مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4163   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/10/1389    
 
 
بارداری خارج از رحم، قابل درمان با تشخیص بهنگام

حاملگی خارج از رحم اصطلاحی است كه حتما آن را شنیده اید. این مشكل باید بسرعت تشخیص داده شود تا عوارض ناشی از آن كاهش یابد. این وضعیت گاه می تواند تا جایی پیش رود كه باعث مرگ مادر نیز شود. اما نگران نشوید. به جای نگرانی و دلهره علائم این مشكل را شناخته و مراجعه به پزشك متخصص را نادیده نگیرید.

دكتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید: شایع ترین محلی كه حاملگی خارج از رحم رخ می دهد، لوله های رحمی است.

البته احتمال دارد حاملگی در قسمت های دیگر بدن مانند درون تخمدان، در دهانه رحم یا حتی درون حفره شكمی نیز رخ دهد.

 

افراد مستعد حاملگی خارج رحمی

این پزشك متخصص به مواردی كه احتمال بروز چنین مشكلی را افزایش می دهد، اشاره كرده و می افزاید: هر عاملی كه منجر به چسبندگی های شكمی و لگنی یا درگیری التهابی داخل لوله های رحمی شود، می تواند احتمال حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد؛ مثل افرادی كه سابقه جراحی روی لوله های رحمی یا جراحی های شكمی مانند جراحی آپاندیس، كیست تخمدان یا سزارین داشته باشند. البته سابقه جراحی قبلی حاملگی خارج از رحم نیز عامل مهمی در این رابطه است.

وی ادامه می دهد: سابقه عفونت های دستگاه تناسلی كه منجر به درگیری لوله های رحمی و چسبندگی های درون لوله شده باشد نیز از جمله عواملی است كه خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد. سیگار كشیدن، سابقه سقط های مكرر قبلی، سابقه نازایی و حاملگی هایی كه با روش های آزمایشگاهی مثل IVF ایجاد شده باشند نیز از دیگر علل افزایش خطر هستند.

همچنین اگر خانمی بعد از بستن لوله های رحمی یا با وجود مصرف قرص های هورومونی ضدبارداری باردار شود احتمال بارداری خارج از رحم را دارد.

نشانه های حاملگی خارج از رحم

دكتر ثناگو در رابطه با علائم بروز این مشكل توضیح می دهد: تاخیر قاعدگی همراه با دردهای شكمی و لكه بینی از مهم ترین علائم بارداری خارج از رحم است.

افرادی كه چنین شرایطی را تجربه می كنند حتما باید از نظر احتمال بروز حاملگی خارج از رحم بررسی شوند بخصوص اگر در گروه های پرخطر ذكر شده نیز قرار داشته باشند.

این متخصص زنان و زایمان در مورد روش تشخیص این مشكل می گوید: سونوگرافی داخل رحمی اولین روش تشخیصی است كه برای دیدن جنین داخل رحم باید استفاده شود. البته روش های آزمایشگاهی خاصی نیز در این زمینه وجود دارد.

وی به اهمیت تشخیص بموقع حاملگی خارج از رحم اشاره كرده و یادآور می شود: چناچه حاملگی خارج از رحم بموقع تشخیص داده شود، بر حسب مورد با استفاده از روش های دارویی یا جراحی قابل درمان است. اما در صورتی كه مشكل دیر مشخص شود، احتمال پارگی لوله، خونریزی شدید یا حتی خطر مرگ مادر را به همراه دارد.

پیشگیری

دكتر ثناگو با ذكر این نكته كه برای این مشكل راه خاصی جهت پیشگیری وجود ندارد، می افزاید: با وجود این به تمام خانم هایی كه در سنین باروری ۱۵ تا ۴۵ سال هستند، توصیه می شود بلافاصله پس از عقب افتادن قاعدگی به پزشك متخصص مراجعه كنند؛ بخصوص زمانی كه دیگر علائم مانند درد شكم یا خونریزی هم داشته یا در گروه افراد پرخطر باشند.

وی با توجه به این كه گاهی ممكن است خود فرد متوجه بروز چنین مشكلی نشود و هیچ نشانه خاصی وجود نداشته باشد، توصیه می كند: افراد باید تاخیر در قاعدگی را جدی گرفته و در چنین شرایطی به پزشك متخصص مراجعه كنند.

البته به طور معمول زمانی كه قاعدگی بیشتر از ۱۰ روز عقب بیفتد، حتما باید از نظر بارداری آزمایشات لازم صورت گیرد، اما افرادی كه مشكلاتی نظیر تنبلی تخمدان داشته و قاعدگی مرتبی ندارند، همیشه باید تحت نظر پزشك بوده تا بررسی های لازم انجام شود.

در نتیجه، پزشك متخصص تنها كسی است كه با آزمایشات لازم می تواند بروز حاملگی خارج از رحم را تشخیص و اقدامات درمانی را انجام دهد.

حاملگی خارج از رحم و زایمان های بعدی

شاید اگر شما هم تجربه حاملگی خارج از رحم را داشته باشید، نگران زایمان های بعدی خود باشید.

گاهی حتی خانم ها تصور می كنند حاملگی خارج از رحم منجر به نازایی شده و آنها دیگر شانس مادر شدن را نخواهند داشت.

دكتر ثناگو در این باره توضیح می دهد: با تشخیص بموقع و قبل از پارگی لوله ها می توانیم درمان های لازم را انجام دهیم و عوارض و مشكلاتی را كه ممكن است در آینده به وجود بیاید، كاهش دهیم.

بنابراین حاملگی خارج از رحم در صورت تشخیص بموقع عوارض بعدی برای بیمار ایجاد نكرده و او می تواند بارداری معمول داخل رحمی داشته باشد.

وی می افزاید: در هر صورت كسی كه یك بار این شرایط را داشته است، نسبت به سایر خانم ها احتمال بیشتری دارد كه باز هم حاملگی خارج از رحم داشته باشد.

در جامعه كلی یك درصد از خانم ها در معرض چنین مشكلی هستند. ولی كسی كه یك بار حاملگی خارج از رحم داشته است، ۲ تا ۵ برابر بیشتر احتمال دارد دوباره این شرایط را تجربه كند.

بنابراین در صورت بروز نشانه ها و علائم، مراجعه به پزشك متخصص را فراموش نكنید و از آن غافل نشوید.

منبع: سايت آفتاب
 
 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.8 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 16591 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse