مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3646   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/6/1389    
 
 
جانوران چرا و چگونه مهاجرت مي کنند؟

بسياري از جانوران مهاجرت مي کنند، تا از هواي بد دور شوند، غذا پيدا کنند يا توليد مثل کنند. بعضي از جانوران مهاجر فاصله هاي کوتاهي را طي مي کنند، ديگران هزاران کيلومتر را مي پيمايند. مهاجران با پرواز کردن، شنا کردن، راه رفتن، جهيدن، تونل زدن يا خزيدن مهاجرت مي کنند. مهاجران واقعي هر سال در يک مسير دو طرفه سفر مي کنند. يعني از يک مکان به مکان ديگري مي روند و دوباره برمي گردند.

مسير مهاجرت

بيشتر مهاجران به شمال و جنوب سفر مي کنند. اما بعضي ها مثل پرنده چتري و کرم خاکي، به طور عمودي(بالا و پايين) مهاجرت مي کنند. پرنده چتري از جنگل هاي با عرض جغرافيايي بالا به جنگل هاي با عرض جغرافيايي پايين مهاجرت مي کند. موريانه ها و کرم هاي خاکي از نزديک سطح به عمق خاک سفر مي کنند.

طولاني ترين مهاجرت ها

پرستوي قطبي طولاني ترين فاصله ها را براي مهاجرت طي مي کند. اين پرنده هر سال 35000 کيلومتر را پرواز مي کند که تقريباً به اندازه محيط زمين است. نهنگي که طولاني ترين مسير را طي مي کند(و طولاني ترين مهاجرت را در ميان پستانداران انجام مي دهد) نهنگ خاکستري است که حدود 20110 کيلومتر را در هر سال طي مي کند. حشره اي که طولاني ترين مهاجرت را انجام مي دهد ملخ بياباني است که حدود 4500 کيلومتر را طي مي کند. پروانه اي که طولاني ترين مسير را براي مهاجرت طي مي کند مونارش Monarch است که بيش از دو هزار مايل را طي مي کند و از کانادا تا مکزيک مرکزي را پرواز مي کند. جانور خشکي اي که طولاني ترين مهاجرت را انجام مي دهد گوزن آمريکاي شمالي است که حدود 1100  کيلومتر را مي پيمايد.

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.5 از 5 امتياز است.


12345
10 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12271 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse