مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4678   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/6/1389    
 
 
ساختمان کليه چگونه است؟

هر کليه از چند بخش درست شده است که عبارتند از:
1-بخش قشري؛
2-بخش مرکزي(مدولا)؛
3-فضاي سينوس کليه.
قشر کليه به صورت نواري است که کاملاً قسمت مرکزي را احاطه کرده است. ضميمه هايي از قشر کليه به قسمت مرکزي کليه برآمده مي شود که ستون هاي کليوي نام دارند. قسمت مرکزي(مدولا) ي کليه از حدود ده جسم مخروطي به نام هرم هاي کليه تشکيل شده است. هرم هاي کليوي به صورتي قرار مي گيرند که نوک شان به سمت مرکز کليه و قاعده آن به طرف قشر کليه است. به نوک هرم ها پاپيلاي کليوي مي گوييم. پاپيلاي کليوي توسط کاليس هاي فرعي احاطه مي شوند(کاليس هاي فرعي ادرار را دريافت مي کنند و قسمت ابتدايي مجراي اند که در نهايت ميزناي ها (حالب ها) را مي سازند. چند کاليس فرعي(سه تا هفت تا) به هم متصل شده و يک کاليس اصلي را تشکيل مي دهند و دو يا سه کاليس اصلي به هم متصل شده لگنچه کليه را مي سازند که انتهاي فوقاني قيفي شکل ميزناي است.
 
ميزناي

ميزناي ها(حالب ها) مجراي عضلاني ضخيمي اند که ادرار را از کليه به مثانه منتقل مي کنند. در بدن دو ميزناي وجود دارد. ميزناي حدود 25 سانتي متر طول دارد که قسمتي از آن در شکم و قسمتي در لگن قرار دارد. قطر ميزناي سه ميلي متر است. ميزناي در مثانه ها مانند يک دريچه عمل مي کند. به طوري که مانع برگشت ادرار از مثانه به ميزناي مي شود. سوراخ هاي ميزناي در مثانه پر پنج سانتي متر و در مثانه خالي 5/2 سانتي متر از هم فاصله دارند. ميزناي از روي ابتداي سرخرگ ايلياک يا انتهاي سرخرگ ايلياک مشترک عبور مي کند. ميزناي ها در سه نقطه از مسيرشان تنگ مي شوند:
1- محل تلاقي ميزناي و لگنچه.
2- جايي که ميزناي از روي شريان ايلياک مشترک مي گذرد، تنگ مي شود(اين نکته به نکته قبلي ارتباط دارد).
3- جايي که ميزناي به ديواره مثانه وارد مي شود(در حقيقت مسير ميزناي از کليه به مثانه است تا ادرار را در آن تخليه کند). تنگي هاي طبيعي ميزناي مکان هاي مناسبي براي تجمع سنگ هاي ميزناي هستند. براي کليه پنج بخش قايل شده اند: رأسي- بالايي- مياني- پاييني و عقبي.

پوشش هاي کليه:

1-کپسول ليفي- غشاي نازکي است که نماي خارجي کليه ها را مي پوشاند به درون سينوس کليوي نيز نفوذ کرده و آن را فرش مي کند(سينوس به معني حفره يا فضا و سينوس کليوي فضايي است در کليه که سرخرگ و سياهرگ کليوي و لگنچه به آن باز مي شوند. کپسول کليوي در حالت طبيعي به راحتي از کليه جدا مي شود ولي در برخي بيماري ها به سختي به کليه چسبيده و از آن جدا نمي شود.
2- درست خارج از کپسول کليوي چربي دور کليوي وجود دارد که به طور کامل کليه را احاطه مي کند. اين چربي در کناره هاي کليه ضخيم تر است و فضاي خالي سينوس کليوي را هم اشغال مي کند.
3- تا حالا گفتيم که کليه را کپسول و چربي دور کليوي احاطه کرده اند. سومين چيزي که کليه را احاطه کرده و روي چربي کليوي قرار گرفته يک غشا به نام فاسياي کليوي است(فاسيا در آناتومي زياد به کار مي رود. به طور ساده به ورقه يا نواري گفته مي شود که عضلات و اعضاي مختلف را احاطه مي کند و يا به ورقه يا نواري که به عنوان مثال در عمق پوست قرار دارد فاسيا مي گويند). غده هاي فوق کليه که بالاي کليه ها قرار دارند هم توسط فاسياي کليوي پوشيده شده اند و توسط يک تيغه نازک از کليه ها جدا شده اند(فاسياي کليوي در هر عمل جراجي روي کليه بايد بريده شود).
4- آخرين پوشش کليه چربي کنار کليوي است(دقت کنيد که چربي قبلي، چربي دور کليوي بود که به طور کامل کليه را احاطه مي کرد. اما اين مورد آخر، چربي کنار کليوي است که بيشتر در عقب و پايين کليه ها ديده مي شود و ناودان مجاور مهره ها را پر مي کند و بالشتکي براي کليه هاست).

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.5 از 5 امتياز است.


12345
17 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12133 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse