مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2921   بازدید    تاریخ درج مطلب  11/7/1389    
 
 
دوستي خياباني‌ دختر و پسر ، معضل نخ نماي جامعه

اين روزها کم تر رسانه اي را مي توان ديد که در صفحه حوادث آن، آسيب هاي جدي و بعضا جبران ناپذير ناشي از دوستي هاي خياباني، خودنمايي نکند. ستوان«اشکان آقايي» در معاونت اجتماعي فرماندهي پليس استان اصفهان، پژوهشي درباره آسيب هاي ناشي از دوستي هاي خياباني انجام داده که قابل تامل است: در آغاز نوجواني‌ به‌ علت‌ بيداري‌ غرايز و شدت‌ حالات‌ هيجاني، گرايش‌ دختران‌ و پسران‌ به‌ دوستي‌ با جنس‌ مخالف‌ بيش تر مي ‌شود. داشتن‌ دوست، اعتماد به‌ خود را تأييد و تقويت‌ و نياز هاي‌ عاطفي‌ و احساسي‌ را تا حدي‌ تأمين‌ مي کند؛ در صورتي‌ که‌ پيوند دوستي‌ گسسته‌ شود، شخص‌ نسبت‌ به‌ ارزش ‌هاي‌ وجودي‌ خود دچار شک‌ و ترديد مي‌ شود. بعضي‌ از پسران‌، داشتن‌ دوست‌ دختر را نوعي‌ محبوبيت، قدرت‌ اجتماعي‌ و موفقيت‌ براي‌ خود محسوب‌ مي‌ کنند و متقابلا برخي‌ دختران‌ ارتباط‌ با پسران‌ را نوعي‌ جذابيت‌ براي‌ خود تلقي‌ مي‌ کنند و متأسفانه‌ اکثر قريب ‌به ‌اتفاق‌ اين‌ دختران‌ تصور مي‌ کنند که‌ اين‌ دوستي ها به‌ ازدواج‌ منتهي‌ مي ‌شوند. اصولاً تحول‌ عاطفي‌ دختران‌ متفاوت‌ از پسران‌ است. پسران نسبت‌ به‌ جنبه‌ غريزي‌ تخيلات‌ خود غافل‌ باقي‌ نمي‌ مانند، اما دختران‌ در اين‌ دوستي ها معمولاً به‌ دنبال‌ عشق‌ آرماني‌ و رمانتيک‌ هستند. آن ها اين‌ عشق‌ را آسماني‌ و پاک‌ مي ‌دانند و خيانت‌ در آن‌ را گناهي‌ بخشش ‌ناپذير مي ‌شمارند. متأسفانه‌ اين‌ دوستي ‌ها بدون‌ شناخت‌ واقعي‌ جنس‌ مخالف‌ و براساس‌ هيجانات‌ و احساسات‌ سطحي‌ و زودگذر شکل‌ مي ‌گيرد دختران‌ جوان‌ باور نمي‌ کنند که‌ چنين‌ پسراني‌ معمولاً تنوع‌ طلب‌ هستند و پس‌ از مدتي‌ کوتاه، سراغ‌ طعمه ‌اي‌ ديگر مي‌ روند و همه‌ وعده ‌هاي‌ به‌ ظاهر عاشقانه‌ را فراموش‌ مي‌ کنند. در حالي‌ که‌ اين‌ اعمال‌ برخلاف‌ تصور او و ديگران، بيانگر آزادي‌ زن‌ نيست و سرانجام‌ آن، پشيماني‌ و از دست‌ دادن‌ سلامت‌ تن‌ و روان‌ خواهد بود.

 

آسيب‌ هاي‌ اجتماعي، تربيتي‌ و رواني‌ چنين‌ دوستي هايي‌ بيشتر متوجه‌ دختران‌ است‌ و دختر، اگر يک‌ نمونه‌ چنين دوستي‌ با جنس‌ مخالف‌ را تجربه‌ کند، تا پايان‌ عمر، شان‌ و حرمت‌ خويش‌ را از ديدگاه‌ خانواده‌ و جامعه‌ از دست‌ مي ‌دهد و برچسب‌ ناشايست‌ بودن‌ را با خود حمل‌ مي ‌کند و آثار سوء اين‌ تجربه منفي‌ پس‌ از ازدواج‌ هم‌ به‌ نوعي‌ در زندگي ‌اش‌ نمايان‌ مي ‌شود. دوستي هاي‌ خياباني، عاري‌ از شکوفايي‌ محبت‌ و عشق‌ واقعي‌ است‌. اگر هم‌ به‌ ازدواج‌ منتهي‌ شود پشتوانه‌ عشق‌ و محبت‌ نداشته و جامعه را دچار مشکلاتي مي کند؛ در تجربه اين‌ دوستي ها، فرصتي‌ براي‌ انتخاب‌ و شناخت‌ صحيح‌ يکديگر به‌ وجود نمي ‌آيد و افراد نمي‌ توانند عاقلانه‌ و آگاهانه‌ يکديگر را بشناسند و انتخاب‌ کنند. اگر هم‌ به اجبار ازدواجي‌ صورت‌ گيرد پس‌ از مدتي‌ کوتاه‌ به‌ جدايي‌ منتهي‌ مي شود که افزايش آمار طلاق در اين زمينه منجر به بروز نابسماني هاي در بطن جامعه مي شود و نابهنجاري هاي زيادي را در پي خواهد داشت.

عوامل‌ برقراري ارتباط ‌هاي‌ خياباني‌

زماني‌ که‌ خانواده‌ و جامعه‌ نقش‌ اساسي‌ خود را جهت‌ ياري ‌دادن‌ به‌ نسل‌ جوان‌ براي‌ يافتن‌ هويت‌ سالم، مثبت، پويا و سازنده‌ به‌ خوبي‌ ايفا نکنند، نسل‌ جوان‌ با آشفتگي‌ هويت‌ و خلاء وجودي‌ مواجه‌ مي ‌شود و براي‌ کاهش‌ اضطراب‌ و رهايي‌ از بحران‌ هويت‌ و سرگشتگي، به‌ اين‌ دوستي ها تن‌ مي ‌دهد. جوان‌ در تصور و توهم‌ خويش، از طريق‌ دوستي‌ با جنس‌ مخالف، مي‌ خواهد به‌ آرامش‌ برسد. ناتواني‌ خانواده‌ و جامعه‌ در پاسخگويي‌ صحيح‌ و به ‌موقع‌ به‌ نيازهاي‌ اساسي‌ نسل‌ جوان‌ عامل‌ ديگري‌ جهت‌ شکل ‌گيري‌ دوستي هاي‌ خياباني‌ است. امنيت، احترام، محبت‌ و مورد توجه قرار گرفتن از جمله‌ نيازهاي‌ رواني‌ انسان‌ است‌ که‌ متأسفانه‌ به‌ دليل‌ سرگرم ‌شدن‌ خانواده ها و جوامع‌ به‌ فراهم ‌ساختن‌ امکانات‌ اقتصادي، اين‌ دو نهاد انسان ‌ساز از هنر عشق‌ ورزيدن‌ و احترام‌ گذاردن‌ به‌ نوجوانان‌ محروم‌ مي‌ شوند. عامل‌ ديگر، فقر فرهنگي‌ و نشناختن‌ هويت‌ واقعي‌ جنس‌ مخالف‌ است؛ شايد اين‌ عامل‌ محصول‌ نشناختن‌ قدر خويشتن‌ توسط‌ دختران‌ جوان‌ باشد. دختران‌ اگر به‌ قداست، ارزش، اهميت‌ و کرامت‌ خويش‌ واقف‌ شوند و در مورد جنس‌ مخالف، رفتاري‌ توام‌ با متانت‌ و بزرگ‌ منشي‌ و بي‌ اعتنايي‌ داشته‌ باشند و به‌ سادگي‌ در برابر خواسته‌ هاي‌ جنس‌ مخالف‌ تسليم‌ نشوند، فرصتي‌ براي‌ انحراف‌ به‌ وجود نمي ‌آيد. گزارش ايسکانيوز مي افزايد، عده ‌اي‌ متاسفانه‌ براي‌ دفاع‌ از حقوق‌ زنان‌ خياباني، اين‌ تفکر غلط‌ را تبليغ‌ مي ‌کنند که‌ فقر اقتصادي ريشه‌ اين‌ معضل‌ اجتماعي‌ است؛ اما به‌ نظر مي ‌رسد فقر و ضعف‌ فرهنگي بنياد اصلي‌ اين‌ معضل‌ باشد؛ زيرا برخي‌ از اين‌ عناصر اجتماعي‌ نه‌ تنها فقر اقتصادي‌ را لمس‌ نکرده ‌اند بلکه‌ کمابيش‌ از رفاه‌ اقتصادي‌ و امکانات‌ فراوان‌ برخوردار بوده‌ اند، نگرش‌ آن ها نسبت‌ به‌ وجود انساني‌ خود حقيرانه‌ و پست‌ است. در مقابل، بسياري‌ از زنان‌ پاک‌ و فرهيخته‌ ايراني‌ در نهايت‌ فقر اقتصادي، از نظر فرهنگي‌ کاملاً غني ‌اند و با نهايت‌ عفاف‌ و نجابت، به‌ کار هاي‌ سازنده‌ و مثبت‌ مي ‌پردازند آن‌ هم‌ در شرايطي‌ که‌ هيچ‌ گونه‌ کمبود اقتصادي‌ ندارند و حتي‌ از رفاه‌ بيش‌ از حد برخوردارند. نکته‌ درخور توجه‌ اين‌ که‌ اگر کسي‌ فقر فرهنگي، فکري‌ و اخلاقي‌ نداشته‌ باشد به‌ خوبي‌ مي ‌تواند براي‌ رهايي‌ از چنگال‌ فقر اقتصادي، برنامه ‌ريزي‌ کند.

پيشگيري‌ از بروز اين آسيب‌ اجتماعي

پيش‌ از هر چيز بايد خانواده ها به‌ نقش‌ حياتي‌ خودشان در برابر فرزندان‌ آگاه‌ شوند تا بتوانند الگوهاي‌ صحيح‌ رفتاري‌ را به‌ فرزندان‌ ارائه‌ دهند و هويتي‌ سالم‌ و پويا به‌ آن ها هديه‌ کنند. والدين‌ بايد به‌ نيازهاي‌ عاطفي‌ و روحي‌ فرزندان‌ و شيوه هاي‌ صحيح‌ پاسخگويي‌ به‌ اين‌ نيازها واقف‌ شوند.

روش‌ هاي‌ تربيتي‌ موثر:

تقويت‌ ارزش ‌هاي‌ اخلاقي، معنوي، انساني‌ و سست‌ گردانيدن‌ معيار هاي‌ صرفاً مادي‌ در نظر جوانان، تقويت‌ و توسعه‌ مراکز ورزشي‌ و تفريحي‌ و برنامه ‌ريزي‌ صحيح‌ براي‌ اوقات‌ فراغت‌ جوانان، ارائه‌ خدمات‌ رفاهي‌ و اجتماعي‌ جهت‌ برطرف ‌کردن‌ کمبود هاي‌ عاطفي‌ کودکان‌ و نوجوانان، پرورش‌ احساس‌ عزت‌ نفس‌ و اعتماد به ‌نفس‌ کودک‌ و نوجوان‌ در خانواده‌ و مدرسه، بهسازي‌ وضع‌ خانواده ها از طريق‌ تماس‌ با کارشناسان‌ متخصص‌ در امور خانواده، استفاده‌ از فيلم‌ ها و نوارهاي‌ تربيتي، سالم‌ سازي‌ محيط‌ اجتماعي‌ نوجوانان‌ و از بين ‌بردن‌ تبعيض‌ ميان‌ طبقات‌ جامعه، آموزش‌ مهارت‌ هاي‌ حل‌ مسأله‌ به‌ نوجوانان‌ و نيز شيوه هاي‌ تصميم ‌گيري، آموزش‌ اصول‌ بهداشت‌ رواني‌ به‌ خانواده ها و فرزندان، پرهيز از سخت گيري‌ و تنبيه‌ و هم چنين‌ اجتناب‌ از آسان‌ گيري‌ در تربيت‌، تشويق‌ به‌ رعايت‌ تعادل‌ و دوري‌ از بي‌ بند و باري، برقراري‌ احساس‌ امنيت‌ در خانواده‌ و جامعه‌ و جلوگيري‌ از بروز اضطراب‌ در نوجوانان‌ و جوانان.

منبع: سايت آفتاب

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12641 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse