مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  5850   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/9/1389    
 
 
آموزش راه اندازي سرويس DHCP در ويندوز سرور 2003

اين سرويس امکان تعريف آدرس IP و ديگر تنظيمات مورد نياز کامپيوترهاي سرويس گيرنده (Client) به طور اتوماتيک را فراهم مي آورد. مي دانيم که در صورت ازدياد تعداد کامپيوتر هاي سرويس گيرنده در شبکه هاي بزرگ مديريت اين شبکه ها بسيار سخت و زمان بر مي باشد. همچنين تعريف و مديريت تنظيماتي آدرسي اين کامپيوترها نيز بطبع سخت خواهد شد.
سرويس DHCP اين امکان را به مدير شبکه مي دهد تا تمامي تنظيمات و آدرس هاي مورد نياز که بايد به سرويس گيرنده ها تعلق گيرد را در DHCP Server به صورت متمرکز انجام دهد و اين سرور هم با استفاده از روشي که در اينجا توضيح داده شده است ، اين آدرس ها را به کامپيوترهاي فاقد آدرس ارسال و در اختيار آنها قرار دهد. حال اين سرور با ديگر تنظيماتي که در اختيار مدير شبکه مي گذارد امکان مديريت آسان را به ايشان مي دهد که در ادامه به بعضي از اين تنظيمات اشاره خواهيم کرد.

حال فرض مي کنيم که مديريت يک شبکه در اختيار ما قرار داده شده است. ابتدا بايد براي ارتباط صحيح مابين کامپيوترهاي شبکه و همچنين در صورت نياز ارتباط اين شبکه با شبکه هاي ديگر آدرس هاي مورد نياز را در اختيار اين کامپيوتر ها قرار دهيم.
تصميم گرفتيم اين کار را با سرويس DHCP انجام دهيم.ابتدا بايد طراحي آدرس ها را انجام دهيم.
فرض بر اين است که شبکه ما داراي 100 کامپيوتر سرويس گيرنده و 3 کامپيوتر سرويس دهنده مي باشد. يکي از اين کامپيوترها قرار است نقش DHCP Server را در شبکه ايفا کند.
تصميم بر اين شد که از رنج IP ، 192.168.10.X براي اين شبکه استفاده کنيم. همچنين اين شبکه توسط ADSL 512Kb با آدرس IP ، 217.218.220.30 به شبکه اينترنت متصل است. (براي آشنايي با آدرس هاي IP از کتاب + Networkاستفاده کنيد)
حال وارد کامپيوتري که قرار است به عنوان DHCP Server باشد وارد ميشويم.اين کاميوتر داراي سيستم عامل Windows 2003 Server است.
ابتدا بايد سرويس DHCP را در سرور فعال کنيم. براي اينکار وارد Add or remove programs شده و از سمت راست گزينه Add/Remove Windows Components را کليک مي کنيم و از پنجره باز شده گزينه Network Services و سپس گزينه Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)را تيک زده و Ok مي کنيم و با زدن Next منتظر نصب شدن اين سرويس مي شويم.
بعد از نصب سرويس کنسول اين سرور در قسمت Administrative Tools فعال شده و براي ادامه روي اين گزينه کليک ميکنيم.
به صورت پيش فرض هيچ Scope يا همان محدوده IP وجود ندارد.براي تعريف Scope جديد روي نام سرور راست کليک کرده و از منوي باز شده گزينه New Scope را کليک مي کنيم.


با اين کار وارد Wizard تعريف Scope جديد مي شويم.
در مرحله اول Next را کليک مي کنيم در در مرحله دوم در قسمت Name براي Scope خود يک نام در نظر مي گيريم (در اين مثال از نام Test استفاده مي کنيم). بعد از زدن دکمه Next وارد مرحله بعدي که همان تعريف محدوده IP يا همان IP Address Range است مي شويم. در اين قسمت آدرس شروع و پايان محدوده آدرسي را که مي خواهيم تعريف کنيم را وارد مي کنيم. شبکه ما متشکل از 100 سرويس گيرنده و 3 سرويس دهنده است پس ما نياز به 103 آدرس IP داريم. پس شروع محدوده را از آدرس 192.168.10.1 در نظر مي گيريم و پايان محدوده را 192.168.10.103 تعريف مي کنيم.
قسمت پايين محدوده آدرس به Subnet Mask تعلق دارد. اين گزينه براي تعريف Subnet يا تقسيم يه شبکه به منظور افزايش يا کاهش تعداد NetID و HostID در يک کلاس خاص انجام مي گيرد.
در مرحله بعد امکان Exclude کردن برخي از آدرس ها وجود دارد. بدين معني که بطور مثال تعريف آدرس هاي سرورها بصورت دستي با Manual مي باشد. به عبارت ديگر براي تعريف آدرس هاي سرورها از DHCP استفاده نمي کنيم و اين آدرس ها را به صورت دستي به اين کامپيوترها مي دهيم.
آدرس هاي 192.168.10.1 تا 192.168.10.3 را Exclude مي کنيم.
در مرحله بعد Lease Duration يا زمان گرفتن آدرس از يک کامپيوتر را تعريف مي کنيم. براي مثال اگر اين گزينه روي 8 روز تعريف شود در اين مدت زمان به طور دائم درخواست به طرف ماشيني که داراي آدرس از طرف DHCP است ارسال مي شود. اگر در اين زمان به هر دليل ماشين پاسخي براي تمديد آدرس به سمت سرور ارسال ننمايد پس از اين مدت زمان آدرس از اين ماشين گرفته شده و در اختيار ديگر ماشين هايي که نياز به آدرس دارند قرار مي گيرد.
مرحله بعد Configure DHCP Options مي باشد که براي تعريف آدرس هاي مورد نياز Client بجز آدرس IP همانند آدرس Gateway يا همان دروازه خروجي مثلا براي ارتباط با ديگر شبکه ها، تعريف DNS Server و Wins Server نياز است تعريف مي شود. اگر مايل به تعريف اين آدرس ها هستيد گزينه Yes, I want to configure this option now و در صورد عدم نياز و تعريف اين گزينه ها در آينده هستيد گزينه No, I will configure this option later (که ما در اين مثال اين گزينه را انتخاب مي کنيم) را بزنيد. در نهايت با زدن دکمه Finish عمل تعريف Scope پايان مي يابد.
براي فعال کردن اين Scope کافي است روي سرور کليک راست کرده وار منوي باز شده گزينه Authorize را انتخاب کنيم.
حال سرور DHCP جهت دادن آدرس هاي مشخص شده آماده است و اگر اين سرور به شبکه متصل باشد Client ها با ارسال درخواست ار اين سرور آدرس مي گيرند.
براي ديدن آدرس هاي اختصاص يافته به سرويس گيرنده ها از گزينه Address Leases از زير مجموعه Scope استفاده مي کنيم. در اين قسمت آدرس داده شده اختصاص يافته با نام کامپيوتر مشخص است.
در قسمت Address Pool محدوده آدرس تعريف شده مشخص است.
شما مي توانيد در قسمت Reservation يک آدرس خاص را براي يک Client خاص Reserve  کنيد بدين صورت که آدرس به هيچ Client ديگري به جز Client تعريف شده حتي بعد از پايان يافتن زمان lease Duration اختصاص داده نمي شود. اين عمل را بيشتر براي آدرس سرورها انجام مي دهند تا آدرس سرورها در شبکه تغيير نکند.
براي Reserve کردن ابتدا شما بايد روي آيتم Reservation کليک راست کرده و گزينه New Reservation  را انتخاب کنيد. در قسمت Reservation Name براي Reserve خود يک نام تعريف کنيد و آدرس IP مورد نظر را در قسمت IP Address وارد کنيد. سپس شما بايد MAC Address  کامپيوتر Client را در قسمت MAC Address وارد کنيد. براي بدست آوردن MAC Address  شما مي توانيد از دستور IPConfig/all در قسمت Run استفاده کنيد.با زدن دکمه Add اين آدرس براي شما Reserve خواهد شد.
در نهايت Scope Options هم همان محلي است که شما مي توانيد IP Address هاي ديگري را که نياز است به Client ها داده شود (آدرس Router، DNS،... ) را که در بالا نيز توضيح داده شد تعريف کنيد.
DHCP Server  شما آماده است.
براي ارتباط Client ها با اينترنت از يک NAT استفاده مي شود.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
22 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 15142 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse