مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  26486   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/6/1389    
 
 
اندازه، شکل و محل قرارگيري کليه ها

کليه ها به نام هاي رنه، نفروس و به زبان خيلي عاميانه قلوه نيز ناميده مي شوند. کليه ها يک جفت عضو دفعي اند. آن ها لوبيايي شکل هستند. در پشت شکم قرار دارند. کليه ها در طرفين ستون مهره ها قرار دارند. در حالت خوابيده کليه ها تقريباً از طرف بالا از مهره 12 سينه اي و از طرف پايين تا مهره سه کمري امتداد دارند. به خاطر اثر کبد، کليه راست کمي پايين تر از کليه چپ قرار دارد(انگار که کبد روي کليه راست فشار آورده و آن را کمي به پايين متمايل کرده). با اين که دو کليه از نظر اندازه و شکل مشابهند، اما کليه چپ بلندتر و باريک تر از کليه راست است و به خط وسط بدن نزديک تر است. قطب پاييني کليه ها باريک است، اما قطب بالايي پهن است و با غده فوق کليه تماس نزديک دارد. کناره خارجي کليه ها محدب(برآمده) و کناره داخلي آن ها گود است(در آناتومي منظور از کنار خارجي کناره اي است که به خارج بدن نزديک تر است و کنار داخلي کناره اي است که به سمت داخل بدن نزديک تر است). در وسط اين گودي کنار داخلي کليه، يک فرورفتگي به نام ناف کليه وجود دارد. ناف کليه در حقيقت يک شکاف طولي عميق است. يکي از موضوعاتي که آناتومي به ما ياد مي دهد، اين است که بتوانيم راست و چپ و يا پشت و رو بودن يک عضو يا قسمتي از بدن را تشخيص دهيم(يعني به عنوان مثال وقتي يک کليه واقعي مانند کليه(قلوه) گوسفند را مي بينيم و يا پزشکان کليه انسان را مي بينند و يا حتي وقتي در آزمايشگاه مدرسه يک کليه پلاستيکي را مي بينيم بتوانيم تشخيص دهيم که کليه راست يا کليه چپ است يا جلوي کليه را مي بينيم يا پشتش را). درباره کليه ها، يک راه خوب براي تشخيص اين موارد عناصري است که از ناف کليه مي گذرند. در ناف کليه به ترتيب از جلو به عقب اين عناصر عبور مي کنند:


1- سياهرگ کليوي: جلوترين عنصر در ناف کليه است.
2- سرخرگ(شريان کليوي).
3- لگنچه کليوي(قسمت انتهايي بالايي و متسع(گشاد) شده ميزناي است.
پس به اين ترتيب در کليه از جلو به عقب اين اجزا را داريم: سياهرگ، سرخرگ و لگنچه و به اين ترتيب مي توانيم جلو پشت کليه را از هم تشخيص دهيم(هر طرف سياهرگ جلوتر بود، آن قسمت روي کليه است).
چگونه مي توانيم بالا يا پايين بودن کليه را تشخيص دهيم؟ از کجا مي فهميم که کدام سر قطب بالايي و کدام سر قطب پاييني است؟ چنان که گفتيم سطح يا قطب بالايي کليه پهن تر است. اما سطح پاييني باريک تر است. يک راه بهتر نيز براي تشخيص قطب بالايي و قطب پاييني کليه ها وجود دارد. ميزناي که بعداً بيشتر درباره آن صحبت خواهيم کرد از لگنچه به سمت پايين مي آيد. به اين ترتيب هر طرفي که ميزناي به آن طرف مي آيد قطب پايين است و ديگري قطب بالاست. هر کليه حدود 11 سانتي متر طول و شش سانتي متر ضخامت دارد. به قولي هر کليه انسان بالغ به اندازه حدود يک دست مشت شده است. متوسط وزن کليه در مردان نيز 150 گرم و در زنان 135 گرم است. محور طولي کليه ها نيز به سمت پايين و به سمت خارج است. پس بنابراين قطب هاي بالايي کليه نسبت به قطب هاي پاييني به خط وسط نزديک ترند. (اگر مي خواهيد آناتومي بدن را بهتر بفهميد هنگامي که به يک شکل نگاه مي کنيد فرض کنيد که بدن فردي را مي بينيد که روبروي تان ايستاده است. طبيعي است که سمت راست شما در واقع سمت چپ اوست و برعکس. البته دقت شود که گاهي شکل مربوطه سطح پشتي بدن فرد را نشان مي دهد که در اين صورت معلوم است که سمت راست ما همان همان سمت راست شکل است و برعکس. هم چنين به قول استادي وقتي کسي را مي بينيد سعي کنيد با نگاه کردن داخل بدنش را مجسم کنيد).

چند ناهنجاري کليه

1- ممکن است قطب هاي پاييني يا به ندرت قطب هاي بالايي دو کليه به هم متصل شده و کليه نعل اسبي درست کنند.
2- سرخرگ کليه از آئورت منشأ مي گيرد(آئورت يک سرخرگ خيلي مهم است که مستقيماً از قلب جدا شده و به بدن توسط شاخه هاي مختلف خون رساني مي کند). قسمت انتهايي آئورت شکمي به دو شاخه ايلياک مشترک تقسيم مي شود. سرخرگ کليوي از آئورت شکمي جدا مي شود. اما متأسفانه يک ناهنجاري کليوي وجود دارد که در آن کليه در موقعيت جنيني خود در لگن باقي مانده است(چون در زمان جنيني کليه در لگن ايجاد مي شود) در نتيجه سرخرگ کليه به جاي اين که از آئورت جدا شود از ايلياک مشترک منشأ مي گيرد.
3- از ناهنجاري هاي ديگر، نداشتن کليه است که آن را آپلازي Aplasia مي ناميم. يا ممکن است فقط يک کليه کوچک يک طرفه ديده شود. يا هر دو کليه در يک طرف بدن جا گرفته باشند.

نکته اي درباره جراحي کليه:

در جراحي کليه لازم است دنده دوازدهم از بدن خارج شود.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.7 از 5 امتياز است.


12345
76 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12179 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse