مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2733   بازدید    تاریخ درج مطلب  11/12/1389    
 
 
پرده‌ ها را با گره زدن و پاپيون بياويزيد

پرده ‌هاي بلند و تمام قد را با گره‌هايي كه به سر آن مي‌ زنيد از يكنواختي در مي ‌آوريد، شما مي‌ توانيد از پارچه ‌هاي همرنگ و يا پارچه ‌هاي جور و مناسب پرده تان براي بندينك پاپيون استفاده كنيد. پهناي روبان‌ ها را در اندازه ۳تا ۵ سانتيمتر در نظر بگيريد. اندازه پارچه براي پرده را برابر ۱‎/۵ تا ۲برابر پهناي پنجره محاسبه كنيد و اندازه بلندي پرده را از زير چوب پرده بگيريد تا هر قدر كه مايل هستيد پرده بلند باشد. به اضافه چندسانتيمتر بيشتر براي دوختن درزها و سجاف و تازدن دو سر پرده. حاشيه‌اي به پهناي ده سانتيمتر و به اندازه طول نهايي تخته پرده ببريد. براي هر بندينك نواري از پارچه به اندازه ۲۵*۱۰ سانتيمتر ببريد و اگر مي ‌خواهيد به جاي گره زدن، پاپيون بزنيد، نوار پارچه با بلندتر ببريد. براي مشخص كردن تعداد بندينك هايي كه لازم داريد به اين ترتيب عمل كنيد كه يك جفت بندينك براي هر دو سر انتهاي پرده، يك جفت براي مركز پرده و بقيه به تناوب فواصل هر ۱۵تا ۲۰سانتيمتر يك جفت محاسبه كنيد. براي تهيه بندينك‌ها نوار بلندي به پهناي ده سانتيمتر ببريد، سپس آن را به قطعات كوچك تر تقسيم و قيچي كنيد.

۱ـ نوار باريكه را از طول نوار تا بزنيد(روي پارچه به تو باشد) دو طرف نوار، يك سر انتهايي نوار و بلندي نوار را بدوزيد. حدود يك سانتيمتر براي اضافه درز باقي بگذاريد. گوشه نوار را با قيچي بچينيد، نوار را پشت رو كنيد و اتوبزنيد.

۲ـ با سوزن ته گرد يك جفت نوار را به فواصل مساوي روي پارچه به سر لبه پرده سنجاق كنيد. يك نوار از پارچه به پهناي پرده ببريد و روي پارچه پرده و نوارها قراردهيد و سنجاق كنيد. توجه داشته باشيد روي پارچه‌ها رو به روي هم قرار بگيرد. لبه پارچه ‌ها را به هم بدوزيد.

۳ـ پارچه دوخته شده به پرده را به پشت برگردانيد. به اين ترتيب يك سر بندينك هاي پاپيون در سر پرده آزاد هستند. دو طرف لبه حاشيه ها را به اندازه يك سانتيمتر تا بزنيد. دو طرف لبه حاشيه را به اندازه يك سانتيمتر تابزنيد، لايي پشت چسب دار را بين پارچه حاشيه آستري و پرده قراردهيد و اتو كنيد تا به هم بچسبد.

۴ـ پارچه ساتن يا پارچه ابريشمي خيلي محكم و كلفت را ازتوي قسمت بالايي پرده توري رد كنيد و براي آويزان كردن پرده روي چوب پرده گره و يا پاپيون بزنيد.

۵ـ از پارچه توري يك شكل دايره ببريد و يا از روميزي‌ هاي توري حاضر آماده خريد، مي توانيد لبه روميزي را والان دهيد، حاشيه پهن از توري به آن اضافه كرده بدوزيد. روميزي مرتب و آراسته ديده مي ‌شود، يا اين كه لبه دور روميزي را ۶ تا ۸قسمت تقسيم و به طرف بالا جمع كنيد و به آن شكل دهيد. براي جلوه روميزي و اين كه توري بيشتر نمايان شود، خوب است آن را روي روميزي از پارچه ساده و يك رنگ و يا پارچه نقشداري كه بلندي آن تا كف زمين باشد، بيندازيد.

۶ـ براي به كنار كشيدن پرده، هم چنين آراستن آن با بندپرده پاپيون بزنيد.

۷ـ براي اين كه تشكچه صندلي در جاي خود محكم قرار بگيرد، آن را به پايه صندلي ببنديد و قشنگ تر اين كه بعد از گره زدن با بند پاپيون بزنيد.
۸ـ لبه روميزي را كه به طرف بالا چين داده جمع كرده ايد، با نواري كه از پارچه روميزي تهيه كرده ايد پاپيون بزنيد و به لبه روميزي بدوزيد. يكي از آسان ترين روش هاي آراستن طرح تزئيني و يا جلوه دادن، گره زدن و پاپيون هاي بزرگ و نرم است. براي تزئين پرده هاي كناري، والان پرده و تزئينات پرده اي، نوارهاي پارچه اي به بلندي ۴۰ تا ۵۰ سانتيمتر بسيار مناسب و مجلل است، بهتر است از پارچه هاي سبك استفاده كنيد و براي پارچه شل قبل از اين كه پارچه را برش بزنيد و بدوزيد، لايي پشت چسب دار به پشت پارچه با اتو بچسبانيد.

چگونگي دوخت نوار پاپيون يك تكه اي

۱ـ نوارهايي به اندازه ۱۸سانتيمتر براي پهناي پاپيون ۷‎/۵سانتيمتر و ۲۳سانتيمتر براي پاپيوني به پهناي ده سانتيمتر از پارچه ببريد، نوارهاي باريك را تا آن جا كه مي ‌توانيد بلند در نظر بگيريد و در نتيجه مي ‌توانيد از يك تكه باريكه چند تا روبان براي پاپيون زدن ببريد. نوارها را از طول تا بزنيد، روي پارچه را به طرف داخل تا كنيد. درز لبه پارچه را بدوزيد و برگردانيد و اتو كنيد.

۲ـ نوار را به چند قسمت دلخواه(بسته به بلندي پاپيوني كه در نظر داريد) با متر اندازه گيري قيچي كنيد، هر دو سر انتهايي نوا را به‌ صورت اريب قيچي كنيد. لبه‌ ها را به اتو تا بزنيد اتو كنيد و سر آن ها را بدوزيد.

۳ـ وسط نوار پاپيون را سوزن ته گرد بزنيد و علامت بگذاريد و گره بزنيد. توجه كنيد اول گره پاپيون را بزنيد، سپس آن را ضميمه و وصل كنيد، مي ‌توانيد پاپيون را به تشكچه يا روميزي و يا بند پرده بدوزيد. 
 
منبع: روزنامه ايران

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :1.5 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 18436 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse