مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  653   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
فضیلت زیارت حضرت علی بن موسی الرضا(ع (علیه السلام)

 

حضرت موسى بن جعفر ع فرمود که: هر که زیارت کند قبر فرزند من على را او را نزد خداى تعالى ثواب هفتاد حج مقبول بوده باشد راوى استبعاد کرد و گفت هفتاد حج مقبول حضرت فرمود که بلى هفتاد هزار حج گفت هفتاد هزار حج فرمود که چه بسیار حجى باشد...

فضیلت زیارت إمام الإِنس و الجنة المدفون بأرض الغربة بضعة سید الورى مولانا أبو الحسن علی بن موسى الرضا صلوات الله علیه و على آبائه و أولاده أئمة الهدى.

پس بیشتر از آن است که احصا شود و ما در اینجا تبرک می ‏جوییم به ذکر چند خبر و نقل می ‏کنیم اکثر آن را از تحفة الزائر:

 اول از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است که فرمود: زود باشد که پاره ‏اى از تن من در زمین خراسان مدفون گردد و هیچ مؤمنى زیارت نکند او را مگر آنکه حق تعالى بهشت را از براى او واجب گرداند و بدنش را بر آتش جهنم حرام گرداند: و در حدیث معتبر دیگر فرمود که: پاره‏ اى از بدن من در خراسان مدفون خواهد شد هر غمناکى که او را زیارت کند البته حق تعالى غمش را زایل گرداند و هر گناهکارى که او را زیارت کند البته خدا گناهانش را بیامرزد.

 دوم به سند معتبر منقول است که حضرت موسى بن جعفر علیهما السلام فرمود که: هر که زیارت کند قبر فرزند من على را او را نزد خداى تعالى ثواب هفتاد حج مقبول بوده باشد راوى استبعاد کرد و گفت هفتاد حج مقبول حضرت فرمود که بلى هفتاد هزار حج گفت هفتاد هزار حج فرمود که چه بسیار حجى باشد که مقبول نباشد هر که آن حضرت را زیارت کند یا یک شب نزد آن حضرت بماند چنان باشد که خدا را در عرش زیارت کرده باشد گفت چنانچه خدا را در عرش زیارت کرده باشد فرمود بلى چون روز قیامت می ‏شود بر عرش الهى چهار کس از پیشینیان و چهار کس از پسینیان خواهند بود اما پیشینیان پس نوح و ابراهیم و موسى و عیسى علیهم السلام هستند و اما پسینیان پس محمد و على و حسن و حسین علیهم السلام هستند پس ریسمانى می ‏کشند در پاى عرش پس می ‏نشیند با ما زیارت کنندگان قبور ائمه و بدرستیکه زیارت کنندگان قبر فرزندم على درجه ایشان از همه بلتدتر و عطایشان از همه بیشتر خواهد بود.

 سوم از حضرت امام رضا علیه السلام روایت است که فرمود: در خراسان بقعه ‏اى هست که بر آن زمانى خواهد آمد که محل رفتن و آمدن ملائکه خواهد بود پس پیوسته فوجى از ملائکه از آسمان فرود خواهند آمد و فوجى بالا خواهند رفت تا در صور بدمند پرسیدند یا ابن رسول الله کدام بقعه است فرمود که آن در زمین طوس است و آن و الله باغى است از باغهاى بهشت هر که مرا زیارت کند در آن بقعه چنان است که رسول خدا صلى الله علیه و آله را زیارت کرده است و بنویسد حق تعالى از براى او بسبب آن زیارت ثواب هزار حج پسندیده و هزار عمره مقبوله و من و پدرانم شفیعان او باشیم در روز قیامت.

 چهارم به چندین سند صحیح از ابن ابى نصر منقول است که گفت: خواندم نامه امام رضا علیه السلام را که نوشته بود که برسانید به شیعیان من که زیارت من نزد خدا برابر است با هزار حج پس من این حدیث را به خدمت امام محمد تقى علیه السلام عرض کردم فرمود بلى و الله هزار هزار حج هست از براى کسى که آن حضرت را زیارت کند و حق او را شناسد.

 پنجم به دو سند معتبر منقول است که حضرت امام رضا علیه السلام فرمود: هر که مرا زیارت کند با این دورى قبر من بیایم بنزد او در سه موطن روز قیامت تا او را خلاصى بخشم از اهوال آنها در وقتى که نامه‏ هاى نیکوکاران در دست راست ایشان و نامه‏ هاى بدکاران در دست چپ ایشان پرواز کند و نزد صراط و نزد ترازوى اعمال.

 ششم در حدیث معتبر دیگر فرمود که: زود باشد که کشته شوم به زهر با ظلم و ستم و مدفون شوم در پهلوى هارون الرشید و بگرداند خدا تربت مرا محل تردد شیعیان و دوستان من پس هر که مرا در این غربت زیارت کند واجب شود براى او که من او را زیارت کنم در روز قیامت و سوگند می ‏خورم به خدایى که محمد صلى الله علیه و آله را گرامى داشته است بر پیغمبرى و برگزیده است او را بر جمیع خلایق که هر که از شما شیعیان نزد قبر من دو رکعت نماز کند البته مستحق شود آمرزش گناهان را از خداوند عالمیان در روز قیامت و به حق آن خداوندى که ما را گرامى داشته است بعد از محمد صلى الله علیه و آله به امامت و مخصوص گردانیده است ما را به وصیت آن حضرت سوگند می ‏خورم که زیارت کنندگان قبر من گرامی ‏تر از هر گروهی ‏اند بر خدا در روز قیامت و هر مؤمنى که مرا زیارت کند پس بر روى او قطره ‏اى از باران برسد البته حق تعالى جسد او را بر آتش جهنم حرام گرداند.

 هفتم به سند معتبر منقول است که محمد بن سلیمان از امام محمد تقى علیه السلام پرسید که: شخصى حج واجب خود را کرده است بعنوان حج تمتع پس به مدینه رفت و زیارت حضرت رسول صلى الله علیه و آله را کرد پس رفت به نجف و زیارت پدرت امیر المؤمنین علیه السلام را کرد و حق او را می ‏شناخت و می ‏دانست که او حجت خدا است بر خلق او و او درگاه خدا است که از آن در به خدا باید رسید پس سلام کرد بر آن حضرت پس رفت به کربلا و حضرت امام حسین علیه السلام را زیارت کرد پس رفت به بغداد و حضرت امام موسى کاظم علیه السلام را زیارت کرد پس به شهر خود برگشت و در این وقت خدا آنقدر مال به او روزى کرده است که به حج می ‏تواند رفت کدام بهتر است از براى این مرد که حج واجب خود را کرده است که برگردد و باز حج بکند یا برود به خراسان و پدرت امام رضا علیه السلام را زیارت کند فرمود بلکه برود بر پدرم سلام کند افضل است و باید که در ماه رجب باشد و در این زمان مکنید که بر ما و شما از خلیفه خوف تشنیع هست.

 هشتم شیخ صدوق در کتاب من لا یحضره الفقیه از حضرت امام محمد تقى علیه السلام روایت کرده که فرمود: در میان دو کوه طوس قطعه ‏اى از زمین است که از بهشت برداشته شده است هر که داخل شود در آن ایمن خواهد بود در روز قیامت از آتش.

 نهم و نیز از آن حضرت روایت کرده که فرمود: من ضامنم از جانب حق تعالى بهشت را از براى هر که زیارت کند قبر پدرم را به طوس در حالى که عارف به حق آن حضرت باشد.

 دهم شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا روایت کرده که: مردى از صالحین دید در خواب حضرت رسول صلى الله علیه و آله را عرض کرد به خدمت آن حضرت که یا رسول الله از فرزندان تو کدام یک را من زیارت کنم فرمود بعضى از فرزندان من زهر خورده آمد نزد من و بعضى کشته شده آمد گفتم کدام یک از آنها را زیارت کنم با پراکنده شدن مشاهد ایشان فرمود زیارت کن آن کسى را که به تو نزدیکتر است یعنى محل تو به قبر او نزدیکتر است و او مدفون است به زمین غربت گفتم یا رسول الله از این فرمایش رضا را قصد کردید فرمود بگو صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ بگو صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ بگو صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ سه مرتبه این را فرمود مؤلف گوید که در وسایل و مستدرک ابوابى ذکر شده در استحباب تبرک به مشهد امام رضا علیه السلام و مشاهد ائمه علیهم السلام و استحباب اختیار زیارت حضرت رضا بر زیارت امام حسین علیهما السلام و بر زیارت هر یک از ائمه علیهم السلام و بر حج مندوب و عمره مندوبه و چون این کتاب گنجایش تطویل ندارد ما به همین چند خبر که عشره کامله است اکتفا کردیم .

برگرفته از کتاب شریف مفاتیح الجنان(تألیف محدث عالیقدر حاج شیخ عباس قمی {رضوان الله تعالی علیه}

به سند معتبر از حضرت صادق(ع) روایت شده است که حضرت رسول (ص) فرمود: پاره ای از تن من در زمین خراسان مدفون خواهد شد، هر مومنی که او را زیارت کند البته بهشت بر او واجب شود و بدنش بر آتش جهنم حرام گردد. منتهی الآمال(حاج شیخ عباس قمی ره )  جلد 2 صفحه  912

بزنطی می گوید: نامه حضرت رضا(ع) را که به خط مبارکش بود خواندم: به شیعیانم ابلاغ کن که ثواب زیارت من نزد خداوند مساوی است با ثواب هزار حج و هزار عُمره مقبوله، من به حضرت جواد(ع) گفتم آیا با هزار حج ؟! فرمود: آری، به خدا قسم و مساوی است با هزار هزار حج برای کسیکه او را زیارت کند و عارف به حق او باشد. انوارالبهیه(شیخ عباس قمی ره ) صفحه 264

امام رضا(ع) فرمودند: کسی که  زیارت کند مرا با وجود دوری  خانه و آرامگاه من در  روز قیامت سه هنگام نزد او می آیم تا او را از ترسها و خوفهای آن نجات دهم: 1. در وقت رسیدن نامه های اعمال مردم به دست راست و چپ 2. نزد پل صراط 3. هنگام میزان اعمال(رسیدگی به اعمال ).انوارالبهیه (شیخ عباس قمی ره ) صفحه 265

منبع: سایت بیتوته

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 117164 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse