مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2400   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/7/1389    
 
 
معرفی و کاربرد کلیه ابزارهای موجود در Microsoft Office

مطمئنأ همگی شما با نرم افزارهای Outlook، Excel، Word، PowerPoint و Access از مجموعه نرم افزاری آفیس آشنایی دارید. نرم افزارهایی که از اهمیت بالایی برخوردارند. اما در آفیس به جز این چند نرم افزار، برنامه هایی هستند که به صورت ناشناخته مانده اند. در این ترفند قصد داریم این برنامه های ناشناخته را معرفی کنیم.
 
معمولا Microsoft Office به خاطر برنامه‌هاي كاربردي اصلي آن يعني Outlook، Excel، Word، PowerPoint و Access مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما اگر از 2003 Office ‌استفاده مي‌كنيد، صرف‌نظر از نسخه انتشاري، ابزارهاي مفيد ديگري را مي‌توانيد از منوي Start ويندوز و در گروه Microsoft Office Tools›Microsoft Office ‌بيابيد.


 
اگر به هنگام نصب از تنظيمات پيش فرض Office ‌استفاده كنيد، تمامي ‌8 يا 9 ابزار آن در منوي مذكور ظاهر خواهند شد. توجه داشته باشيد كه ابزار Microsoft Office Access Snapshot Viewer فقط در نسخه‌هايي نصب مي‌شود كه شامل Access باشند. برخي از گزينه‌هاي موجود در اين منو به برنامه‌هايي اشاره مي‌كنند كه روي هاردديسك قرار دارند و بقيه اقلام منو قبل ازاينكه برنامه مربوطه براي اولين بار اجرا شود، آن را نصب مي‌كنند (بنابراين CD نصب Office را در دسترس قرار دهيد يا از محل قرارگيري فايل‌هاي مربوطه روي شبكه آگاهي داشته باشيد.) در اين مقاله هر كدام از اين ابزارها را به طور مختصر معرفي مي‌كنيم. 
 
ابزار Microsoft Office Picture Manager 

اين برنامه بـا وجود امكانات ويرايشي كمتر نسبت به برنامه Photo Editor كه با نسخه‌هاي قبلي Office عرضه مي‌شد، به خوبي جايگزين آن شده است. همان‌طور كه از نام آن نيز پيداست، Picture Manager بيشتر براي مديريت عكس‌هـا و تصاوير كاربرد دارد تا ويرايش آنها. در حقيقت اين ابزار مشابه برخي از برنامه‌هاي مديـريت آلبوم است كه همراه اسكنرها و دوربين‌هـا عرضه مي‌شود و از قابليت‌هاي همساني نيز برخوردار است. همچنين قابليت‌هاي بيشتري نسبت به امكانات ساده برنامه‌هـايـي چون Fax Viewer Windows Picture and دارد. اين برنامه نه تنها ابزار مناسبي براي مديريت و مشاهده تصاوير است، بلكه امكان ويرايش ساده تصاويـر براي قالب‌هاي TIFF، PNG، JPEG، GIF، EMF، BMP و WMF ‌را فراهم مي‌كند. به علاوه از اين نرم‌افزار مي‌توانيد جهت فشرده سازي فايل‌ها در اكثر قالب‌هـاي ذكر شده و تبديل تصاوير از يك قالب به قالب ديگر استفاده كنيد.

Picture Manager

‌ظاهري شبيه به Windows Explorerدارد كه ‌آن را در نماي Thumbnails(منوي View، گزينه Thumbnails) تنظيم كرده باشيد،‌اما داراي امكانات بيشتري است. پنجره سمت چپ Picture Manager ‌بر خلاف Explorer،‌ ‌نمودار سلسله مراتبي از پوشه‌هاي موجود در هاردديسك را نمايش نمي‌دهد، بلكه به جاي آن حاوي ميانبرهاي مربوطه به پوشه‌هاي خاص است. اگر تصاوير مورد نظر شما در پوشه‌هاي مختلفي پراكنـده شده‌اند، مي‌توانيد با اضافه كردن يك ميانبر براي هر پوشه، مستقيما به آنها دسترسي داشته باشيد.

اگر مي‌خواهيد در تمام قسمت‌هاي يك درايو پيمايش كنيد، مي‌توانيد يك ميانبر از پوشه‌اي كه داراي زير پوشه است، تهيـه كرده و ميانبر مورد نظر را انتخاب كنيد و به زير شاخه‌هاي آن وارد شويد.

به عنوان مثال اگر يك ميانبر براي درايو C ‌ايجاد كنيد، مي‌توانيد به تمام قسمت‌هاي درايو C دسترسي داشته باشيد. ‌براي اضافه كردن يك ميانبر ‌از منوي File، گزينه Add Picture Shortcut ‌را انتخاب كنيد. در پنجره باز شده پوشه مورد نظر جهت تخصيص ميانبر را انتخاب كرده و روي دكمه Add كليك كنيد. براي اينكه ميانبرهـا به صورت خودكار اضافه شوند، از منوي File گزينه Locate Pictures ‌را انتخاب و در پنجره سمت راست، از منـوي كشويي look in درايو مورد نظر را انتخاب كرده و روي دكمه OK كليك كنيد. اگر در اين منو، ‌گزينه Local Drives را انتخاب كنيد،‌Picture Manager ‌براي همه پوشه‌هاي موجـود در هاردديسك كه حاوي فايل‌هايي در قالب‌هاي موردنظر باشند، ميانبر ‌تهيه مي‌كند. براي حذف يك ميانبـر، روي آن كليك راست كنيد (يا پس از انتخاب آن، كليدهاي10 Shift+F ‌را بفشاريد) و گزينه Remove Shortcut را انتخـاب كنيد. توجه داشته باشيد كه روي گزينه Delete كليك نكنيد،‌ چرا كه اصل پوشه و محتويات آن را از روي هاردديسك پاك مي‌كند.

از ديگر امكانات Picture Manager ‌قابليت تبديل فايل‌ها از يك قالب به قالب‌هاي ديگر است؛ براي اين منظوربعد از انتخاب فايل يا فايل‌هاي مورد نظر، در منوي File ‌روي گزينه Export كليك كنيد. سپس از فهرست كشويي Export With This File Format، ‌قالب نهايي را كه يكي از موارد PNG،‌JPG، GIF،‌BMP ‌يا TIF است، مشخص كنيد.

شما همچنين مي‌توانيد از ابزارهاي ويرايشي Picture Manager ‌كه در منوي Picture قرار دارند، استفاده كنيد. اين ابزارها امكاناتي نظير حذف قرمزي چشم، تنظيم روشنايي و كنتراست، چرخاندن تصوير، ‌تغيير اندازه و فشرده‌سازي را فراهم مي‌كنند. اگر از تغييراتي كه در تصوير خود ايجاد كرده‌ايـد، راضي نبوديد، با استفاده از گزينه Undo در منوي Edit مي‌توانيد به مرحله قبل از تغييرات بازگرديد. مهم‌تر آنكه تا زماني كه تغييرات خود را به‌وسيله گزينه Save ‌از منوي File ‌ذخيره نكرده‌ باشيد، اين تغييرات ثابت و پايدار نمي‌شوند. به هنگام بستن Picture Manager، اگر فايل ويرايش شده را ذخيره نكرده باشيد، برنامه از شما درباره ذخيره آن سوال خواهد كرد. 

‌ابزارهـاي Microsoft Office Document Scanning و Microsoft Office Document Imaging

ايـن دو ابزار با هم كار مي‌كنند؛ بدين ترتيب كه وقتي يك صفحه توسط Document Scanning ضبط مي‌شود، جهت نمايش و ويرايش به ابزار Document Imaging ارسال مي‌شود و در مقابل Document Imaging براي انجام فرآيند اسكن، ‌از Document Scanning استفاده مي‌كند. اين دو ابزار از آن جهت حائز اهميت هستند كه در تركيب با ويندوز XP، برخي قابليت‌ها جهت مديريت اسناد را در اختيار مي‌گذارند.

هنگامي ‌كه Document Scanning را باز مي‌كنيد، درباره اسكنر مورد استفاده از شما سوال خواهد كرد.اگر اين پرسش انجام نشد و شما در سيستم خود بيشتر از يك اسكنر نصب كرده‌ايد،روي دكمه Scanner ‌كليك كنيـد و از فهرست موجود، اسكنر دلخواه را انتخـاب كنيد. در اين پنجره دو كادر علامتي ‌نيز مشاهده مي‌كنيـد. براي اينكه قبل از هر بار اسكن بتوانيد تنظيمات را بررسي كنيد يا آنها را تغيير دهيد، گزينه Show Scanner Driver Dialog Before Scanning ‌را فعال كنيد. ‌از طريق ويژگي Preset برنامه مي‌توانيد بسياري از تنظيمات را كنترل كنيد. براي مشاهده اين تنظيمات، روي هر كدام كليك كرده و دكمه Preset Options را بفشاريد. در پنجره باز شده روي Edit Selected Preset كليك كنيد. (با استفاده از گزينـه Create New Presets ‌مي‌توانيد نوع جديدي از تنظيمات را ايجاد كنيد.) براي مشاهده تنظيمات يا تغيير آنها با زبانه‌هاي مختلف و همچنين گزينه‌هاي قابل دستيابي از طريق دكمه Advanced ‌كار كنيد.

در اين بين، دو گزينه اهميت بيشتري دارند. زبانه General را انتخاب كنيد تا دكمه Create Shortcut در دسترس قرار گيرد. با كليك روي اين دكمه مي‌توانيد يك ميانبر از Preset جاري در دسك‌تاپ خود بسازيد. بدين ترتيب با دابل كليك روي ميانبر به‌سادگي عمليات اسكن طبق تنظيمات آن Preset انجام مي‌شود. در زبانه Processing ‌گزينه OCR ‌را مي‌بينيد كه مي‌تواند متن را در يك سند اسكن شده تصويري، تشخيص دهد.ويژگي OCR ‌فايل اسكن شده را در Document Imaging قابل جست‌وجو كرده و آن را براي Indexing Service ويندوز XP جهت ارائه قابليت‌هاي ابتدايي مديريت سند، قابل خواندن مي‌كند. بدين ترتيب مي‌توانيد در يك سند اسكن شده نيز با بهره‌گيري از ويژگي جست‌وجوي ويندوز به دنبال عبارت موردنظر بگرديد.

همچنين مي‌توانيد با استفاده از منوي Tools و انتخاب گزينه Send Text to Word، يك سند را از Document Imaging به Word منتقل كنيد (البته اگر در هنگام اسكن، متن تشخيص داده نشده است، ابتدا بايد از منوي Tools، گزينه Recognize Text Using OCR را انتخاب كنيد.)

يكي ديگر از امكانات مفيد Document Imaging ‌آن است كه مي‌توانيد در يك سند چند صفحه‌اي ترتيب صفحات را از طريق درگ كردن و رها كردن (drag&drop) تغيير دهيـد. همچنين مي‌توانيد صفحاتي را از يك پنجره Document Imaging به پنجره‌ ديگر درگ كنيد. برنامه Document Imaging ‌از دو نوع قالب فايلي پشتيباني مي‌كند TIFF و MDI براي به اشتراك گذاشتن فايل‌ها بهتر است از قالب TIFF استفاده كنيد. اما توجـه داشته باشيد كه اگر فايلي را در قالب TIFF ‌ذخيره كنيد، اطلاعات متني آن در صورتي كه با OCR تشخيص داده شده باشد، از بين خواهد رفت و بنابراين بايد مجددا آن را تشخيص دهيد. MDI  از اين مزيت برخورداراست كه فايل‌هايي با حجم كمتر توليد مي‌كند. مثلا اگر فايلي در قالب TIFF ‌حجمـي برابر 112‌ مگابايت اشغال كند، حجم اين فايل در قالب MDI به 333 كيلو بايت ‌كاهش مي‌يابد.

ابزار Microsoft Clip Organizer 

همان‌طور كه از نام آن برمي‌آيد، ابزاري است براي مديريت و گردآوري كليپ‌هاي هنري كه برخي از آنها روي سيستم نصب مي‌شوند و برخي ديگر توسط گزينه Clips Online از منوي Tools قابل دريافت هستند.

گزينه Add Clips To Organizer از منوي File همانند مورد مشابه در برنامه Picture Organizer امكان اضافه كردن كليپ‌ها به‌صورت دستي يا خودكار را فراهم مي‌كند. در اينجا نيز مي‌توانيد به آساني با كاوش در منوها و بررسي هر يك از گزينه‌ها،‌ ‌كار با اين برنامه را ياد بگيريد. به علاوه گزينه Search از منوي View به شما امكان مي‌دهد كه با استفاده از يك كلمـه كليدي در يك مجموعـه هنري و يا بين مجموعه‌هاي مختلف به جست‌وجو بپردازيد. براي حذف يك كلمه كليدي يا تغيير آن، روي كليپ موردنظر كليك راست كرده و از منوي باز شده Edit Keywords را انتخاب كنيد.

ويزارد Microsoft Office 2003 Save My Settings Wizard 

اين ويزارد ‌تنظيمات برنامه‌هاي Office را ذخيره مي‌كند. همچنين مي‌توانيد تنظيمات ذخيره شده قبلي را نيز بازنشاني كنيد. هنگامي ‌كه تنظيمات مورد نظر را در يك فايل ذخيره مي‌كنيد، تنها با انتقال اين فايل به يك كامپيوتر ديگر مي‌توانيد در يك لحظه تمام اين تنظيمات را در برنامه‌هاي 2003 Office آن سيستـم ‌اعمال كنيد. مثلا هنگام ارتقاي كامپيوتر خود با بهره‌گيري از اين ويژگي مي‌توانيد تنظيمات سيستم جديد را سفارشي كنيد. 
 
ابزار Microsoft Office Application Recovery 

ايـن ابزار ‌اجراي برنامه‌‌هاي Office را كه دچار اشكال شده و اصطلاحا قفل كرده‌اند،‌ خاتمه مي‌دهد. همچنين با استفاده از اين برنامه مي‌توانيد كارهاي خود را بازيابي كنيد.

ابزار Language Settings 2003 Microsoft Office

اين ابزار به شما امكان مي‌دهـد كه گزينه‌هاي زباني مورد استفاده در برنامه‌هاي Office ‌و همچنين زبان پيش‌فرض را با حذف يا اضافه كردن زبان مورد نظـر در ليست Enabled تغيير دهيد. به عنوان مثال اگر زبان Office ‌را از (.English (U.S به English.U.Kتغيير دهيد، ويژگي spell-checker، عبارت colour ‌را به عنوان يك كلمه صحيح و لغت color ‌را به عنوان كلمه اشتباه علامت گذاري مي‌كند.
 
ابـزار Snapshot Viewer Microsoft Office Access

ايـن ابـزار بـه شمـا امكان تهيه تصوير از گزارشات Access را مي‌دهد. البته Snapshot Viewer در نسخه‌هاي Office شامل Access موجود است. تهيه تصوير از گزارش ها زماني مفيد است كـه بخواهيـد اين اطلاعـات را بـا افرادي كـه Access ‌ندارند، به اشتراك بگذاريد بـراي اين منظور بايد يك كپي از Viewerيا يك پيوند اينترنتـي براي دريافت برنامه را همراه با تصاوير ارسال كنيد. به‌صـورت پيش‌فرض فايل Snapview.exe ‌در مسير زیر قرار دارد. اين برنامه از سايت مايكروسافت نيز قابل دريافت است.

C:\\ program files\common files\ microsoft shareds\napshot viewer
ابزار Digital Certificate for VBA Projects

‌ايـن ابزار به شما امكان مي‌دهد كه يك گواهينامه ديجيتالي تهيه كنيد. بدون اين گواهينامه سيستم امنيتي ماكروهاي Office، ‌با ماكروهايي كه ايجاد كرده‌ايد، به عنوان ماكروهاي غير معتبر برخورد مي‌كند و بسته به تنظيمات امنيتي Office، ممكن است با هر بار باز كردن فايل حاوي ماكرو از شما بپرسد آيا مايليد ماكروها را فعال كنيد و يا به سادگي آنها را غيرفعال مي‌كند. با استفاده از اين ابزار مي‌توانيد ماكروهاي خود را براي نرم‌افزار Office ‌معتبر كنيد.

به هـر حـال شمـا بـا برخي از برنامه‌هـاي مفيد و اغلب فراموش ‌شده‌اي كه در منوي Microsoft Office Tools قرار دارند، آشنا شديد برنامه‌هايي كـه بـراي مديـريت عكس‌ها و ديگر فايل‌هـاي تصويـري، تنظيم يك سيستم مديـريت اسناد، ايجـاد گواهينامه براي ماكروها و يا انتشار اطلاعات مـربوط به Access ‌مفيد هستند. هنگام كار با اين ابزارها، بيشتر به اهميت و ارزش آنها پي خواهيد برد .

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.6 از 5 امتياز است.


12345
9 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 12910 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse