ کیلومتری از این شهرستان واقع شده است.

ـ سد احمدبیگلو: این سد بزرگ، که به همت امور آب استان در حال احداث می باشد مراحل پایانی ساخت خود را سپری کرده و بزودی آبگیری می شود. سد احمدبیگلو در نزدیکی روستایی به همین نام در غرب مشگین شهر و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن قرار دارد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116639 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse