مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  513   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
قلعه ارشق
 

قلعه ارشق، قلعه ای است تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان ـ ایلخانی، که در نزدیکی روستاهای تُبنق و دوست بیگلو در شهرستان مشگین شهر، استان اردبیل واقع شده است. این اثر در مورخه ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنیان اولیه این قلعه در دوره اشکانیان صورت گرفته و حتی گفته می شود که نام ارشق از اشک، سیلاب اول کلمه اشکانی، گرفته شده است که بنیانگذار سلسله اشکانیان در سال ۲۲۸ ق.م می باشد. این قلعه در دورانهای مختلف اسلامی و تاریخی از جمله دوره ساسانی، سلجوقی و ایلخانی، با توجه به آثار باقی مانده از آنها، به عنوان قلعه نظامی و دفاعی در مقابله با هجوم بیگانگان چندین قرن استفاده شده است. این قلعه از نظر پلان معماری شباهت زیادی به معماری قلعه قهقه و قلعه بابک دارد.

معماری قلعه ارشق بر روی صخره طبیعی و دامنه های اطراف آن می باشد. دیواره قلعه، صخره های خطرناک عمودی شکل طبیعی می باشند که گویا بدست بشر پیرایش یافته اند. علت پیدایش این صخره های عمیق در منطقه، فوران کوه آتشفشانی سبلان و فرسایش طبیعی بوده است. صعود به قلعه فقط از ضلع جنوب شرقی آن امکان پذیر می باشد.

قلعه ارشق دارای چندین برج مدور در دور قلعه با مصالحی از سنگ تراش خورده و سارج بوده که تنها قسمتی از این معماری باقی مانده است. در قسمت فوقانی قلعه خرابه هایی از بناها و آب انبارهای سنگی، کنده و ساخته شده شده توسط بشر به چشم می خورد که شکوه و عظمت زیبایی قلعه می باشد. معماری قلعه ارشق با گذشت زمان در اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده و میراث فرهنگی در صدد بررسی مطالعات باستان شناسی و حفظ و احیاء آن می باشد.

این قلعه در ۳۰ کیلومتری شمال غربی مشگین شهر، در ۴ کیلومتری شرق روستای دوست بیگلو و ۶ کیلومتری غرب روستای تبنق قرار دارد. در پایین دره این قلعه باغات سرسبز میوه قرار داشته و رودخانه قره سو جاری است.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116814 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse