مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ جمعه ۱ شهريور -اِجُّمعَة ٢١ ذو الحجه ١٤٤٠ - Friday August 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1089   بازدید    تاریخ درج مطلب  14/12/1389    
 
 
در گذشت یکی دیگر از مادران سینمای ایران

در گذشت یکی دیگر از مادران سینمای ایران؛

 مهری ودادیان: «تشویق های مردم مرا سرپا نگه داشت»
 
مهری ودادیان بازیگری كه بازی های ماندگارش در نقش مادر را خوب به یاد داریم، از دنیا رفت و ما را با نقش های مادرانه اش تنها گذاشت.
  
این بازیگر پیشكسوت تئاتر، سینما و تلویزیون دو سال قبل می گفت: «دوست دارم با یك كار خوب به سینما برگردم. پیشنهادات زیادی دارم اما توانایی بازی در نقش های سنگین را ندارم. دوست دارم در نقشی سبك كه تحرك زیادی نداشته باشد، در سینما حضور داشته باشم»

بزرگ ترین خواسته این مادر سینما تأسیس مكانی برای دورهم جمع شدن هنرمندان قدیمی بود.

ودادیان از خانه پیشكسوتان هنرمند یاد می كرد و ادامه می داد:«جای خیلی خوبی بود. می توانستیم چندساعت با دوستان مان دورهم جمع بشویم. شهره لرستانی با تأسیس این خانه ما را به هم وصل كرده بود. حتا توانستیم یك سفر دسته جمعی به مشهد برویم، اما الآن این خانه تعطیل شده و جایی برای باهم بودن نداریم.

 

این هنرمند آن گونه كه خودش می گفت، خیلی زود نقش «مادر» را بازی كرد.

ودادیان می گفت:«از همان سال های جوانی در نقش مادران گوناگون حضور داشته است، خاطرات خوشی از سال های فعالیت اش در سینما دارد».

فیلم «رگبار» بهرام بیضایی را بسیار دوست داشت. فیلمی كه در آن نقش «خیاط» را بازی كرده است؛ «رگبار» فیلمی به یادماندنی شد و بهرام بیضایی هم هنرمند بسیارخوبی است كه كاركردن با او برای من بسیار لذت بخش است».

با یادآوری بازی در سریال «آتش بدون دود» به یاد نادر ابراهیمی افتاده بود و به ایسنا گفته بود: «برای ساخت این سریال شش ماه در كمپی در نزدیكی های گنبد اقامت كردیم. همه چیز مرتب بود. وقتی كه ساعت چهار صبح سر صحنه می رفتیم، همه چیز آماده فیلم برداری بود. برنامه ریزی نادر ابراهیمی خیلی دقیق بود».

مهری ودادیان كه دوم خرداد سال ۱۳۱۵ متولد شده است، فعالیت هنری اش را با نمایش های تلویزیونی آغاز كرده بود. خودش این گونه توضیح می داد: «برنامه ما ضبط شده نبود. برنامه زنده ای بود كه هرشب از تلویزیون پخش می شد و بعد از آن هم به تئاتر دعوت شدم و بعدتر به سینما رفتم. كارهای خوبم را خیلی دوست دارم. همیشه هم فیلم های خوب نصیبم می شد».

تماشاگران سه نسل از مهری ودادیان خاطرات زیادی دارند. آن ها همواره او را برای بازی در سینما و تلویزیون تشویق كرده اند، این هنرمند معتقد بود: «همین تشویق های مردم بود كه مرا سرپا نگه داشت. الآن هم به من محبت دارند. از من می خواهند كه برگردم و كار كنم. مردم ما واقعا هنرشناس هستند. حتما از طرف من از مردم خوب ایران تشكر كنید»!

تنگسیر، تنگنا، رگبار، چلچراغ، خاطرخواه، قلندر، خداحافظ رفیق، صبح روزچهارم، زیر پوست شب، شوهر آهو خانم و... از فیلمهایی است كه ودادیان در آنها به ایفای نقش پرداخته است.

ودادیان بعد از انقلاب كمتر كار سینمایی انجام داده است و بیشتر در تلویزیون و سریالهای تلویزیونی حضور داشته است.

او بعد از انقلاب علاوه بر سریالها در فیلمهای سینمایی «گلهای داودی»، «رابطه»، «سیمرغ»، «صعود»، «دلشدگان»، «افسانه آه»، «كمیته مجازات» و... به ایفاء نقش پرداخته است.

ودادیان در سالهای اخیر در فیلم «عاشق» و «تاكسی» حضور داشت.

چندی قبل كه مهری ودادیان در بستر بیماری بود، جمعی از اعضای شورای مركزی انجمن بازیگران سینمای ایران به عیادت مهری ودادیان ـ بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزون ـ ایران رفتند.

داریوش اسدزاده، علی دهكردی، علیرضا خمسه، فریبا كوثری و مریلا زارعی به همراه فرامرز روشنایی مدیر روابط عمومی انجمن بازیگران، كامران تفتی بازیگر حضور داشتند و از نزدیك پیگیر وضعیت درمانی مهری ودادیان شدند.

داریوش اسدزاده در این دیدار یادآور شد: خانم ودادیان در سال ۳۷ وارد تئاتر شد و من به عنوان كارگردان افتخار همكاری با ایشان را داشتم و سالهای سال با هم كار كردیم.

وی افزود: این افراد خاطرات قدیم و جوانی ما هستند. آن زمان بازیگران یكی بودند و مثل یك خانواده با هم بودند اما متاسفانه الان صمیمت گذشته نیست و همه پراكنده شده اند.

فریبا كوثری در ادامه صحبت های اسدزاده گفت: الان رقابت بیشتر از رفاقت شده است.

علیرضا خمسه از اولین دیدارش با مهری ودادیان یاد كرد و افزود: در اولین دیدار ایشان به من گفتند، مادر تو چرا اینقدر زشتی ولی من دوستت دارم. كه من به ایشان گفتم ولی شما زیبا هستید.

در این دیدار كه شهریور ماه انجام شد، حاضران در دفتر یادبودی جملاتی را برای مهری ودادیان نوشتند.

علی دهكردی نوشت: نگاه و صدایت، مادرانه ترین هنرهاست.

مریلا زارعی هم نوشت: مامان نازنینم، عزیز مهربانم، خوبم، دوستت داریم، از گذشته تا همیشه.
 
منبع: سايت آفتاب

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 18545 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse