مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1606   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/12/1389    
 
 
مصرف غذا همراه با استرس از عوامل ابتلا به «ریفلاكس» است

غذای خورده شده از طریق لوله ای به نام مری وارد معده می شود. هضم غذا در معده توسط اسید و شیره معده آغاز می شود اما هنگامی كه دریچه مری كار خود را به درستی انجام ندهد، بازگشت اسید و شیره معده به داخل مری باعث آزردگی مری می شود.
  
به بازگشت غیرعادی اسید و شیره معده به داخل مری و آزرده شدن مری در اثر تماس با این عوامل، بیماری ریفلاكس معده به مری یا به اصطلاح «ریفلاكس» گفته می شود.

دیواره معده به دلیل تماس مداوم با اسید و شیره معده در مقابل اثرات مخرب آنها مقاوم شده است و بالعكس. دیواره مری به دلیل اینكه به طور معمول در معرض تماس با اسید و شیره معده نیست دفاع مناسبی هم در برابر این عوامل ندارد.

در حالت طبیعی دریچه ای به نام دریچه مری بین مری و معده قرار دارد كه اجازه می دهد غذا از مری وارد معده شود، ولی از بازگشت غذا و شیره معده به مری جلوگیری می كند.

اگر دریچه مری وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، یعنی به خوبی بسته نشود یا بی موقع باز شود، اسید و شیره معده به داخل مری برمی گردند و به دیوار مری آسیب می رساند و بیمار دچار ریفلاكس می شود.

علل ابتلا به ریفلاكس و روش های پیشگیری از آن

هنوز به درستی علت ایجاد ریفلاكس مشخص نشده است اما برخی عوامل باعث بروز و تشدید این بیماری می شوند كه پرخوری، سریع غذا خوردن و كامل نجویدن غذا یا مصرف غذا همراه با استرس و نگرانی، خوردن غذاهای بسیار چرب، تند و شور، مصرف ادویه و فلفل زیاد، سیب زمینی سرخ شده و غذاهای فوری، انواع سس های چرب و پرنمك (به ویژه سس قرمز)، استفاده از نان هایی كه خمیر آنها به خوبی نمی پزد مانند نان باگت، سفید و بربری، چاقی و افزایش وزن، دراز كشیدن در فاصله كوتاه پس از غذا، مصرف دخانیات، الكل و نوشابه های گازدار، استرس و پوشیدن لباس های تنگ از جمله آن ها هستند.

رعایت این توصیه های تغذیه ای، روش زندگی مناسب و ورزش منظم (حداقل روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی) در كاهش علایم یا پیشگیری از ابتلا به ریفلاكس موثر است.

همچنین كنترل استرس و تعدیل فشارهای روانی در كنترل ریفلاكس می تواند بسیار اثرگذار باشد و ممكن است جویدن آدامس در بهبود علایم این بیماری در برخی از بیماران موثر باشد.

علایم ریفلاكس

ترش كردن (احساس بازگشت مایع تلخ یا ترش از معده به دهان)، سوزش زیرجناغ سینه مهمترین علایم ریفلاكس هستند البته بیماران مبتلا به ریفلاكس ممكن است علایم دیگری مانند درد در زیر جناغ سینه، گیر كردن غذا، حالت تهوع (به خصوص هنگام صبح)، باد گلو و آروغ زدنهای مكرر، جمع شدن بیش از حد بزاق در دهان و سرفه های مكرر بدون علت، تلخ شدن دهان و برگشت آب و مواد غذایی از معده به دهان داشته باشند.

باید توجه داشت كه اگرچه علایم مهم ریفلاكس، ترش كردن و سوزش زیر جناغ سینه هستند، اما بسیاری از بیماران مبتلا به ریفلاكس، این علایم را ندارند و از سایر علایم این بیماری شكایت می كنند.

ریفلاكس باعث چه مشكلاتی می شود؟

علایم ریفلاكس می توانند در فعالیت های روزانه بیمار اختلال ایجاد كنند. همچنین برخی علایم ریفلاكس با بیماریهای دیگر اشتباه گرفته می شوند. به عنوان نمونه درد قفسه سینه ناشی از ریفلاكس ممكن است با دردهای قلبی اشتباه گرفته شود.

در چنین مواردی باید بیماری خطرناكتر (در این مورد بیماری قلب عروق) به دقت بررسی شود تا پس از اطمینان درباره مبتلا نبودن بیمار به مشكل قلبی، وضعیت او را در رابطه با ریفلاكس بررسی شود چرا كه «ریفلاكس» بیماری آزار دهنده ای است نه خطرناك.

از سایرعوارض ریفلاكس، بروز خراشیدگی و زخم در ناحیه مری می توان اشاره كرد كه با تشخیص به موقع و درمان مناسب به راحتی می توان این عوارض را كنترل كرد.

روش مناسب در برخورد با ریفلاكس

اگربا رعایت توصیه های تغذیه ای، در پیش گرفتن روش زندگی مناسب و كاهش استرس، در مدت كوتاهی علایم ریفلاكس بهبود چشمگیری پیدا نكند، بیماران به پزشك مراجعه كنند چرا كه بر اساس مطالعات انجام شده در ایران، حدود یك پنجم افراد مبتلا به ریفلاكس، همزمان دچار زخم های معده یا اثنی عشر هستند و حدود نیمی از افراد مبتلا به ریفلاكس به روده تحریك پذیر مبتلا هستند بنابراین بررسی، تشخیص و درمان مناسب بیماریهای همزمان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

درمان ریفلاكس

خوشبختانه امروزه داروهای بسیار موثری برای درمان ریفلاكس وجود دارند. در بیش از نیمی از موارد مبتلایان به ریفلاكس نیاز به درمان درازمدت با دارو دارد. داروهایی مانند امپرازول را می توان برای مدت طولانی (حتی سال ها) استفاده كرد.

اگرچه عوارض معدودی بر اثر استفاده از این داروها گزارش شده است، اما كنترل علایم ریفلاكس در درازمدت با این دسته داروها بسیارموفقیت آمیز و مطمئن است.

انجام عمل جراحی برای درمان ریفلاكس

امكان انجام اعمال جراحی ضد ریفلاكس در بیمارانی وجود دارد كه علایم بیماری آن ها با دارو كنترل می شود اما با كاهش یا قطع دارو علایم دوباره بروز می كند اما عمل جراحی برای افرادی كه پاسخ مناسبی به درمان دارویی نداده اند، مناسب نیست.

امروزه این اعمال جراحی به روش لاپاراسكوپیك انجام می شوند. انجام عمل جراحی می تواند عوارضی داشته باشد كه معمولا كوتاه مدت و گذرا هستند.

حدود ۷۵ درصد افرادی كه عمل جراحی آنها موفقیت آمیز بوده است، پس از ۱۰ سال نیز مشكلی نخواهند داشت، اما در حدود ۳۰ ۲۰ درصد بیماران ممكن است پس از عمل نیز مجددا نیاز به مصرف دارو داشته باشند بنابراین ضروری است قبل از تصمیم به عمل جراحی با پزشك متخصص گوارش مشورت كرد.
 
منبع: سايت آفتاب

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
5 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 18160 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse