مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  5180   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/3/1388    
 
 
سخنان بزرگان درباره اهميت كتاب و كتاب خواني

آيت الله طباطبايي:
به نظر من، كتاب بيش از درس و معلم به انسان مي ‏آموزد. من نُه دهم معلومات خود را از كتاب آموخته‏ام و يك دهم را از معلم و درس.

اينشتين:
افكار و انديشه ‏هاي انسان به گونه‏اي است كه ممكن است فقط خواندن يك كتاب پايه انديشه ‏ها و افكار انسان را بر مبناي جديد يا در مسير خاصي قرار دهد و چه بسا ممكن است كتابي مسير سرنوشت ميليون‏ ها انسان را در راه مخصوصي بيندازد.

مُنْتِسكيو:
من هيچ غمي نداشتم كه خواندن يك صفحه كتاب از بين نبرده باشد. كتاب، عمر دوباره است. در دنيا لذتي كه با لذت مطالعه برابري كند، نيست.

كارلايل:
دانشگاه واقعي، جايي است كه مجموعه‏اي از كتاب در آن جمع‏ آوري شده باشد.

موريس مترلينگ:
آدم تنها در بهشت هم باشد، به او خوش نمي‏گذرد، ولي كسي كه به كتاب يا تحقيق علاقه‏مند است، هنگامي كه به مطالعه يا تفكر مشغول است، جهنم، به تنهايي براي او بهترين بهشت ‏است.

آبراهام لينكلن:
بدون حكومت، مي‏ شود زندگي كرد، ولي بدون كتاب و مطبوعات نمي ‏شود.

وُلتر:
برگ‏ هاي كتاب به منزله بال ‏هايي هستند كه روح ما را به عالم نور و روشنايي پرواز مي‏ دهند.

ويكتور هوگو:
خوشبخت، كسي است كه به يكي از اين دو چيز دسترسي دارد، يا كتاب ‏هاي خوب يا دوستاني كه اهل كتاب باشند.

جرج جرواق:
200 بار نهج البلاغه را مطالعه كردم تا بتوانم درباره شخصيت امام علي(ع) بنويسم. اعراب آن روز، قدر علي بن ابيطالب(ع) را نشناختند و او را درك نكردند. علي بن‏ابيطالب(ع) متعلق به قرن بيستم است.

ابن ابي الحديد:
در عرض پنجاه سال عمر، هزار بار خطبه همّام را خوانده‏ام و هر بار اثر خاص بر من نهاده است. نمي ‏دانم اين اثر از شدت علاقه‏اي است كه به گوينده آن دارم يا در تأثير سخن است كه بر من مي‏ نهد.

سهراب سپهري:
كتاب آسماني ما(قرآن)، گذشته از جنبه الوهيت و تقديس، از با ارزش‏ ترين شاهكارهاي ادبي جهان است.

سقراط:
جامعه وقتي فرزانگي و سعادت مي ‏يابد كه مطالعه، كار روزانه‏اش باشد.

بيهقي:
بهترين سخن‏ گويان و ياران، كتاب است و آن‏ گاه كه دوستان تنهايت نهند، مي ‏تواني به آن سرگرم شوي. اگر او را هم راز خويش قرار دهي، سرّ تو را فاش نمي‏كند و با كتاب است كه مي ‏توان به دانش و نيكي ‏ها دست يافت.

محمدتقي شريعتي:
من ده ساعت مطالعه مي ‏كنم تا يك سخنراني كنم و بعضي يك ساعت مطالعه مي ‏كنند و ده مجلس حرف مي ‏زنند.

مُنْتِسكيو:
كتاب را زياد مطالعه كنيد تا بفهميد كه هيچ نمي ‏دانيد.

عماد كاتب:
تا به حال نديدم كسي امروز كتابي بنويسد، مگر اين كه فردا مي ‏گويد: اي كاش اين عبارت را تغيير مي‏ دادم كه اگر چنين مي‏ نوشتم، بهتر بود و اي كاش اين جملات را اضافه مي‏ كردم كه اگر چنين مي‏ شد، نيكوتر بود و اي كاش اين قسمت مقدّم بود كه اگر چنين بود، جالب ‏تر بود و اين شگفت ‏انگيز و مايه عبرت است و اين خود، دليل بر جهل و ناداني بشر است.

صادق طباطبايي:
كتاب را حافظه بشريت خوانده‏اند. مجموعه دانش و معارف تاريخ مدّون چند هزار ساله را در كتاب مي ‏توان يافت. هيچ كدام از وسايل ارتباطي، ژرفاي لازم را در انديشه و تفكر و حوزه قدرت خلاقيت انسان آن‏ گونه كه خواندن و نوشتن پديد مي ‏آورد، ايجاد نمي ‏كند. از اين رو ترويج كتاب و كتاب‏ خواني، وظيفه و رسالت اصلي دست ‏اندركاران فرهنگ و دانش جامعه ما مي ‏باشد.
در شرايطي كه روابط پيچيده اجتماعي و مشكلات روزمرّه، توان مطالعه را حتي براي علاقه ‏مندان به كتاب كاهش داده است، و وجود رسانه ‏هاي سمعي و بصري خودي و غيرخودي، به دليل سهولت برقراري ارتباط، اوقات فراغت آنان را پر مي ‏كند و به موازات آن، مشكل گراني كاغذ و وسايل چاپ، نيازهاي مالي دست ‏اندركاران به ويژه نويسندگان، مترجمان و مؤلفان را تأمين نمي ‏كند، نمي‏ توان براي گسترش عناوين و افزايش تيراژها و كشاندن انسان ‏ها به دنياي كتاب، به شعار و موعظه بسنده كرد.
آثار هلاكت ‏بار و چند جانبه رسانه ‏هاي ماهواره‏اي و ابعاد خطرناك و مرموز آن، به اندازه كافي، روشن و چشم‏گير است. اثرات سوء تلويزيون و تماشاي آن، حتي در بزرگسالان، و نيز دگرگوني ‏هايي كه تماشاي اين جعبه جادو در كاهش قواي فكر جوانان و حتي خردسالان قبل از دوران دبستان برجاي مي ‏گذارد، جاي ترديد، باقي نمي ‏گذارد كه رهبران جامعه بايد همه توان و امكانات موجود خود را بسيج كنند و يك جريان و نهضت عمومي كتاب ‏خواني را تدارك ببينند.
اگر به ضرورت گسترش نشر كتاب و فراگير شدن كتاب ‏خواني براي حفظ فرهنگ انساني و تقويت قدرت دفاعي انسان در برابر يورش پيام ‏آوران ويرانگر، اعتقاد داريم، بايد از همه راه ‏هاي ارشادي و تشويقي، بهره جوييم، و حتي با برگزاري مسابقه‏ هاي منطقه‏اي و سراسري، شوق و ذوق را در افراد جامعه، به ويژه جوانان برانگيزيم.

منبع: سايت حوزه

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.7 از 5 امتياز است.


12345
23 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 1858 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse