مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1810   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/10/1389    
 
 
شوراي هماهنگي تبليغات اسلامى

با پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي در 22 بهمن 1357، و از نخستين روزهاي استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامى، موضوع مشارکت مردم در عرصه هاي مختلف به عنوان نماد و تبلور عيني جمهوريت نظام مورد توجه ويژه رهبر کبير انقلاب اسلامي ايران و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني(ره) و ساير مسئولان کشور قرار گرفت؛ چرا که نقش اصلي مردم در سرنگوني رژيم طاغوت و پاسداري از دستاوردهاي انقلاب به ويژه مقابله با توطئه هاي مختلف استکبار و عوامل داخلي آن در سال هاي آغازين انقلاب، بسيار برجسته بود. اين حضور در دوران استکبار و عوامل داخلي آن در سال هاي آغازين انقلاب، بسيار برجسته بود. اين حضور در دوران هشت سال دفاع مقدس و حماسه آفريني آنان نقش ويژه اي ايفاد کرد و در دوران سازندگي کشور و ديگر عرصه هاي انقلاب، حضور ميليوني امت نستوه و سلحشور ايران اسلامي همواره يکي از عوامل تعيين کننده در مقاطع مختلف پس از پيروزي انقلاب اسلامي بوده است.  از اين رو شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در 12 مرداد 1359 به پيشنهاد جمعي از چهره هاي برجسته فرهنگي و مذهبي و با موافقت حضرت امام خميني(ره) تأسيس شد. اين شورا تحت نظارت نماينده ولي فقيه و با مشارکت نهادهاي انقلاب اسلامي و دستگاه هاي مختلف که عمدتاً در حوزه هاي تبليغي، ارتباطى، فرهنگي و اطلاع رساني فعاليت دارند مأموريت ها و وظايف خود را انجام مي دهند. نقشي که شورا در تنوير افکار عمومي، ترغيب، بسيج و فراخوان عمومي مردم براي حضور در صحنه هاي انقلاب، هماهنگي براي انجام وظايف نهادها و دستگاه هاي عضو و برگزاري مراسم تجليل و بزرگداشت مناسبت ها و رخدادها ايفا کرده بر همه واضح و آشکار است. رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي خامنه اي(مدظله العالي) در ملاقات مسئولان شورا با ايشان در دوازدهم دي ماه 1369 با تجليل از خدمات و عملکرد شورا فرمودند:  «… البته اگر ما اين شوراي هماهنگي را نداشتيم بي شک ناسازگاري ها و اشکالات فراواني را در ايجاد، اداره و راه اندازي مراسم مختلف شاهد بوديم. به حمدالله اين شورا تشکيل شد و به همين دليل هم اين شورا بايد بماند.» به هر حال شورا در طول سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون در جهت ايجاد همبستگي بين تشکل ها و جناح هاي مختلف سياسي براي برگزاري مراسم و آيين هاي بزرگداشت و ايجاد تمهيدات لازم به منظور حضور مستمر مردم در صحنه و پاسداري از دستاوردهاي انقلاب و ارزش هاي آن و نيز اعلام مواضع نظام جمهوري اسلامي ايران نسبت به سياست هاي استکبار جهاني و بالاخره تعظيم شعائر، نقش برجسته اي را ايفا کرده است. شوراي هماهنگى تبليغات اسلامي بر اساس مصوبه مجلس محترم شوراي اسلامي در فهرست نهادهاي عمومي غيردولتي قرار گرفته و برابر بخشنامه رياست محترم جمهوري اسلامي وقت(1369) مسئوليت برنامه ريزى، هماهنگى، سياستگذارى، نظارت و اجراي مراسم رسمي و مناسبت‏ هاي عمومي نظام جمهوري اسلامي ايران را عهده دار مي باشد. 
 

 

اهداف و وظايف شورا
 
الف) برنامه‏ريزي، سازماندهي، هدايت و هماهنگى در اجراي مراسم رسمي و عمومي کشور و نيز مراسم ضروري و فوريتي.
ب) اعلان مواضع در موقعيت ها و شرايط خاص سياسى، اجتماعي با هماهنگى مراجع ذي ربط.
ج) ايجاد ستادها و تشکل هاي مورد نياز براي برگزاري مراسم رسمي و عمومي کشور با استفاده از امکانات و نيروي انساني دستگاه هاي دولتي و مردمى.
 
د) ايجاد زمينه مناسب به منظور حضور گسترده کليه اقشار مردم در راهپيمائي ها، تظاهرات و مراسم مختلف.
هـ) اشاعه فرهنگ اسلامي و انقلاب اسلامي به منظور پايداري آن در بين اقشار جامعه.
 
فعاليت ‏هاي عمده شورا
 
فعاليت هاي عمده شورا با توجه به وظايف محوله و اهداف آن که همانا زنده نگه داشتن ايام الله مرتبط با انقلاب اسلامي مردم مسلمان ايران است به 3 بخش مهم و اساسي تقسيم مي گردد.
 
1ـ ايجاد ستادهاي مختلف در چارچوب وظايف با حضور نهادها و تشکل هاي مرتبط:
1ـ1: ستاد برگزاري مراسم شهداي هفتم تير: اين ستاد هر ساله مقارن با سالگرد شهادت مظلومانه آيت الله دکتر سيد محمد حسين بهشتي و 72 تن از همراهان و همدلان آن عزيز، برنامه ها و مراسم مختلفي را در سراسر کشور و هم چنين در محل قتلگاه شهيدان در سرچشمه تهران سازماندهي و برگزار مي‏کند.
2ـ1: ستاد برگزاري مراسم هفته زن و روز مادر: در 20 جمادي الثاني هر سال که مقارن با ميلاد دو گوهر گرانبهاي جهان اسلامي يعني ام الائمه حضرت فاطمه زهرا (س) و خلاصه خوبي هاي حضرت امام خميني(ره) است، اين ستاد با هدايت و هماهنگى شورا مراسم گوناگوني را در نکوداشت اين ايام در سراسر کشور برگزار مي ‏کند.
3ـ1: ستاد برگزاري مراسم يوم الله سيزده آبان(روز ملي مبارزه با استکبار جهاني): اين ستاد به منظور زنده نگاه داشتن خاطره حوادث تاريخي سيزدهم آبان، يعني تبعيد حضرت امام(ره) به ترکيه(1342) ، کشتار دانش آموزان توسط رژيم شاه(1356)، تسخير لانه جاسوسي(1358) و سرانجام روز ملي مبارزه با استکبار جهاني برنامه هاي مختلفي را در سراسر کشور و به ويژه تهران برگزار مي ‏کند.
4ـ1: ستاد قدس و انتفاضه: با توجه به تأکيدي که همه مسئولان و مردم در برگزاري با عظمت مراسم روز جهاني قدس(جمعه آخر ماه مبارک رمضان) به عنوان يادگاري از انديشه هاي حضرت امام(ره) دارند اين ستاد در تدارک مراسم روز جهاني قدس نهايت اهتمام خويش را براي ايجاد هماهنگى ميان نهادها و سازمان هاي صرف مي‏کند. اين ستاد هم چنين وظيفه برنامه‏ريزي و اجراي برنامه هاي مختلف در جهت حمايت از انتفاضه مردم مظلوم فلسطين و تنوير افکار عمومي نسبت به جنايات رژيم اشغالگر قدس را بر عهده دارد.
5ـ1: ستاد مرکزي برگزاري مراسم دهه فجر انقلاب اسلامى: اين ستاد در برگزاري بزرگ ترين جشن انقلاب يعني جشن هاي سراسري 12 تا 22 بهمن ماه به منظور بزرگداشت سالروز ورود پيروزمندانه حضرت امام خميني(ره) به کشور و پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامى، برنامه هاي متنوع و مفصل حماسي و فرهنگي را سازماندهي و هماهنگ مي ‏کند که راهپيمايي عظيم و پرشور 22 بهمن از جمله آن هاست. در اين ستاد، بيش از چهل کميته تخصصى، برنامه ‏ريزي براي بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب در سراسر کشور را بر عهده دارند. نقطه عطف فعاليت هاي اين ستاد، برنامه‏ريزي و برگزاري جشن هاي ويژه ربع قرن پيروزي انقلاب اسلامي در دهه فجر 1382 است. شورا هم چنين در برخي مراسم و مناسبت هايي که سراسري نيستند و در استان هاي خاصي برگزار مي گردد. (مانند شهادت شهيدان محراب) مشارکت و همکاري دارد. مراسم و رخدادهاي موردي و پيش بيني نشده اي هم هستند که هماهنگى و سازماندهي آن ها از جمله مأموريت هاي شورا است؛ مانند برگزاري مراسم راهپيمايي روز همبستگي ملي با مردم بوسنى، راهپيمايي 23 تير 78 در دفاع از ارکان نظام، تظاهرات محکوم کردن حمله نظامي آمريکا و انگليس به افغانستان و عراق، راه پيمايي حمايت از مردم فلسطين، راهپيمايي محکوم کردن مواضع مداخله جويانه آمريکا در 28 تيرماه 81.

2ـ برپايي مراسم در مناسبات هاي مختلف که برنامه‏ريزي، هماهنگى و اجراي آن ها بر عهده شورا است:
ـ دوازدهم فروردين(سالروز استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران).
ـ پانزدهم خرداد(سالروز قيام مردم مسلمان ايران).
ـ هشتم شهريور(سالروز شهادت دو يار صديق انقلاب اسلامى، شهيدان رجائي و باهنر).
ـ هفدهم شهريور(به شهادت رساندن مردم مسلمان و مظلوم به دست رژيم ستم شاهي در سال 56).

3ـ مشارکت فعال در ستادهاي ويژه اي که به مناسبت هاي گوناگون در کشور تشکيل مي‏ گردد:
ـ ستاد برگزاري مراسم سوم خرداد، سالروز آزادسازي خرمشهر.
ـ ستاد برگزاري مراسم ارتحال حضرت امام خميني(ره)(چهاردهم خرداد).
ـ ستاد بزگراري مراسم هفته دولت.
ـ ستاد برگزاري مراسم هفته دفاع مقدس.

ساختار تشکيلاتي شورا

1ـ نماينده ولي فقيه و دبيرشورا.
2ـ قائم مقام دبير شورا: حوزه قائم مقام دبير ـ ستادهاي برگزاري مراسم ـ اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل ـ دارالقرآن.
3ـ معاونت پژوهش و برنامه‏ريزي. 
4ـ معاونت فرهنگى، هنري و انتشارات.
5ـ معاونت اجرايي مراسم.
6ـ معاونت حقوقى، امور مجلس و استان ها.
7ـ معاونت اداري و مالي.
8ـ معاونت تشکل ها و مشارکت ‏هاي مردمي.
9ـ دفاتر شورا در مراکز استان ‏ها و شهرستان ‏ها.

ارکان تصميم گيرى، برنامه‏ريزي و تخصصي شورا
 
شوراي هماهنگى تبليغات اسلامي به منظور اتخاذ تصميم هاي تخصصي و بالا بردن ضريب اطمينان از صحت و قوام برنامه ها و طرح هاي اجرايي خود و افزايش ميزان تحقق اهداف، شوراها و مجامع کارشناسي متعددي را به کار مي گيرد که برخي از آن ها بدين شرح است:

الف) مجمع نمايندگان نهادهاي عضو شورا: اين مجمع مرکب از نمايندگان نهادهاي عضو شورا است و به صورت هفتگي تشکيل جلسه مي‏ دهد. دستور کار اصلي اين مجمع بررسي و تدوين سياست هاي راهبردي و شناسايي راه ‏هاي دست ‏يابي به اهداف شورا در مقياس کلان است. در حال حاضر نمايندگان سازمان‏ها و نهادهاي ذيل در اين مجمع عضويت دارند: شوراي سياستگذارى ائمه جمعه ـ ستاد کل نيروهاي مسلح ـ سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ـ بنياد شهيد انقلاب اسلامي ـ وزارت کشور ـ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ـ وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي ـ وزارت آموزش و پرورش ـ سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ـ وزارت جهاد کشاورزي ـ سازمان تبليغات اسلامي ـ اتحاديه انجمن‏ هاي اسلامي دانش آموزان.
ب) کميسيون طرح و برنامه: اين کميسيون به منظور بررسي و تجزيه و تحليل طرح ها و برنامه هاي شورا از  ديدگاه کارشناسي و شناسايي شيوه‏هاي بهينه اجراي آن ها و ساز و کارهاي جلب مشارکت سازمان ها و نهادها و تقويت وجه مردمي مراسم و ارائه ديدگاه ‏ها و انديشه هاي نو و ابتکاري در محدوده اهداف شورا تشکيل مي ‏شود و قريب به بيست نفر از استادان دانشگاه، صاحب نظران امور تبليغى و فرهنگي و مباحث مديريتي و هم چنين مديران ارشد دفتر مرکزى شوراي هماهنگى تبليغات اسلامي در آن عضويت دارند و به صورت هفتگي تشکيل جلسه مي‏ دهد.

ج) شوراي معاونان: اين شورا مرکب از معاونان، مديران و مشاوران هسته مرکزي شوراي هماهنگى تبليغات اسلامي به صورت هفتگي تشکيل جلسه مي ‏دهد و با نگاهي درون و برون سازماني، شناسايي روش هاي اجرايي بهينه، تسريع در تحقق اهداف شورا، اتخاذ سياست هاي اجرايي در بهره گيري مطلوب از منابع و امکانات موجود، ارزيابي کارکردها و فعاليت ‏ها و شناسايي منابع جديد براي شورا را در دستور کار خود دارد.

د) واحد مراسم: واحد مراسم به منظور برنامه‏ريزي اجرايي و هماهنگ کردن فعاليت ها و زمينه سازي براي مشارکت سازمان ها و ارگان ها در برگزاري بهتر مراسم، با حضور نمايندگان سازمان ها و نهادهاي فرهنگى، تبليغى، اجرايي و امنيتي تشکيل مي‏ شود و داراي سه کميته«برنامه ‏ريزي»، «فرهنگي و تبليغى» و«حفاظتي و امنيتي» است. تصميمات جلسات واحد مراسم که زير مجموعه معاونت اجرايي مراسم است پس از تأييد مراجع ذيربط در شوراي هماهنگى تبليغات اسلامي به مرحله اجرا در مي‏آيد.

هـ) شوراي نخبگان(طرح و برنامه استان): به منظور استفاده از ديدگاه ‏ها و نظرات انديشمندان و صاحبنظران و توجه به توانمندي‏ ها و نقش فرهيختگان در گستره ملى، منطقه‏اي و استاني در برگزاري مطلوب و شايسته مراسم و مناسبت ‏هاي انقلابي و مذهبي و پيشبرد اهداف عاليه انقلاب اسلامى، شوراي طرح و برنامه استان(شوراي نخبگان) مرکب از 7 تا 9 نفر از صاحبنظران و فرهيختگان استان در حوزه هاي فرهنگى، ارتباطات اجتماعي و جامعه شناسى، تشکيل مي گردد. شناسايي راهبردهاي و ساماندهي و برنامه‏ريزي، جلب مشارکت نخبگان و شخصيت هاي علمي و فرهنگي و ارزيابي نحوة برگزاري مراسم مختلف در استان ها از جمله وظايف اين شورا است.

منبع: سايت فجر

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 16493 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse