مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1491   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/11/1389    
 
 
آشنايي با اوپک

اوپک با هدف وحدت بخشيدن و هماهنگ کردن سياست ‌هاي نفتي کشورهاي عضو تشکيل شد. اوپک (opec) مخفف نام انگليسي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (Organization of petroleum Exporting Counteries) است که در کنفرانسي که طي روزهاي ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۶۰ در بغداد با حضور نمايندگان کشورهاي ايران، عراق، کويت، عربستان سعودي و ونزوئلا برگزار شد بنيان گذاشته شد. بعداً با پيوستن کشورهاي قطر(سال ۱۹۶۱)، اندونزي(۱۹۶۲)، ليبي(۱۹۶۲)، امارات متحده عربي(۱۹۶۷)، الجزاير(۱۹۶۹)، نيجريه(۱۹۷۱)، اکوادور(۱۹۷۳) و گابن(۱۹۷۵) اعضاي اوپک به ۱۳ کشور افزايش يافت. اکوادور از آخر سال ۱۹۹۲ عضويت خود در اوپک را به حال تعليق در آورد ولي از اوائل سال 2007 بار ديگر تمايل خود براي عضويت در اين سازمان را اعلام کرده است.

گابن نيز از ابتداي سال ۱۹۹۵ از عضويت اين سازمان خارج شد. هم چنين در پي درخواست کشور آفريقايي آنگولا براي عضويت در سازمان کشورهاي صادر کننده نفت، يکصد و چهل و سومين نشست وزيران نفت اوپک که روز 14 دسامبر 2006 در شهر ابوجاي نيجريه به صورت فوق العاده برگزار شد با عضويت اين کشور در اوپک موافقت کرد. اهداف اصلي اوپک همان طور که در اساسنامه اين سازمان اعلام شده، هماهنگ کردن و وحدت بخشيدن به سياست هاي نفتي اعضا و تعيين بهترين شيوه ها براي حفظ منافع آن ها به طور انفرادي و جمعي است. اين سازمان هم چنين در پي راه هاي مختلف براي تضمين قيمت هاي بازار جهاني نفت از طريق حذف نوسانات مضر و غيرضروري است. ساختار سازماني اوپک شامل کنفرانس وزيران، هيأت عامل، دبيرخانه، بخش تحقيقات و کميسيون اقتصادي است. کنفرانس وزيران عالي ترين رکن سازمان اوپک و متشکل از سران هيأت هاي نمايندگي کشورهاي عضو که معمولاً وزير نفت هستند، مي باشد. کنفرانس وزيران هر سال حداقل دو نشست برگزار مي کند و مسئول تنظيم سياست عمومي سازمان و تدوين شيوه هاي اجراي آن است. کنفرانس وزيران علاوه بر دو نشست عادي سالانه خود بنابه ضرورت نشست ‌هاي فوق‌العاده نيز دارد. هيأت عامل اوپک متشکل از نمايندگان معرفي شده از سوي کشورهاي عضو است که توسط کنفرانس وزيران براي مدت دو سال انتخاب مي شود.

هيأت عامل وظايفي هم چون مديريت سازمان، اجراي قطعنامه هاي کنفرانس وزيران، تدوين بودجه سالانه و تقديم آن به کنفرانس وزيران را بر عهده دارد و گزارش هاي ارسالي دبيرخانه را نيز بررسي مي کند. دبيرخانه اوپک رکن ديگر اين سازمان است که طبق اساسنامه و زير نظر هيأت عامل مسئول امور اجرايي اوپک مي باشد. در رأس دبيرخانه دبيرکل قرار دارد که به عنوان نماينده مجاز قانوني و رئيس اجرايي دبيرخانه طبق دستورالعمل هاي هيأت عامل امور سازمان را اداره مي کند. دبير کل اوپک براي مدت ۳ سال توسط کنفرانس وزيران از بين نامزدهاي معرفي شده از سوي اعضا به اجماع برگزيده مي ‌شود و تمديد دوره تصدي او براي يکبار ديگر نيز بلامانع است. اوپک هم چنين يک بخش تحقيقاتي دارد که زير نظر دبيرخانه تحقيقات لازم براي اين سازمان را انجام مي دهد و داراي سه بخش مطالعات انرژي، تحليل بازار نفت و خدمات اطلاعاتي است. کميسيون اقتصادي اوپک نيز رکن ديگر اين سازمان است که به صورت يک بخش تخصصي در چارچوب دبيرخانه عمل مي ‌کند و هدف آن کمک به سازمان در تقويت ثبات بازار جهاني نفت است. مقر دبيرخانه اوپک تا سال ۱۹۶۵ در شهر ژنو سوئيس بود و در اين سال با تصويب کنفرانس وزيران به وين اتريش منتقل شد و از سال ۱۹۷۷ نيز در ساختمان کنوني در کنار کانال دانوب مستقر است.

منبع: همشهري آنلاين

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 17063 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse