مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4876   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/6/1389    
 
 
دستگاه گردش خون چگونه کار مي کند؟

دستگاه گردش خون شامل قلب و رگ هاست. قلب مانند يک پمپ خون را داخل رگ ها به جريان مي اندازد. رگ ها لوله هايي هستند که خون را به قسمت هاي مختلف بدن مي برند. رگ ها عبارتند از:
سرخرگ: رگ هايي که خون را از قلب خارج مي کنند شريان يا سرخرگ نام دارند. ديواره سرخرگ ها کلفت و ماهيچه اي است.
سياهرگ: رگ هايي که خون را به قلب مي آورند وريد يا سياهرگ نام دارند. ديواره سياهرگ ها نازک است. رگ ها در همه قسمت هاي بدن وجود دارند و خون در آن ها جريان دارد. خون مواد غذايي سلول هاي مختلف بدن را تأمين مي کند و مواد زايد (دفعي) را از آن ها مي گيرد. اگر رگ ها وجود نداشته باشند يا اگر خون درون آن ها نباشد، سلول ها چون قادر به تغذيه نيستند بعد از مدت کوتاهي مي ميرند.
مويرگ: وقتي سرخرگ وارد اندامي مي شود، مانند ريشه گياه شاخه شاخه مي شود و در آخر به رگ هاي بسيار باريکي که ديواره آن ها بسيار نازک است تبديل مي شود. به اين رگ هاي کوچک مويرگ مي گويند. مويرگ ها خون را بين سلول ها توزيع مي کنند. يعني غذا و اکسيژن را به سلول ها مي دهند و در عوض مواد زايد و دي اکسيد کربن را از آن ها مي گيرند. رگ ها مي توانند گشاد يا تنگ شوند. به عنوان مثال عضلات هنگام کار به مواد غذايي بيشتري نياز دارند. پس رگ ها گشاد مي شوند تا خون بيشتري را به عضلات برسانند.
قلب: قلب به وسيله يک ديواره تقريباً عمودي به دو  نيمه راست و چپ تقسيم شده است. هر کدام از اين نيمه ها هم توسط يک ديواره افقي دريچه دار به دو حفره فوقاني و تحتاني تقسيم شده است. حفره هاي فوقاني قلب را دهليز و حفره هاي تحتاني قلب را بطن مي نامند. دهليز راست با بطن راست و دهليز چپ با بطن چپ توسط دريچه ارتباط دارد. بنابراين قلب داراي چهار حفره است. دو حفره در بالا به نام دهليز و راست و دهليز چپ و دو حفره در پايين به نام بطن راست و بطن چپ. قسمت راست قلب داراي خون سياهرگي و قسمت چپ قلب داراي خون سرخرگي است.


گردش کوچک خون: سياهرگ ها خون را از نقاط مختلف بدن به دهليز راست قلب مي آورند. با انقباض دهليز راست خون از دهليز راست از طريق دريچه سه لتي (تريکوسپيد) وارد بطن راست مي شود. بعد با انقباض بطن راست خون از بطن راست از طريق سرخرگ ريه به ريه ها مي رود تا در ريه ها دي اکسيد کربن خون با اکسيژن هوا جايگزين شود. در نتيجه خوني که از ريه ها مي آيد داراي اکسيژن زيادي است و دي اکسيدکربن کمي دارد. اين خون از طريق سياهرگ هاي ريه وارد دهليز چپ قلب مي شود. اين گردش خون از بطن راست قلب به ريه ها و برگشت خون از ريه ها به دهليز چپ قلب را گردش کوچک خون مي نامند. 
گردش بزرگ خون: خون اکسيژن دار که وارد دهليز چپ شده بعد از انقباض دهليز چپ از طريق دريچه ميترال وارد بطن چپ مي شود. با انقباض بطن چپ خون وارد سرخرگ بزرگ بدن(آئورت) مي شود. از طريق سرخرگ آئورت خون اکسيژن دار به تمام قسمت هاي مختلف بدن مي رود تا مواد غذايي و اکسيژن را به آن ها برساند و مواد زائد و دي اکسيد کربن را از آن ها بگيرد. خون بعد از گرفتن مواد زائد سلول هاي بدن وارد سياهرگ ها مي شود و از طريق سياهرگ ها به دهليز راست قلب مي آيد. اين گردش خون از بطن چپ قلب و از طريق سرخرگ آئورت به تمام ارگان هاي بدن و برگشت آن به دهليز راست قلب را گردش بزرگ خون مي نامند.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.1 از 5 امتياز است.


12345
32 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12137 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse