مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  975   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/9/1389    
 
 
جمعيت و خانواده

خانواده به عنوان اولين کانوني که فرد در آن قرار مي گيرد، اهميت شايان توجهي دارد. اولين تاثيرات محيطي که فرد دريافت مي کند، از محيط خانواده است و حتي تأثير پذيري فرد از ساير محيط ها مي تواند نشأت گرفته از همين محيط خانواده باشد. خانواده پايه گذار بخش مهمي از سرنوشت انسان است و در تعيين سبک و خط مشي زندگي آينده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد در آينده نقش بزرگي به عهده دارد. در نيم قرن اخير تغييرات بنيادي در شکل و ويژگي هاي خانواده در ايران صورت گرفته است.

 

انتقال از خانواده گسترده به هسته اي از بارزترين اين تغييرات بوده است. کاهش ميزان مرگ و مير موجب افزايش شانس بقاي خانواده شده و از آن طريق به تثبيت خانواده هسته اي کمک کرده است. بزودي با خروج جمعيت کشور از دوره انتقال جمعيتي، خانواده در ايران دستخوش تغييرات شديدتري خواهد شد. از اين رو، ضرورت تقويت مطالعات خانواده و تغييرات آن بسيار مهم است. موضوعاتي مانند همسر گزيني، سن ازدواج و تاخير آن، مضيقه ازدواج، دوام ازدواج و بچه آوري از عمده ترين و مهم ترين موضوعات مربوط به خانواده است که نياز مبرم به مطالعه و بررسي آن وجود دارد. شيوه هاي مختلف همسر گزيني در کشور و تبعات آن، تاخير سن ازدواج(به تبع افزايش تمايل دختران به تحصيلات دانشگاهي و افزايش نرخ بيکاري پسران فارغ التحصيل) و تبعات آن، مضيقه احتمالي ازدواج براي دختران و تبعات آن و هم چنين تاثير دگرگوني هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بر خانواده ها و دغدغه هاي مربوط به افزايش نرخ طلاق و کاهش دوام ازدواج، هر يک به دلايلي به فهرست مسائل اجتماعي کشور پيوسته است که بايد مورد بررسي قرار گرفته و راه حلي براي آن پيدا شود.

جمعيت و روابط اجتماعي
 
تغيير و تحولاتي که در مراحل انتقال جمعيتي صورت مي گيرد اثرات و پيامدهايي در ارتباط با روابط اجتماعي و فرهنگي دارد. اين اثرات و پيامدها در سطح خرد از طريق خانواده و در سطح کلان از طريق جامعه نمود پيدا مي کند. به عنوان مثال ارتباط فرزندان با بزرگسالان، در خانواده هاي با فرزندان کمتر بيشتر از خانواده هاي با فرزندان بيشتر خواهد شد. چنين روندي اثرات رفتاري و از آن طريق تبعات اجتماعي و فرهنگي خواهد داشت، يا تغيير و تحولات مرحله انتقال جمعيتي، منجر به افزايش ارتباط با نهاد هاي بيرون از خانواده و کاهش ميزان تاثير خانواده در تکوين رفتار هاي اجتماعي و فرهنگي مي شود. نکته ديگري که بسيار حائز اهميت است تامين نيازهاي جديد خانواده هاست. افزايش طول عمر منجر به تغييراتي در مسير و دوره هاي زندگي مي شود. در شرايط باروري کنترل شده، معمولا هنگامي که والدين به سنين حدود ۵۰ سالگي مي رسند فرزندان آن ها استقلال نسبي پيدا کرده و پدر و مادر از مسئوليت هاي مستقيم فرزندان در ارتباط با بهداشت و آموزش فارغ مي شوند. اگر اميد زندگي را در وضعيت فعلي در ايران حدود ۷۱ سال فرض کنيم، يک فرد ۵۰ ساله به طور متوسط حدود ۲۱ سال از زندگي را پيش رو دارد. بدين ترتيب دوره جديدي از زندگي که جمعيت شناسان اجتماعي آن را دوره«بعد از پدر و مادري» ناميده اند در جامعه نمود پيدا مي کند که با قبل متفاوت است و ديگر مسئوليت و سرگرمي هاي پدر بزرگي و مادربزرگي را به همراه ندارد. تامين نياز هاي خاص اين دوره اعم از نيازهاي اقتصادي، رفاهي درماني يا نيازهاي رواني، اجتماعي و عاطفي اهميت خاصي دارد که بايد براي رفع آن تمهيداتي انديشيده شود.

منبع: روزنامه جام جم

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.8 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 14885 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse