مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  6981   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/7/1389    
 
 
تاریخچه پست

همه شما تاكنون با پست سر و كار داشته ايد ولي آيا از تاريخچه آن اطلاع داريد آيا مي دانيد كه بنيان گذار پست ما ايرانيان و كورش كبير پادشاه و بنیانگذار امپراتوری بزرگ هخامنشی بوده است. قديمي ترين سند مربوط به پست يك ورق پاپيروس است كه در سال 255 قبل از ميلاد مسيح در مصر كشف شده، اما قديمي ترين سرويس پستي جهان بوسيله كورش كبير در سال 530 قبل از ميلاد ايجاد شده است. اين سيستم پستي به صورت ايستگاهي عمل مي كرده و در اختيار دولت بوده، هردوت مورخ يونان باستان اين سيستم را به اين شكل شرح مي دهد:
هيچ روشي سريع تر از طريق ارسال پيام كه توسط پارسيان كشف شده بود وجود نداشت و آن بدين صورت بود كه پارسيان ايستگاه هاي مختلفي به نام چاپار خانه را در نظر گرفته و در آن افراد سوار كار با اسب منتظر رسيدن پيام بودند و فواصل چاپار خانه ها را طوري در نظر گرفته بودند كه از نظر زماني فاصله آن ها يك روز بود ضمنا ايستگاه هاي مخصوص براي مواقع برف و باران و سرما به منظور ارسال پيام در نظر گرفته شده بود و اين پيام ها با حداكثر سرعت ممكن ارسال مي گرديد. اولين پيك (چاپار) بسته و پيام را تحويل دومين نفر مي داد او نيز به چاپار بعدي و اين كار ادامه مي يافت تا پيام به مقصد مي رسيد او مي گويد نه برف نه باران نه سرما نه تاريكي شب مانع ارسال پيام نمي گرديد.

اين سيستم در زمان وزارت امير كبير به صورت يك اداره منظم براي عموم درآمد و اداره ان به ميرزا شفيع خان چاپارچي واگذار شد در سال 1290 در پي سفر ناصر الدين شاه به اروپا شخصي به نام گوستاوريه از كشور اطريش به ايران آمد و اولين نظام نامه پست ايران را تهيه كرد با كوشش گوستاوريه در سال 1877 ميلادي ايران به اتحاديه جهاني پست ملحق شد. اداره پست در سال 1297 به وزارت پست تغيير نام پيدا كرد كه اولين وزير آن علي خان عين الدوله بود. وزارت پست يكي از شش وزارت خانه اي بود كه اولين بار در كشور براي اداره امور به وجود امد كه با اختراع تلگراف به وزارت پست و تلگراف و با ورود تلفن به ايران به وزارت پست و تلگراف و تلفن تغيير نام يافت و در سال 1382 با تغيير شرح وظايف اين وزارت خانه نام آن به وزارت ارتباطات و فنآوري اطلاعات تغيير يافت. در سال 1366 با تصويب مجلس شوراي اسلامي پست از حالت يك اداره دولتي خارج و به يك شركت دولتي كه 100درصد سهام آن متعلق به دولت است تبديل گرديد و با برنامه ريزي هاي صورت گرفته در آينده نزذيك با عرضه سهام اين شركت در بازار بورس به يك شركت خصوصي تبديل مي گردد. شاید این تصور وجود داشته باشد که با گسترش شبکه تلفن ثابت و همراه و اینترنت و ماهواره نیاز به پست کمتر شود در حالی که با بررسی پست در دیگر کشورها متوجه می شویم که هر چه کشوری پیشرفته تر باشد استفاده از پست در آن جوامع بیشتر است بطوری که در حال حاضر سرانه مرسولات پستی در امریکا ۷۰۰مرسوله در اروپا ۳۵۰ مرسوله و در ایران فقط۲۰ مرسوله می باشد این در حالی است که امریکا و اروپا از نظر دسترسی به تلفن و اینترنت و ماهواره بسیار از ما جلوتر می باشند بنابراین میزان استفاده از پست ربطی به پیشرفت در سایر وسایل ارتباطی ندارد و به فرهنگ استفاده مردم از این ابزارها بستگی دارد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.7 از 5 امتياز است.


12345
32 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12825 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse