مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  434   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
ریشه نام ایران
 

ایران (Persian: Iran) که زمانی در غرب به عنوان پرشیا شناخته می شد، کشور بزرگی در غرب آسیا است و جزو کشورهای خاورمیانه محسوب می شود. وسعت آن با مجموع اندازه های انگلستان، فرانسه، اسپانیا و آلمان مساوی است.

ایران با ارمنستان، آذربایجان (شامل جمهوری نخجوان) و ترکمنستان در شمال، افغانستان و پاکستان در شرق و عراق و ترکیه در غرب مرز دارد. همچنین مرزهایش در خلیج فارس در امتداد کشورهای کویت، عراق، عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر و امارات متحده عربی کشیده شده است.

کشور ایران بخش اعظم سرزمینی است که در جغرافیا به نام فلات ایران شناخته می شود. مساحت فلات ایران دو میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع است و کشور ایران با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع مساحت، شصت و سه درصد این فلات را اشغال کرده است. اسلام شیعه مذهب رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است.

ایران یکی از قدیمی ترین تمدن های اصلی استمرار یافته جهان است. تاریخ ایران به بیش از 7000 سال بالغ می شود و به خاطر مکان قرار گیری اش اهمیت ژئواستراتژیک زیادی داشته. ایران  یک عضو پایه گذار سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی، (NAM) جنبش غیر متعهدها و سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک است. ایران همچنین یکی از چند کشوری است که گهواره بشریت خوانده می شوند.

شاید بزرگ ترین نقطه قوت ایرانیان این باشد که همواره اقوام دیگر به ویژه اقوام مهاجم را تحت تأثیر قرار داده و آنها را وادار به احترام می کنند و این جز به مدد تاریخی کهن و فرهنگی غنی میسر نبوده است.

ریشه شناسی

اسم ایران از اسم آریایی ها گرفته شده. زیرا آنها خودشان را آیریا می نامیدند که به معنی نجیب یا باوفا است. نام ایران ابتدا آیران aayran بوده که بعدها ayran و سپس eyran و سرانجام ایران شده است. اوستا مملکت اصلی آریایی ها را «آیران واج» یعنی مملکت آریایی ها می نامد.

آریایی ها بعد از جدایی از سایر مردم هندواروپایی به طرف جنوب رفتند و باز هم به شعبه هایی تقسیم شدند که عبارتند از شعبه هندی، شعبه ایرانی و شعبه سکایی.

ظاهراً آریایی ها سه هزار سال پیش از میلاد از سایر اقوام هندواروپایی جدا شده اند. شعبه های هندی و ایرانی مدت ها در آسیای میانه با هم زندگی کردند. سپس شعبه هندی به طرف هندوکوش و هند رفتند و شعبه ایرانی به طرف جنوب و غرب حرکت کرده و در فلات ایران منتشر شدند.

بر اساس شواهد موجود گفته می شود که آریایی ها از قرن چهاردم قبل از میلاد شروع به مهاجرت به ایران کرده اند و این مهاجرت تا قرن هشتم ادامه یافته.

به نظر می رسد که آریایی های ایرانی از سغد به طرف مرو آمده، بعد هرات و نیسایه و کابل را اشغال کرده اند و سپس به طرف رخج و هیلمند رفته اند و به دریاچه سیستان کنونی رسیده اند و پس از اشغال سیستان به طرف مغرب رفته و ولایت جنوبی خراسان و منطقه دماوند و ری را اشغال کرده اند.

در طول فرمانروایی هخامنشیان (550 تا 330 پیش از میلاد) مردم پارس ولایت محل زندگیشان را پارسا می نامیدند. این کلمه اصطلاح پارس یا فارس را به یاد می آورد. استان فارس در حال حاضر بخشی از قلب سرزمین ایران است و در نقشه های تاریخی مثل نقشه ارسطو و نقشه های جدید مشخص است.

به هر صورت در آن زمان کشور به صورت کامل و واحد آریانام ( Aryanam) نامیده شد. هم داریوش و هم خشایارشا در سنگ نبشته نقش رستم، شوش و تخت جمشید چنین گفته اند:

Adam Parsa, Parsahya puca; Arya, Arya cica

من پارسی هستم، یک آریایی، از یک طایفه آریایی.

در دوره پارت ها(از حدود 248 پبیش از میلاد تا 224 پیش از میلاد)، آریانام به آریان تغییر پیدا کرد. در ابتدای دوره ساسانیان (224 تا 651 بعد از میلاد) کلمه آریان به زبان فارسی میانه به صورت اران (Eran) یا «اران شهر» تکامل پیدا کرد که در نهایت در پارسی جدید «ایران» یا «ایران شهر»  شد.

در زمان امپراتوری هخامنشیان، یونانی ها کشورمان را پرسیس (persis) نامیدند که نام یونانی برای پارس (فارس) بود. این نام به لاتین برگردانده و در زبان لاتین پرشیا شد. نامی که به طور گسترده در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که پرشیا در واقع همان استان پارس (فارس) است.

در قرن دوازدهم میلادی دعوایی بر سر نام ایران بر سر این موضوع در گرفت که آیا نام ایران درست است یا پرشیا. در اول فروردین سال 1332، رضا شاه پهلوی فرمانی صادر کرد و از هیأت های خارجی خواست در مکاتبات رسمی به جای پرشیا کلمه ایران را به کار ببرند.

مخالفان فرمان رضاخان ادعا می کردند که این کار  به کشور از نظر فرهنگی زیان وارد می کند و ایران را از گذشته ای که در غرب دارد جدا می کند. با وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 کشورمان جمهوری اسلامی ایران نامیده شد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116803 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse