مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  422   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
مهم ترین وقایع مربوط به عصر صفویه تا قاجار
 

880-903شمسی (1524-1501 میلادی)-شاه اسماعیل اول کل ایران را بعد از حدود نه قرن تسلط خارجی و پاره پاره بودن، تحت یک رهبری واحد ایرانی درآورد. او به عنوان یک شیعه، مذهب شیعی را مذهب رسمی کشور قرار داد و مذهب بیشتر ساکنان ایران و برخی از مناطق تحت کنترل اطراف را از مذهب سنی به شیعه تغییر داد.

مذهب شیعه برای ایرانیان وسیله ای شد تا خود را از بقیه جهان اسلام به ویژه از عثمانی های سنی مذهب متمایز کنند. برای این که تداوم مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی تضمین شود، پادشاهان صفوی معمولاً از روحانیت شیعه حمایت می کردند.

⇐ 966-1008شمسی (1629-1587 میلادی)-دوره پادشاهی شاه عباس کبیر نقطه اوج سلسله صفویه بود. او ارتشی منظم پی ریزی کرد و عثمانی ها را شکست داد. در سال 977 شمسی (1598 میلادی)، او اصفهان را پایتختش کرد. او حامی هنرها بخصوص هنر معماری بود و اصفهان را با تعدادی از بهترین بناهای اسلامی جهان زینت داد.

شاه عباس شماری مسجد، مدرسه، پل و یک بازار اصلی ساخت. در طول دوره پادشاهی او، صنعتگران و هنرمندان ایرانی در به وجود آوردن ابریشم های عالی، لباس ها، فلزکاری، مینیاتور، فرش بافی، خوشنویسی و چینی آلات پیشرفت زیادی کردند.

⇐ 880-1101شمسی (1722-1501 میلادی)-دو رقیب مسلمان معاصر سلسله صفویه، یعنی عثمانی ها در آناتولی (در ترکیه امروزی) و موگال ها در هند، برای هنرها و ادبیاتشان به شعرا و هنرمندان ایرانی وابسته بودند. زبان فارسی، زبان منتخب و برگزیده در دربارهای این دو کشور بود. شاهد این مدعا این است که متن اشعار و نقاشی های مینیاتور آنها منحصراً به زبان فارسی نوشته می شد. نفوذ زبان فارسی به ویژه در هند مشهودتر بود. جایی که زبان فارسی در آن، زبان اداری و فرهنگی محسوب می شد. این نفوذ تا زمانی که هند مستعمره انگلیس شد، ادامه یافت. معمار اصلی تاج محل یک ایرانی به نام «استاد اسد» بود و سبک معماری این بنا به میزان قابل توجهی تحت تأثیر طرح های ایرانی قرار دارد.

⇐ 1101شمسی (1722 میلادی)- محمد خان، یک رییس ایل افغان و یک خراجگزار صفویه ها به ایران حمله کرد و اصفهان را بدون مقاومتی تسخیر کرد. به این ترتیب به حکومت سلسله صفویه پایان داد.

⇐ 1108-1126شمسی (1747-1729 میلادی)- نادرشاه، یک افسر تحت امر صفویه ها، توانست افغان ها را از ایران بیرون کند و دوباره کشور را متحد کند. او یک استراتژیست نظامی برجسته بود که عثمانی ها، روس ها، هندی ها و ایل های محلی را شکست داد. او در یورشی که در زمان موگال ها به هند انجام داد، دو تا از بزرگ ترین الماس های جهان یعنی دریای نور (حالا در ایران است) و کوه نور (در حال حاضر بخشی از جواهرات سلطنتی بریتانیا است) را به چنگ آورد. سرانجام نادر شاه به طور فزاینده ای دچار پارانویید شد و به وسیله نگهبانانش به قتل رسید. بعد از مرگش، ماشین نظامی عظیمش از هم پاشید.

⇐ 1126-1158شمسی (1779-1747 میلادی)-کریم خان زند کنترل بخش های جنوبی و مرکزی ایران را در دست گرفت. او حاکم دلسوزی بود که از پذیرفتن عنوان پادشاهی خودداری کرد و خود را وکیل الرعایا (نماینده مردم) نامید. او به طور گسترده ای با ایل رقیبش، قاجار، درگیر شد. بعد از مرگ کریم خان در سال1158 شمسی (1779 میلادی)، آقا محمد خان قاجار به تدریج زندیه ها را مغلوب کرد و سلسله قاجار را پایه گذاری کرد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116886 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse