مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3895   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/12/1389    
 
 
رشد اخلاقي نوجوانان

رشد سريع در نوجواني باعث مي شود، نوجوان بتواند درباره مسائل اخلاقي، ارزشي، و ديني فکر يا قضاوت کند. او نسبت به دوره کودکي، درگيري بيشتري با مسائل اخلاقي و ارزشي پيدا مي کند. نوجوان، از يک طرف به ظرفيت هاي تازه اي در فهم ارزش هاي اخلاقي و ديني دست مي يابد و از طرف ديگر، از تجربه کافي براي برخورد با مسائل پيچيده برخوردار نيست(1). رشد اخلاقي از موضوعات مورد علاقه دانشمندان رشته هاي گوناگون روان شناسي است. دو مفهوم جالب اين موضوع، «استدلال اخلاقي» و«عمل اخلاقي» هستند. شايد دقت کرده باشيد، ما هميشه آن گونه که ادعا يا استدلال مي کنيم، رفتار نمي کنيم. مثلاً ممکن است کسي با استدلال هاي زيادي ثابت کند که دروغگويي کار درستي نيست، اما خودش دروغ هم بگويد! پس استدلال اخلاقي با عمل اخلاقي متفاوت است. ممکن است، رشد اين دو با هم هماهنگ باشد، يا نباشد. در بحث رشد اخلاقي، بيشتر به استدلال اخلاقي توجه مي شود. يکي از نظريه هاي جالب درباره رشد استدلال اخلاقي، نظريه لارنس کلبرگ(2) است. کلبرگ رشد اخلاق را به سه سطح تقسيم مي کند. طبق نظريه او، نوجوان به طور معمول، در سطح دوم رشد اخلاقي قرار دارد. در اين سطح افراد علاقه مندند تا با اعمال خود ديگران را خشنود سازند و تحسين آن ها را به دست آورند(3). در رشد اخلاقي دوره نوجواني، نکات زير درباره نوجوانان قابل توجه است:
1- بيش تر به نيت عمل اهميت مي دهند، نه به نتيجه آن.
2- گرايش اطاعت از قوانين در آن ها وجود دارد.
3- به انجام وظيفه اهميت مي دهند.
البته ممکن است به مرور زمان، بر اثر پاره اي از مشکلات يا هم نشيني ها، در افکار نوجوان تغييراتي به وجود آيد معيارهاي اخلاقي والدين، مدرسه يا ساير نهادهاي اجتماعي را مورد ترديد قرار دهند و نوجوان را در برابر اين معيارها به مقاومت وا دارند.

رشد ارزش ها در نوجوانان

ارزش هاي نوجوانان در طول زمان، دچار تغييرات وسيعي مي شوند. داشتن ارزش هاي معنوي اخلاقي از جمله نيازهاي اساسي نوجوانان امروزي است(4). در دوره نوجواني، آمادگي هاي لازم براي درک مفاهيم و ارزش هاي ديني به وجود مي آيد، ديدگاه هاي مذهبي نوجوانان قوت بيشتري پيدا مي کند و اگر فرصت مناسبي در اختيارش قرار گيرد، باورها و رفتارهاي ديني را با علاقه مي آموزد. تحقيقات نشان مي دهند، بسياري از نوجوانان و جوانان اعتقاد دارند در زندگي«ايمان ديني» امر کاملاً مهمي است.

عوامل مؤثر در رشد اخلاقي نوجوانان

در اين فرصت، به چند مورد از اين گونه عوامل اشاره مي کنيم:

1- افزايش آگاهي: نوجوان معمولاً صبر و حوصله لازم را براي بررسي دقيق يک موضوع ندارد، ولي با همان اطلاعات اندک و تجربه کم، درباره همه چيز قضاوت مي کند، بي آن که بداند، آموختن نياز هميشگي زندگي است و دانايي لازم يک دفعه به دست نمي آيد.

2- بحث و گفتگو: بحث و گفتگو در موقعيت هاي مناسب افراد آگاه مي تواند به رشد فکري و اخلاقي نوجوان کمک کند. البته شرط گفتگو، وجود فضايي آرام و منطقي است. در غير اين صورت، بهتر است وارد گفتگو نشويم.

 3- تقويت حس همدردي و همدلي: همدردي و همدلي با ديگران به نوجوانان کمک مي کند، وضعيت انسان ها را بهتر تشخيص بدهد و روحيه اي ملايم و انساني داشته باشد. نوجوان معمولاً با همسالان خود همدل و همدرد است. اين همدلي و همدردي با دوستان مي تواند به ديگران هم تعميم داده شود.

4- توجه به نيازهاي معنوي: اگر انسان نيازهاي مالي و رفاهي دارد، نيازهاي روحي و معنوي هم دارد. اگر فقط به دنبال نيازهاي مالي و رفاهي برويم، به طور حتم چيزهاي مهم زيادي را در زندگي از دست خواهيم داد. زندگي انسان بدون ارزش هاي اخلاقي و معنوي، ارزشي ندارد. توجه به نيازهاي معنوي، به آرامش رواني همه مردم به ويژه نوجوان کمک مي کند.

 پي نوشت ها:
1- لطف آبادي، حسين(1379). روانشناسي رشد کاربردي- تهران: سازمان ملي جوانان- چاپ اول.
2- Lawrence Kohlberg
3- احدي، حسن و جمهري، فرهاد(1378). روانشناسي رشد- تهران: پرديس، چاپ اول.
4- لطف آبادي، پيشين.

نويسنده: ابراهيم اصلاني

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.6 از 5 امتياز است.


12345
17 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 19221 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse