مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1453   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/10/1389    
 
 
درخت کريسمس، نماد حيات دوباره

درخت کريسمس يکي از محبوب ترين سنت هاي جشن کريسمس به شمار مي رود که به طور معمول از درختان هميشه سبز خانواده گياهان مخروطي، همراه با تزئينات متنوع با چراغ و ديگر ابزار زينتي، و به عنوان نماد تجديد حيات زندگي استفاده مي شود. بهترين گونه اين گياهان براي روز کريسمس درخت صنوبر محسوب مي شود، چرا که داراي عطر خوشي است و پس از آن که خشک مي شود، زيبايي خاصي دارد. در زمان هاي باستان در کشور تونس فعلي درخت کريسمس نشان دهنده پيروزي اسطوره اي بازگشت الهه يوناني و باستاني زندگي و مرگ و تولد از هندوستان بود که اين درخت مخروطي را با خود حمل مي کرد. در شرايطي که افسانه هاي قرون وسطايي اغلب اين درخت را به دوره کريسمس نسبت مي دهند. بر اساس افسانه ها"باني فيس" قديس، زماني که براي تبليغ دين مسيحيان به ميان قبايل بدوي رفت، به دليل شکل مخروطي درخت کاج، براي ارائه و توضيح مفهوم تثليث از آن استفاده کرد.

ديگر داستان ها وجود درخت کريسمس در زمان عيد مسيحيان در آلمان قرن شانزدهم را به عنوان اولين کشور شناخته شده که از درخت کريسمس استفاده کرده به حساب مي آورند. برخي از داستان ها اولين استفاده از درخت کريسمس را به شهر باسل در سوئيس نسبت مي دهند. در سال ۱۵۹۷ يک شاگرد خياط درختي را با سيب و پنير تزئين کرد و به شهر آورد. اين در شرايطي است که شهر ريگا در جمهوري لتوني ادعا مي کند که از اولين درخت کريسمس استفاده کرده است. در ميدان اين شهر تابلويي نصب شده که به هشت زبان روي آن نوشته شده است: اولين درخت کريسمس براي سال نو در سال ۱۵۱۰ در شهر ريگاه مورد استفاده قرار گرفت. در قرن هفدهم استفاده از درخت کريسمس به عنوان يک رسم وارد خانواده ها شد. يوهان کونارد دانرهار، کشيش استراسبورگ از اين رسم انتقاد کرد و آن را انحراف از کلام خداوند خواند. تا قرن هجدهم اين رسم در بخش هاي شمالي استان راين در آلمان به يک رسم تبديل شد، اما در مناطق روستايي گسترش پيدا نکرد. در اواخر قرن هجدهم استفاده از شمعدان براي تزئين درخت کريسمس رواج پيدا کرد، اما تقريباً مدت مديدي اين رسم تنها به بخش هاي شمالي استان راين اختصاص داشت و توسط اکثريت کاتوليک قسمت هاي جنوبي استان راين به عنوان رسم پروتستان ها توصيف مي شود. در اوايل قرن نوزدهم، اين سنت در ميان اشراف زادگان مجبوبيت يافت و به بارگاه هاي سلطنتي راه يافت. پرنسس هنريتا ون ناسو-ويلبرگ وين را در سال ۱۸۱۶ با درخت کريسمس آشنا کرد و اين رسم در سراسر اتريش گسترش يافت.

اولين درخت کريسمس در سال ۱۸۴۰ وارد فرانسه شد. به صورت سنت درخت کريسمس تا شب ۲۴ دسامبر به وارد خانه نمي شود، پس از اين تاريخ درخت تزئين شده کريسمس به خانه آورده مي شود و دوازده شب بعد، يعني ششم ژانويه از خانه خارج مي شود. نگهداري درخت کريسمس بيش از مدت ياد شده يا آوردن آن پيش از ۲۴ دسامبر به عنوان بدشانسي در نظر گرفته مي شود که البته از آن جايي که کريسمس در سال هاي اخير و در زمان مدرن به صورت تجاري درآمده اين درخت بسيار زودتر و حتي در اواخر اکتبر در فروشگاه ها قرار مي گيرد. بسياري از امريکايي هاي قرن نوزدهم، درخت کريسمس را چيزي غريب مي دانستند و اولين درخت کريسمس در امريکا، مربوط به سال ۱۸۳۰ است که آن هم توسط ساکنان آلماني پنسيلوانيا به نمايش گذاشته شده بود. اين درخت براي جلب کمک هاي مردمي برپا شده بود. در سال ۱۸۵۱، چنين درختي در محوطه خارجي يک کليسا برپا شد، اما وجود آن براي ساکنان اين شهر بسيار توهين آميز و نوعي بازگشت به بت پرستي به شمار مي آمد و آن ها خواستار جمع کردن تزئينات شدند. در حدود سال هاي ۱۸۹۰، لوازم تزئيني کريسمس از آلمان وارد مي شد و درخت کريسمس بتدريج در ايالات متحده محبوبيت يافت.

نکته جالب اين که اروپاييان از درختان کوچکي که حدود ۱ تا ۵/۱ متر طول داشتند، استفاده مي کردند، در حالي که امريکاييان درختي را مي پسنديدند که تا سقف خانه برسد. در اوايل قرن بيستم، امريکايي ها درخت هاي کريسمس را بيشتر با لوازم تزئيني دست ساز خودشان تزئين مي کردند اما بخش هاي آلماني/ امريکايي هم چنان به استفاده از سيب، بلوط، گردو و شيريني هاي کوچک بادامي ادامه مي دادند. کشف برق، به ساخته شدن چراغ هاي کريسمس منتهي شد و امکان درخشش را براي درختان به ارمغان آورد. پس از آن ديدن درختان کريسمس در ميدان شهرها به يک منظره آشناي اين ايام مبدل شد و تمام ساختمان هاي مهم- چه شخصي و چه دولتي- با برپا کردن يک درخت، به استقبال تعطيلات کريسمس مي روند. در تزئين درخت هاي کريسمس اوليه، به جاي مجسمه فرشته در نوک درخت، از فيگورهاي پري هاي کوچک - به نشانه ارواح مهربان- يا زنگوله و شيپور- که براي ترسانيدن ارواح شيطاني به کار مي رفت - استفاده مي شد. در لهستان، درخت کريسمس با مجسمه هاي کوچک فرشته، طاووس و پرندگان ديگر و تعداد بسيار زيادي ستاره، پوشيده مي شد. در سوئد، درخت را با تزئينات چوبي که با رنگ هاي درخشان رنگ آميزي شده و شکل هاي کودک و حيوانات از جنس پوشال و کاه تزئين مي کنند. دانمارکي ها، از پرچم هاي کوچک دانمارک و آويزهايي به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده مي کنند. مسيحيان ژاپني بادبزن ها و فانوس هاي کوچک را ترجيح مي دهند.

منبع: موسسه گفتگوي اديان

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.4 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 15955 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse